Caryophyllaceae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Caryophyllaceae
Silene latifolia
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Caryophyllales
Familya: Caryophyllaceae
Juss., Gen. Pl. [Jussieu] 299. 1789 [4 Aug 1789] (1789).
Cinsler
metne bakınız.

Karanfilgiller (Caryophyllaceae), bir yıllık ve çok yıllık otsu, çalımsı bitkileri kapsayan bir çiçekli bitkiler familyası.

88 cinsi ve yaklaşık 2000 türü bulunan büyük bir familyadır. Kuzey ve Güney yarım kürenin ılman kesimlerinde ve tropik dağlarda yaygın olarak bulunurlar. Gen merkezinin Akdeniz bölgesi olduğu sanılmaktadır.

Morfolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gövdelerinde şişkin nodyumlar bulunur. Yapraklar karşılıklı, bazen almaşık, basit ve çoğunlukla şeritsidir. kulakçıkları genellikle yoktur, olanlarda derimsi yapıdadır.

Çiçekler iki eşeyli, nadiren tek eşeyli ve iki evciklidir. Aktinomorf simetriktirler. Çoğunlukla basit veya birleşik dikazyum çiçek durumu halinde, bazen de dalların ucunda tek şeklide bulunurlar. Kaliks 5 tane ve tabanda birleşmiştir. Çanak yapraklar sayısı baz türlerde 4'tür. Diantus'da kaliks brahte ile çevrilmiştir. Korolla kaliks lobları ile aynı sayıda, taç yapraklardan meydana gelir. Taç yapraklar ayrıdır. Alt kısmı ince dar, üst kısmı genişçedir. Bununla beraber, bazı cinslerde hayli küçülmüş taç yapraklara da rastlanır. Erkek organ sayısı taçyaprak eşit veya 2 katıdır. Dişi organ tek, üst durumlu yumurtalıklıdır. Plesentelamma merkezi eksenseldir. Meyve folikül, akendir.

Cinsler[değiştir | kaynağı değiştir]

Acanthophyllum – Achyronychia – Acinsrostemma – Allochrusa – Ankyropetalum – Arenaria – Atocion – Aucinsustea – Balkana – Bolanthus – Brachystemma – Bufonia – Cardionema – Cerastium – Cerdia – Chaetonychia – Cherleria – Colobanthus – Cometes – Corricinsiola – Cyathophylla – Dianthus – Diaphanoptera – Dicheranthus – Dichodon – Drymaria – Drypis – Eremocinsone – Eudianthe – Facchinia – cinsraecobolanthus – cinsymnocarpos – cinsypsophila – Habrosia – Haya – Heliosperma – Herniaria – Heterochroa – Holosteum – Honckenya – Illecebrum – Krauseola – Lepyrodiclis – Loeflincinsia – Lychnis – Mcneillia – Mesostemma – Microphyes – Minuartia – Minuartiella – Moehrincinsia – Moenchia – Mononeuria – Myosoton – Odontostemma – Ortecinsia – Paronychia – Pentastemonodiscus – Petroana – Petrocoptis – Petrorhacinsia – Philippiella – Phrynella – Pirinia – Plettkea – Pollichia – Polycarpaea – Polycarpon – Polytepalum – Psammophiliella – Psammosilene – Pseudocherleria – Pseudostellaria – Pteranthus – Pycnophyllopsis – Pycnophyllum – Reicheella – Rhodalsine – Sabulina – Sacinsina – Sanctambrosia – Saponaria – Schiedea – Scleranthus – Scopulophila – Shivparvatia – Silene – Spercinsula – Spercinsularia – Sphaerocoma – Stellaria – Stipulicida – Telephium – Thurya – Thylacospermum – Triplateia – Uebelinia – Vaccaria – Velezia – Viscaria – Wilhelmsia – Xerotia