İçeriğe atla

APG sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

APG sistemi, 1983 yılındaki Cronquist sistemine karşı Evrimsel Kapalı Tohumlu Gelişimi Topluluğu (Angiosperm Phylogeny Group, APG) tarafından oluşturulan kapalı tohumlu bitkileri sınıflandıran bir bitki sınıflandırmasıdır, moleküler filogenetiki (moleküler biyoloji) baz alarak hazırlanan bu ilk sınıflandırma 1998 yılında APG I sistemi ile başlamış sonrasında 2003 yılında yapılan revizyon ile APG II Sistemi bunun ardından en son 2009 yılında APG III sistemi yayınlanmıştır. Orijinal APG sistemi alışılmadık bir temel kullanır kladistik 3 genin, 2 kloroplast geni ve ribozomlara ait çözülmüş bir genin DNA dizilimi esas alınarak sıralama yapılmıştır. Moleküler biyoloji her ne kadar temel alınsa da bu sistemi kuran gruplar diğer delillerle bu sistemi desteklemişlerdir örneğin polen mofolojisi ödikotlar ile diğer bilinen dikletonlar arasındaki ayrımı desteklemektedir.

Uzun süre önce oluşturulmuş sayılı familyaların ayrılması bir kısmının diğer sayılı familyaların alt başlıkta birleştirilmesi şeklinde familya seviyesindeki kararlarda tartışmalı hususlarda sistemde bulunmaktadır. Ayrıca Takım üstünde bir botanik ad kullanılmaması ve bu sistemde takımın en üst mevkii olarak görülmeside yine sistemin alışılmadık yanıdır. Yüksek gruplar Monocots, Eudicots, rosids, asterids gibi adlarla dallandırılmıştır.

Sistemde derecelendirilmemiş dallar da bulunmaktadır:

Kaba taslak dizilim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapalı tohumlular
Bir çenekliler

diğer dallar...

commelinoids

İki çenekliler

diğer dallar...

core eudicots (Gerçek İki Çenekliler)

diğer dallar...

rosids

eurosids I

eurosids II

asterids

euasterids I

euasterids II

sınıflandırılmamış taksonlar...

Renkli Ayrıntılı Sunum için bakın22 Ağustos 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıntılı dizilim[değiştir | kaynağı değiştir]

The APG sistemi 462 familya ve 40 takımı tanır: Aşağıdaki şekilde gösterilmektedir. Her listenin başında listelenen bazı familyalar ya da takımlara bir başka dalın içinde yer verilmemiştir :

Not: "+ ..." = ile belirtilenler opsiyonel olarak önceki familyalardan ayrılabilecek alt familya olarak tanımlanabilecek familyalardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Angiosperm Phylogeny Group (1998). "An ordinal classification for the families of flowering plants". Annals of the Missouri Botanical Garden. 85 (4). s. 531–553. doi:10.2307/2992015. JSTOR 2992015.  (Şu internet adresinde bulunur: (PDF)8 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]