.tv

Vikipedi, özgür ansiklopedi
.tv
Tanımlama tarihi 1996
Üst seviye alan adı tipi CcTLD
Durumu Aktif
Kayıt Verisign
Sponsor N/A
Kayıt sınırlamaları ikinci düzey kayıtlara izin verildi.
İhtilaf politikası UDRP
Website www.verisigninc.com

.tv, Tuvalu adalarının İnternet üzerindeki ülke kodlu üst seviye alan adıdır (country code Top Level Domain - CcTLD). com.tv, net.tv, org.tv ve diğer rezerve edilmiş adlar haricinde herkes tv uzantılı ikinci seviye alan adları kaydettirebilir. Alan adı hem popülerdir, hem de ekonomik açıdan değerlidir; çünkü televizyon kelimesinin kısaltmasıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Alan adı an itibarıyla bir Verisign şirketi olan dotTV tarafından yönetilmektedir ve Tuvalu devleti şirketin yüzde yirmi hissesine sahiptir. 2000 yılında Tuvalu İnternet alan adı olan "tv"nin kullanım hakkını 12 yıllığına 50 milyon $'a kiralamıştır".[1] Tuvalu devleti üst seviye alan adının kullanımı için üç ayda bir 1 milyon $ almaktadır.

14 Aralık 2006 tarihinde Verisign, eski MySpace başkanı Richard Rosenblatt tarafından yönetilen Demand Media ile, zengin medya içerikleri için tercih edilen Web adresi olarak .tv'nin üst seviye alan adı (TLD) olarak pazarlanması konusunda iş birliği yaptığını duyurmuştur. ".TV" premium adları, başka kayıt şirketlerine transfer edilemez. .TV premium adları için geçerli olan yıllık yenileme ücretleri, ilk "şimdi al" kayıt ücretleri ile aynıdır.

16 Mart 2010'da Sedo, açık artırma kapanış fiyatından bağımsız olarak standart premium olmayan yıllık yenilemeleri yapılacak olan 115 premium .TV alan adı için 1 Nisan'da gerçekleştirilen özel bir açık artırmada Verisign ile birlikte çalışacağını duyurmuştur. 19 Mart'ta Verisign, premium .TV adlarının artık geniş .TV kayıt şirketleri yoluyla satılabileceğini, premium .TV adlarında büyük indirimler yaptığını ve pek çok önemli premium .TV adının premium sınıfından çıkarıldığını açıklamıştır. Bu yeni gelişme ile birlikte Verisign, büyük alan adı tacirlerini, yatırımcılarını ve geliştiricileri .TV uzantısına yatırım yapmaktan alıkoyan engelleri ortadan kaldırmıştır.

Verisign'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir şirket olması dolayısıyla bu konu Amerika Birleşik Devletleri yasalarına tabidir. İlk .tv alan adlarına Operation Fake Sweep'in bir parçası olarak Super Bowl XLVI[2] öncesinde ABD devleti tarafından el konulmuştur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The world factbook". 1 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2013. 
  2. ^ "Feds Seize Sports Streaming Domains in New Super Bowl Crackdown". 19 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2013.