Alismatales

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yılan zambağı (Dracunculus vulgaris ), Yunanistan'ın Girit kentindeki Araceae familyasından.
Haydarabad, Hindistan'daki Hydrocharitaceae familyasından Ottelia alismoides .

Alismatales (alismatidler), yaklaşık 4.500 tür içeren çiçekli bitkiler takımıdır. Bu takımdaki bitkiler çoğunlukla tropikal veya sucul bitkilerdir. Bazıları tatlı suda, bazıları deniz habitatlarında yetişir. Takımdaki belki de en önemli gıda ürünü gölevez bitkisi Colocasia esculenta'nın soğanıdır.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Alismatales, genellikle suda yaşayan ve bataklık habitatların otsu çiçekli bitkilerini ve Amaryllidaceae dışında yeşil embriyolara sahip olduğu bilinen tek çenekli bitkileri içerir. Ayrıca tamamen su altında büyüyen tek deniz anjiyospermleri olan deniz çayırlarını da barındırmaktadır.[1] Çiçekler genellikle çiçek salkımları halindedir ve olgun tohumlarda endosperm yoktur.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alismatales, kozmopolit bir dağılımla 13 ailede yaklaşık 165 cins içerir. Filogenetik olarak, lilioid ve commelinid monokot soylarına göre evrimin başlarında farklılaşan bazal monokotlardır. [2] Acorales ile birlikte gayri resmi olarak alismatid monokotlar olarak da anılır. [3]

Alismatales

Araceae

Tofieldiaceae

Alismataceae

Butomaceae

Hydrocharitaceae

Aponogetonaceae

Scheuchzeriaceae

Juncaginaceae

Maundiaceae

Posidoniaceae

Ruppiaceae

Cymodoceaceae

Potamogetonaceae

Zosteraceae

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Alismatales". Angiosperm Phylogeny Website. 14. Missouri Botanical Garden. 2022. 29 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2022.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ Wilkin & Mayo 2013.
  3. ^ RBG 2010.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]