İzmir Saat Kulesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İzmir Saat Kulesi
İzmir Konak saat kulesi ve Konak meydanı.jpg
İzmir Saat Kulesi
Genel bilgiler
Tür Saat kulesi
Mimari tarz Osmanlı mimarisi
Konum Konak, İzmir, Türkiye Türkiye
Koordinatlar 38°25′8.04″N, 27°07′43.22″E
Tamamlanma 1901
Yükseklik 25 metre
Tasarım ve inşaat
Mimar Raymond Charles Péré

İzmir Saat Kulesi, İzmir'in Konak ilçesinde Konak Meydanı'ndaki İzmir Hükümet Konağı, Kemerlatı Çarşısı girişi, Konak Yalı Camii ve İzmir Büyükşehir Belediyesi binası arasındaki alanda yer alan tarihi saat kulesi.

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir Saat Kulesi ve Konak Meydanı
Üzerinde İzmir Saat Kulesi bulunan 500 TL (tedavül: 1983-1989)

1876'da tahta çıkan II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak için 1901'de mimar Raymond Charles Péré'ye yaptırılmıştır. Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını yapan Raymond Charles Péré'in mimarı olduğu yapının kulesi 25 metre boyundadır. Şadırvan anlayışında tasarlanmış dairesel esas etrafında dört çeşmesi vardır ve kolonlar Kuzey Afrika temasını taşır. Kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm'in hediyesidir. Saat kurulduğu günden bu yana yalnızca bir kere durmuştur. 5.2 şiddetindeki 1974 İzmir Depremi sırasında hasar alan kulenin saat kadranları üzerindeki son kat yıkılmış ve saat depremin oluş saati olan 02:04'te durmuştur.[1] İki yıl içerisindeyse kule onarılmış ve saat tekrar çalışır vaziyete getirilmiştir. Saati günümüzde halen çalışır haldedir. Kulenin üzerindeki Osmanlı tuğrası ve Osmanlı'ya ait işaretler cumhuriyetin ilanı sonrası kaldırılmıştır.

Üzerinde İzmir Saat Kulesi bulunan 500 TL (tedavül: 1983-1989)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çetin Özkan, İbrahim Kaya (Ağustos 2011). "İşte saat, işte tarih, işte tanık" (Basılı yayım). NTV Tarih: 6, 7. ISSN 1308-7878. 

Wikimedia Commons'ta İzmir Saat Kulesi ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.