Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası
Kısaltma ÇDSO
Kuruluş tarihi 5 Ocak 1992 (1992-01-05)
Konum Türkiye Adana, Türkiye
Bağlı olduğu kurum Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı
Resmî site Resmî site

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (Ç.D.S.O.) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğün'ne bağlı olan, resmi olarak 1988 yılında kurulan ve 5 Ocak 1992 yılından günümüze kadar Adana'da konserler vermekte olan senfoni orkestrasıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan orkestra, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 39 kişiye ulaşan orkestra Çukurova Filarmoni Derneği’nin katkılarıyla diğer Senfoni Orkestraları, Opera ve Bale Orkestraları ve Konservatuvar’lardan aldığı takviye sanatçılarının desteğiyle konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugüne kadar yapılan Suriye, Japonya, Kıbrıs, Almanya, Ankara, İstanbul, Malatya, Trabzon, Antalya Aspendos, Diyarbakır, Tarsus, Mersin, Gaziantep, İskenderun ve Antakya turnelerinde başarılı konserler gerçekleştirmiştir. Japonya’da gerçekleştirdiği CD kaydı ve TRT gibi yerel televizyonlarda canlı ya da banttan yayınlanan konserleriyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Nato Genel Sekreteri ve Belçika eski Dışişleri Bakanı Willy Claes özel bir konserde, konserin ilk bölümünde orkestrayı yönetmiştir. 6. Kolordu Komutanlığı’nın desteği ile Çukurova Üniversitesi Açık Hava Tiyatrosunda P.I.Tchaikowsky’nin 1812 uvertürünü gerçek top atışları eşliğinde seslendirmiştir.

Orkestra Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]