104 Emekli Amiral Bildirisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
104 Emekli Amiral Bildirisi
Tarih 4 Nisan 2021
Saat Gece 03.00 suları
Diğer adı Montrö Bildirisi
Konu
Sorgulanan 10 emekli amiral
Soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı
Tutuklanan Yok
Sanık 14
Suçlama Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma

104 Emekli Amiral Bildirisi veya 4 Nisan Bildirisi, diğer bilinen adıyla Montrö Bildirisi, 4 Nisan 2021 tarihinde Türk Deniz Kuvvetlerinden emekli olmuş 104 amiral tarafından yazılan bir uyarı mektubu veya bildiridir.[1] Bildiride Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Kanal İstanbul projesi ve Atatürk ilke ve devrimlerine ikaz ve atıfta bulunulmuştur.[2]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Mart 2021[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Mart tarihinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop bir haber kanalına katılmış, ilk önce kendisine yöneltilen İstanbul Sözleşmesi'nden cumhurbaşkanı kararıyla çekilmenin mümkün olup olmadığıyla ilgili soruya şu yanıtı vermiştir;[3]

Ardından gazeteci "Bir gün bir Cumhurbaşkanı gelip ben Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çekildim derse veya Montrö'yü tanımıyorum feshettim derse" diye sormuş, Şentop ise; "Teknik olarak yapabilir" yanıtını vermiştir.

Ayrıca aynı gün subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokullarına giriş şartlarında yer alan 'irticai faaliyetlere karışmamış olma' şartı kaldırılmış, Milli Savunma Bakanlığı bu olaylara ilişkin şu açıklamayı yapmıştır;[4]

25 Mart 2021[değiştir | kaynağı değiştir]

Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın gittiği bir tarikat evinde sarık ve cüppe ile fotoğrafları ortaya ortaya çıkmıştır.[5] Ardından Milli Savunma Bakanlığı olayla ilgili soruşturma başlatmıştır.

Olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bildiri sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiriyi yayınlayan 103 amiral hakkında TCK'nın 316/1 maddesinde yer alan 'Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' nedeniyle soruşturma başlattı.[6] Başlatılan soruşturmadan sonra bildiriye imza atan 10 emekli amiral gözaltına alındı.[7] İstanbul'da bulunan 4 emekli amiral ise yaşlarından dolayı emniyete ifade verilmeye çağrıldılar.[8]

5 Nisan 2021 tarihinde gözaltına alınan emekli amiraller ifade vermek için Ankara Emniyet Genel Müdürlüğüne getirildi.[9] Gözaltına alınan 10 amiralden 6'sı İstanbul, 2'si Ankara diğer 2'si ise Kocaeli şehirinde gözaltına alındılar. Aynı gün 81 ilde 910 dernek, 408 vakıf, 27 üniversite, 114 oda, 550 sendika, 46 federasyon emekli amirallerin yayımladığı bildiri için suç duyurusunda bulundu.[10]

Yargı çerçevesinde alınan ilk karar emekli amirallerin lojman ve koruma hakları iptal edilmesi olmuştur.[11] Arından amirallerin evleri arandı ve dijital materyallerine el koyuldu.[12] 8 Nisan tarihinde ise gözaltına alınan 10 emekli amiral gözaltı sürelerinin 4 gün uzatılması talebiyle adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınan emekli amiralerin bazı ifadeleri şu şekildedir;[13]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tartışmanın sebebi kesinlikle ifade özgürlüğü meselesi değildir. Buradakilerin bir kısmı (görüşlerini) çeşitli mecralarda dile getirmektedir. Hiçbirine yaptıkları açıklamalardan dolayı herhangi bir soruşturma açılmış değildir. Ama bir gece yarısı, 104 emekli amiralin böyle bir girişimde bulunması asla kabul edilemez" dedi.[14]

Türkiye Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, "Millet İradesini ve Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşunu hazmedemeyen darbe seviciler" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun "Neymiş, birkaç emekli amiral bir araya gelip bir bildiri yazmışlar! 5. kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde. O Türkiye eskide kaldı, haddinizi bilin, siz kimsiniz!" dedi.[15]

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekten ve düşmanlarımızı sevindirmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır. Bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tamdır" dedi.[16]

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "O eleştirdiğiniz amiraller 15 Temmuz'un önünde de sonunda da dimdik durdular" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Emekliler dünyanın neresinde darbe yapıyor? Bunlar akıllarını gerçekten peynir ekmekle yemişler. Bu kadar saçmalığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç görmedi ve duymadı." dedi.[17]

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, "Sabah bir uyandık, emekli amirallerin canı sıkılmış, bildiri yayınlamışlar, bu bir zevzekliktir. Ülke bu zevzekliklerden çok çekti." dedi

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir. Açıklanan bildirinin çok yönlü adli ve idari soruşturması yapılmalıdır." dedi.

