.us

Vikipedi, özgür ansiklopedi
.us
Tanımlama tarihi 15 Şubat 1985
Üst seviye alan adı tipi İnternet ülke üst seviye alan adı
Durumu Etkin
Kayıt Neustar
Sponsor Amerika Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi
Kullanım amacı ABD ile bağlantılı kuruluşlar
Gerçek kullanım ABD'de gTLD'ler nedeniyle düşük ila orta popülerlik
Yapı İkinci seviye kayıtlara izin verilir
Dokümanlar www.ntia.doc.gov
Website www.about.us

.us, Amerika Birleşik Devletleri için internet ülke kodu üst seviye alan adıdır. (CcTLD) Ülkede en çok kullanılan CcTLD .com, .net, .org ikinci düzey alan adlarıdır.

İlk yöneticisi Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) 'de Bilişim Bilimleri Enstitüsü'ndeki (ISI) Jon Postel oldu. 2002 yılının Nisan ayında, ikinci düzey alan adları doğrudan kayıt almaya başladı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı sözleşmesiyle NeuStar A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

İkinci seviye alan adları[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri hemen hemen her eyalet ve federal bölge için bir ikinci seviye alan adları açmıştır. Birinci seviye içinde sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin İngilizce yani resmi adının ilk iki harfi alınmıştır United States. Örneğin .ny.us New York'a bağlı web siteleri için ayrılmıştır, Virginia içinse va.us açılmıştır. Fakat devlet kurumları bunların yerine .gov.us uzantısını kullanmayı tercih ediyorlar; Örneğin Kaliforniya yönetimi .gov.ca yerine .gov.us kullanmaktadır.[1][2]

Ayrıca ABD topraklarının kendi ccTLDs vardır. .as Amerikan Samoası için, .gu Guam, Kuzey Mariana Adaları .mp, .pr Puerto Rico için ve .vi Virgin Adaları için kullanılmaktadır. Bunların yanında bazı alan adları bulunmaktadır. (i.e., .as.us, .gu.us, .mp.us, .pr.us, ve .vi.us, gibi.)

Diğer ikinci alan adları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • .dni.us Ulusal kuruluşlar için.
  • .fed.us Federal devlet kurumları için. (genellikle .gov kullanılır)
  • .isa.us Devletlerarası ajanslar için
  • .kids.us 13 yaşından küçük çocuklara uygun siteler için.
  • .nsn.us Amerika'daki Kızılderililer için.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "..US Compliance Report" (PDF) (İngilizce). Neustar. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 8 Ekim 2020. 
  2. ^ ".us Domain Space". National Telecommunications and Information Administration. 17 Şubat 2015. 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2015.