Zsa Zsa Speck

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.15, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24345330 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Zsa Zsa Speck
Doğum adı Perry Pandrea
Doğum 1967
ABD
Tarzlar Alternatif metal
Çalgılar Klavye
Etkin yıllar 1989-1993
İlişkili hareketler Marilyn Manson, Collapsing Lungs L.U.N.G.S. Mirror Mirror

Zsa Zsa Speck (asıl adı Perry Pandrea), Amerikalı müzisyen. Marilyn Manson'ın ilk klavyecisidir.

Müzik hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pandrea 1989'da müzik hayatına Mirror Mirror adlı bir grupta çalarak başladı. Burada daha sonra Marilyn Manson and the Spooky Kids'te de beraber çalacağı Brian Tutunick ile beraberdi. Tutunick'in Marilyn Manson'a dahil olmasının ardından Pandrea da bu gruba baterist olarak dahil oldu. Sahne ismini Hollywood aktrisi Zsa Zsa Gabor ve Amerikan seri katil Richard Speck'ten alarak Zsa Zsa Speck yaptı. Demystifying the Devil belgeselinde Tutunick'in söylediğine göre Pandrea aslında şeytanla ya da şok edici şeyler ilintilendirilmemek için gruba girmek istememişti. 1990'da grup dördüncü konserini verdikten sonra Pandrea, grup arkadaşı Tutunick ile birlikte gruptan kovuldu ve yerine Madonna Wayne Gacy dahil edildi. Manson, daha sonra Speck'i otobiyografisinde sivilceli beceriksiz bir ergen olarak tanımladı.[1]

Tutunick, 1991'de Collapsing Lungs'ı kurduktan sonra Pandrea bu gruba vokalist olarak dahil oldu. Grup, 1993'te Atlantic Records ile anlaşma imzaladı ve bir yıl sonra Colorblind adlı bir EP yayınladı. 1993'te Slammie Ödülleri'nde Marilyn Manson ile sahne aldılar. Ancak EP'nin yayınlanmasından kısa bir süre sonra turneleri devam ederken Tutunick gruptan ayrıldı ve Atlantic Records grup ile anlaşmasını sonlandırdı. Collapsing Lungs bir süre L.U.N.G.S adı altında çalmaya devam etti ancak daha sonra dağıldı.

Grubun dağılmasıyla birlikte müziği bırakan Pandrea şimdi öğretmenlik yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Manson, Marilyn; Neil Strauss (1998). The Long Hard Road Out of Hell. ReganBooks. ISBN 0-06-039258-4.