HDP konuyla ilgili, "Demokrasiyi ve özgürlükleri hedef alan darbeci yaklaşımlara ve tutumlara karşı tavrımız her zaman nettir. Ancak iktidarın yazılı bir bildiriden darbe riski devşirmesi de siyasi kurnazlık ve fırsatçılıktan öte bir anlam taşımamaktadır" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise, "Bildiri ülkenin tarihsel hafızasını ve içinden geçtiği hassas süreci göz önüne almayan; kötü niyetli bir sorumsuzluk örneğidir" dedi.[18]

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan "Tarihimizin utanç sayfaları askerlerin siyasete yönelik hadsiz müdahaleleriyle doludur. Bu acı hafıza depreştirilmemelidir" dedi.

1920 TKP Resmi sitesinden yaptığı açıklamada "Emekli amirallerin 4 Nisan 2021 tarihli açıklaması, metnin bütününden ve ayrıntılarından rahatlıkla anlaşılabileceği gibi, Türkiye bağımsızlığını, bütünlüğünü ve egemenliğini savunma amacı taşımaktadır." dedi [19]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "103 emekli amiralden Montrö ve Atatürk devrimleri bildirisi". Cumhuriyet. 4 Nisan 2021. 3 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ Gazetesi, Evrensel. "Emekli askerlerin bildirisi darbe tartışmasına dönüştü, soruşturma başlatıldı". Evrensel.net. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021. 
 3. ^ "Montrö Sözleşmesi neden bir kez daha gündeme geldi?". BBC News Türkçe. 30 Mart 2021. 30 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021. 
 4. ^ "Harp Okulları'nda irtica iddiası... Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama". www.hurriyet.com.tr. 26 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021. 
 5. ^ EDSBILISIM (25 Mart 2021). "Tekke'deki gizemli apolet!". VeryansınTV. 25 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021. 
 6. ^ "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Montrö bildirisi yayınlayan 103 amiral hakkında soruşturma başlattı". Birgün. 4 Nisan 2021. 
 7. ^ "Montrö Sözleşmesi açıklamasına imza atan 10 emekli amiral gözaltında". euronews. 5 Nisan 2021. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
 8. ^ "Montrö bildirisine imza atan emekli amirallere gözaltı". www.cumhuriyet.com.tr. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
 9. ^ Şafak, Yeni (5 Nisan 2021). "Gözaltındaki 10 emekli amiral Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirildi". Yeni Şafak. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
 10. ^ AA. "Son dakika... Emekli amirallerin bildirisine 81 ilde suç duyurusu". www.hurriyet.com.tr. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
 11. ^ "Son dakika: Emekli amiraller ile ilgili ilk karar! Hakları iptal edildi". Ahaber. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
 12. ^ "Son dakika haberi: Gözaltına alınan emekli amiraller adliyeye getirildi". Sabah. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 13. ^ çıktı!, Gözaltına alınan amirallerin ifadeleri ortaya. "Gözaltına alınan amirallerin ifadeleri ortaya çıktı!". Gözaltına alınan amirallerin ifadeleri ortaya çıktı!. Erişim tarihi: 10 Nisan 2021. 
 14. ^ "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de Değerlendirme Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu". www.hurriyet.com.tr. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 15. ^ "103 emekli amiralden 'Montrö' ve 'tarikattaki amiral' bildirisi, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanı'ndan tepki: Darbe çağrışımlı bildiri, haddinizi bilin!". T24. 4 Nisan 2021. 3 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 16. ^ "Son dakika... MSB'den 103 emekli amiralin bildirisiyle ilgili flaş açıklama". Milliyet. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021. 
 17. ^ "Bildiride "darbe iması" polemiği... Kılıçdaroğlu: Emekliler dünyanın neresinde darbe yapıyor? - Son Dakika Flaş Haberler". www.cnnturk.com. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 18. ^ "104 emekli amiralden 'Montrö bildirisi' hakkında soruşturma". BBC News Türkçe. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
 19. ^ https://tkp.org/index.php/tr/icerik/vatanseverlik-suc-sayilamaz-5989