1993 Türkiye askerî darbe iddiaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

1993 Türkiye askerî darbe iddiaları, bazı kaynaklara göre 1993 yılında Türkiye'de, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından gizli yollarla düzenlenen ve yürütüldüğü iddia edilen bir darbedir. 1990'ların başında, Türkiye-PKK çatışması nedeniyle Türkiye'de büyük bir şiddet dönemi yaşanırken Cumhurbaşkanı Turgut Özal, önde gelen askeri isimler ve gazetecilerin ölmesi gibi bir dizi şüpheli ölümler yaşandı. Özellikle 2008 yılından itibaren Ergenekon davası ve derin devleti ve bu dönemden şüpheli ölümlerle ilgili soruşturmalar bağlamında, barış anlaşmasını önleme amaçlı bir gizli darbe yapıldığı iddiaları ortaya atıldı.

Bu iddialar, ilk olarak Türkiye'nin derin devletine ışık tutmaya başlayan Susurluk skandalını inceleyen meclis komisyonunun eski bir üyesi olan Fikri Sağlar tarafından gizli bir askerî darbe olarak nitelendirildi.[1] PKK'nın eski üst düzey yöneticilerinden Şemdin Sakık, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve eski Binbaşı Cem Ersever'in de dahil olduğu suikastlardan Doğu Çalışma Grubu adlı Ergenekon örgütü bağlantılı bir grubun sorumlu olduğunu iddia etti.[2] Barış sürecini destekleyen kilit isimlere suikast yapılmasının yanı sıra, iddia edilen gerginlik stratejisinin bir parçası olarak tasarlandığı iddia edilen bazı katliamlar 1993 yılında gerçekleşti. Bunlara 24 Mayıs 1993 PKK pususu ile Temmuz ayı başındaki Sivas Katliamı ve Başbağlar Katliamı dahildir.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belgesel[değiştir | kaynağı değiştir]

TVNET - Komplo Teorisi 1993 Yılı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Today's Zaman, 26 Nisan 2011, Sağlar says he does not understand nomination of Ergenekon suspects 22 Mayıs 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 15 Eylül 2019 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ dunyabulteni.net, 29 Ocak 2009, Jitem'in Doğu Çalışma Grubu deşifre edildi 9 Kasım 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 15 Eylül 2019 tarihinde erişilmiştir.