Malvales

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Malvales
Alcea setosa.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Üst takım: Rosanae
Takım: Malvales
Juss.[2]
Familyalar

Malvales eudicots kladının rosids alt sınıfına dahil olan küçük bir çiçekli bitkiler takımıdır. APG II-sistemine göre, bu takım 9 ailede yaklaşık 6000 tür içerir. Takım eucots kladının bir parçası olan Eurosids II'ye yerleştirildi.

Takımın üyeleri çoğunlukla çalılar ve ağaçlardır; ailelerinin çoğu tropik ve subtropik bölgelerde kozmopolit bir dağılıma sahiptir ve ılıman bölgelere sınırlı bir genişleme gösterir. Üç endemik Malvales ailesinin (Sphaerosepalaceae, Sarcolaenaceae ve Diegodendraceae) bulunduğu Madagaskar'da ilginç bir dağılım mevcuttur.

Pek çok Malvaceae türü -hafifliğiyle bilinen Ochroma (balsa) ve oyma için popüler bir ağaç olarak Tilia (ıhlamur veya ıhlamur ağacı)- ağaçlarıyla bilinir. Kakao ağacının meyvesi (Theobroma cacao), çikolata için bir bileşen olarak kullanılır. Kola fıstığı (Cola cinsi) yüksek kafein içeriği ile dikkat çekicidir ve geçmişte çeşitli kolalı içeceklerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılmıştır. APG II' ye göre Malvales'in diğer iyi bilinen üyeleri, defne, ebegümeci, gülhatmi, bamya, baobab ağaçları, pamuk ve kapoktur.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Hibiscus moscheutos

Malvales'in morfolojisi çeşitlidir ve birkaç ortak özelliği vardır. En sık karşılaşılanlar arasında hurma yaprakları, bitişik sepalsları ve tohumların belirli yapısı ve kimyasal bileşimi vardır. Korteks genellikle liflidir ve yumuşak floem katmanlarından oluşur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nickrent, Daniel L. "Cytinaceae are sister to Muntingiaceae (Malvales)", Taxon 56 (4): 1129-1135 (2007) (abstract 18 Kasım 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)
  2. ^ Angiosperm Phylogeny Group (2016). "An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV" (PDF). Botanical Journal of the Linnean Society. 181 (1): 1–20. doi:10.1111/boj.12385. ISSN 0024-4074. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Alverson, W. S., K. G. Karol, D. A. Baum, M. W. Chase, S. M. Swensen, R. McCourt, and K. J. Sytsma (1998). Circumscription of the Malvales and relationships to other Rosidae: Evidence from rbcL sequence data. American Journal of Botany 85, 876–887. (Available online: Abstract 26 Haziran 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)
  • Edlin, H. L. 1935. A critical revision of certain taxonomic groups of the Malvales. New Phytologist 34: 1-20, 122–143.
  • Judd, W.S., C. S. Campbell, E. A. Kellogg, P. F. Stevens, M. J. Donoghue (2002). Plant Systematics: A Phylogenetic Approach, 2nd edition. pp. 405–410 (Malvales). Sinauer Associates, Sunderland, Massachusetts. 0-87893-403-0.
  • Kubitzki, K. and M. W. Chase. 2003. Introduction to Malvales, pp. 12– 16. In K. Kubitzki (ed.), The Families and Genera of Vascular Plants, vol. 5, Malvales, Capparales and non-betalain Caryophyllales.
  • du Mortier, B. C. J. (1829). Analyse des Familles de Plantes, avec l'indication des principaux genres qui s'y rattachent, p. 43. Imprimerie de J. Casterman, Tournay.
  • Watson, L., and Dallwitz, M. J. (1992 onwards). The families of flowering plants: descriptions, illustrations, identification, and information retrieval. http://delta-intkey.com
  • Whitlock, B. A. (October 2001). Malvales (Mallow). In: Nature Encyclopedia of Life Sciences. Nature Publishing Group, London. (Available online: DOI | ELS site 13 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]