Berberidaceae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kadıntuzluğugiller sayfasından yönlendirildi)
Kadıntuzluğugiller (Hanımtuzluğugiller) (Berberidaceae)[1]
Berberis darwinii shoot.jpg
Berberis darwinii çiçekleri ile birlikte sürgünleri
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Ranunculales
Familya: Berberidaceae
Juss.
Cinsler

Metne bakınız.

Kadıntuzluğugiller ailesi (Hanımtuzluğugiller diye de kimi kaynaklarda geçer) (Latince: Berberidaceae) 15 cinsten oluşur ve genelde sarıçalı ailesi olarak da bilinir. Ranunculales takımına ait bir ailedir. Bu ailenin içinde yaklaşık 570 tür vardır ve bunun 450 tane gibi çoğunluğu,sarıçalı cinsi olarak da bilinen Berberis cinsine aittir. Bu türler arasında ağaçlar, çalı formunda ve çeşitli çok yıllık otsu bitkilerde bulunmaktadır.

Cinsler[değiştir | kaynağı değiştir]

APG II sisteminde 2003 yılında bu aile tanınmış ve bu sistemde (1998 APG sisteminde de durumu aynıydı) Ranunculales takımı içinde kabul edilmiştir.

Bazı eski sınıflandırmalarda Berberidaceae ailesi sadece 4 cinsten oluşmuş kabul edilmektedir (Berberis, Epimedium, Mahonia, Vancouveria) diğer cinsler ise ayrı ailelerde gösterilmektedir: Leonticaceae ailesinde (Bongardia, Caulophyllum, Gymnospermium, Leontice), Nandinaceae ailesinde Nandina cinsi ve Podophyllaceae ailesinde Achlys, Diphylleia, Dysosma, Jeffersonia, Podophyllum, Ranzania cinsleri olarak gösterilmektedir.

Mahonia cinsi Berberis cinsine aşırı derecede yakındır. Öyle ki bazı botanistler bu cinsin içindeki türleri de Berberis cinsi içinde gösterip; bu cinsi kabul etmezler. Bu cins ile Berberis türleri birbiri ile melezlenebilmekte ve bu melez türler × Mahoberberis cinsi olarak adlandırılmaktadır.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]