Durban Uluslararası Film Festivali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Durban Uluslararası Film Festivali
Konum Durban, Güney Afrika
Kuruluş 1979
Filmlerin sayısı 2012 yılındaki festival kapsamında 171 film, belgesel, kısa film ve sörf filmi gösterilmiştir. Festival kapsamında diğer ülkelerden filmlerin de yer alması amacıyla 56 ülkeye ait çok sayıda yapım festivalde yer almış, bu yapımların birçoğu Güney Afrika'da ilk kez bu festival kapsamında izleyiciler ile buluşmuştur. DIFF'in Güney Afrika yapımlarına festival bünyesinde yer verme hedefine paralel olarak 16 film, 19 belgesel, 27 kısa film ve 4 sörf filmi de gösterilmiştir.
http://www.durbanfilmfest.co.za

Durban Uluslararası Film Festivali (DIFF), her yıl Güney Afrika'nın KwaZulu-Natal bölgesinde bulunan Durban'da düzenlenen bir film festivalidir. Festival ilk kez 1979 yılında oluşuturulmuş olup festivalin 35. yıldönümü 2014 yılında gerçekleşmiştir. Festival, Güney Afrika'nın en büyük film festivali olup festival bünyesinde Güney Afrika, Afrika ve diğer ülkelere ait 200'ün üzerinde film gösterilir. Festival kapsamında gösterilen filmlerin birçoğu, ülkedeki ilk gösterimlerini festival kapsamında gerçekleştirir. Festivalde ayrıca seminarlar, tartışma forumları ve diğer bazı aktivitelerin yanı sıra Güney Afrika'da sinema salonu bulunmayan yerlerde de filmlerin gösterilmesi sağlanır. Tüm bunların yanı sıra yine festival süresince Durban Yetenek Kampüsü ve Durban FilmMart ortak yapım pazarı 29 Kasım 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. etkinlikleri de yer alır.

Festival süresince aralarında nakit para ödülünün de yer aldığı bir dizi yarışma düzenlenir. 2006 yılından bu yana Durban Amnesty grubu aracılığı ile Uluslararası Af Örgütü, Uluslararası Af Örgütü Durban İnsan Hakları Ödülü adını verdikleri ödülün sponsorluğunu da üstlenmektedir.

2005 yılından sonra DIFF, Wavescape Surf Film Festivali 27 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'nin Güney Afrika ayağının da başlangıcını simgeler.

Durban Yetenek Kampüsü3 Ağustos 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Berlinale Yetenek Kampüsü ile birlikte 2008 yılında oluşturulan bir girişim olup 2014 yılında yedinci yıldönümünü kutlamıştır.

Bir Ortak Yapım Finans forumu olan Durban FilmMart 29 Kasım 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 2010 yılından itibaren faaliyet göstermekte olup Durban Şehri'nin Film Bürosu ile birlikte yürütülmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]