Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

Koordinatlar: 41°02′03″K 28°58′59″D / 41.03417°K 28.98306°D / 41.03417; 28.98306
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi
Lycée Français Privé Sainte-Pulchérie
Harita
Kuruluş1846
ÜlkeTürkiye
Şehirİstanbul
İlçeBeyoğlu
TürüÖzel Lise
MüdürHermine Ridé
Müdür yardımcısıMina Akcen
Eğitim diliFransızca, Türkçe
Yabancı dil(ler)Fransızca (zorunlu)
Türkçe (zorunlu)
İngilizce (seçmeli)
SınıflarHazırlık, Lise 1-4
Öğretmen sayısı18 Fransa Vatandaşı Fransa
26 T.C. Vatandaşı Türkiye
3 diğer ülke vatandaşı Avrupa Birliği [1]
AdresiÇukurluçeşme sok. no 7 Küçükparmakkapı
34433 Beyoğlu, İstanbul
Resmî sitesihttp://www.sp.k12.tr/
Koordinat41°02′03″K 28°58′59″D / 41.03417°K 28.98306°D / 41.03417; 28.98306

Resmî adı Özel Sainte Pulcherie Fransız Lisesi (Fransızca: Lycée Français Privé Sainte-Pulchérie), İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan özel bir Fransız lisesidir. Okul, adını Roma İmparatoriçesi Azize Pulcheria'dan almaktadır. Fransızca ve Türkçe eğitim vermektedir. İngilizce 2. yabancı dil olarak öğretilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Haziran 1846'da Şefkat Rahibeleri (Fransızca: les sœurs de la Congrégation Filles de la Charité) tarafından kurulmuş, Saint-Vincent de Paul isimli okul ilk defa eğitim öğretime kapılarını açmıştır. Taksim'de Fransız Konsolosluğu'nun yakınında, Fransız Hastanesi'nin bulunduğu binada faaliyete geçti. Okulun kurulmasından 7 sene sonra öğrencilerin gürültüsü, hastaları rahatsız ettiğinden, bir yer değişikliği söz konusu oldu. 1884 yılında okul yine hastaneye ait olan bir başka binaya taşındı. Okul ardından Rahipler Beyoğlu Bursa sokağı 33 numaraya taşındı. I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla 1914 yılında rahibeler gider ve Bursa sokağındaki bina harap olur. O yıl 554 kız öğrenciden ve 15 rahibeden oluşan bir kadro mevcuttur. Rahibeler savaş bittikten 1 yıl sonra geri döner. Bıraktıkları hiçbir şey yerinde değildir. Lazarist rahiplerin o bölgeye çok yakın bir erkek ortaokulları vardı. 1890'da İtalyan Cizvit papazları tarafından bir bina inşa edilmişti. Lazarist rahipleri bu binayı rahibelere tahsis ettiler ve savaştan sonra çok zor şartlarda da olsa eğitim-öğretim faaliyeti tekrar başladı. O dönemde 5 rahibe vardı. Okulda 630 öğrenci bulunuyordu, ancak rahibe sayısı bu öğrenci mevcudu için yeterli değildi.

Çatı saati[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapının ön cephesindeki bezemeli üçgen alınlıkta yer alan daire sel kadranlı saat 1890 yılında binaya eklenmiştir.[2] Günümüzde bu saat hala faaliyetini sürdürmektedir.

Cumhuriyet dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Saint-Pulchérie Lisesi'nin tabelası

1927'de okul, Türk hükûmeti tarafından tanındı. O dönem öğrenci mevcudu 740 idi. 1998 yılında çıkan ilköğretim yasasıyla ortaokul kademeli olarak kapanırken Millî Eğitim Bakanlığı'nın özel izniyle statü değiştirip lise olarak öğretimine devam etme hakkına sahip oldu. Lise bölümünün açılması 2000 yılını bulmuştur. Eskiden kız ortaokulu olan lise, 2000'de ilk defa erkek öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Sainte Pulchérie tıpkı Fransızca eğitim yapan Türkiye'deki diğer liseler gibi, 1992 yılında kurulmuş olan Galatasaray Üniversitesi'nde özel bir kontenjana sahiptir. Sainte-Pulchérie günümüzde 1 yılı Fransızca hazırlık ve 4 yılı lise olmak üzere toplam 5 yıllık bir eğitim kurumudur. Okulun şimdiki müdürü, 2021 yılı itibarıyle Hermine Ridé'dir. 1994 yılından beri Türk Müdür Başyardımcılığı görevini ise Sainte-Pulchérie Kız Ortaokulu 1979 mezunu Hüsnihal Minâ Akçen yürütmektedir.

Sainte-Pulchérie günümüzde 1 yılı Fransızca hazırlık ve 4 yılı lise olmak üzere toplam 5 yıllık bir eğitim kurumudur. Okulun şimdiki müdürü, 2021 yılı itibarıyle Hermine Ridé'dir. 1994 yılından beri Türk Müdür Başyardımcılığı görevini ise Sainte-Pulchérie Kız Ortaokulu 1979 mezunu Minâ Akçen yürütmektedir.

Okul mezunları Sainte Pulchérie'liler Derneği (Association Sainte-Pulchérie, kısaca SP'liler Derneği) çatısı altında örgütlenmişlerdir. Mezunlar 2006'dan bu yana her yıl mayıs ayının ikinci cumartesi günü düzenlenen Peynir Günü'nde bir araya gelmektedir.

Okulun bilgisayar öğretmenleri tarafından Uzaktan eğitim (e-learning) - eSPrit programı geliştirilmiştir. eSPrit uzaktan eğitimin lideri Moodle’nin (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment) bir türüdür. eSPrit öğrencilerin online olarak ders kaynaklarına ulaşımına, sınavlara daha etkili bir şekilde hazırlanmalarına ve öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla fikir alışverişinde bulunmalarına imkân veren bir platformdur.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alan seçimi ve mesleki yönlendirmeler konusunda öğrencilere ve velilere uzmanlar tarafından konferanslar verilmekte olup öğrenciler birebir takip edilir. Bu çalışmalar esnasında: Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı'ndan, eğitim danışmanı Sait Gürsoy'dan ve Meslek tanıtımı anlamında konusunda uzmanlaşmış farklı meslek gruplarından temsilcilerle iş birliği içinde çalışmalar gerçekleştirilir. Öğrencileri yönlendirebilecek düzeyde bilimsel ve kültürel konularda konferansçılar ve bilim adamları liseye davet edilir.
 • Ders programları çerçevesinde öğrencilerin, ders yılı boyunca okudukları ünitelerden yola çıkarak seçilen kitaplar okutulup farklı türlerden yılda ortalama 12 ila 14 kitap okumaları sağlanır. Bu çalışma hem genel kültür anlamında hem okuma alışkanlığı kazanma anlamında hem de üniversite seçme sınavına hazırlık anlamında katkılar sağlar.
 • Hazırlıklar: Gökkuşağı Eğitim Projesi kapsamında Yeşil sınıf gezisi olarak Kapadokya’da Fen (Kimya) eğitimi ile Fransızca eğitimini birleştiren eğitsel geziye gidilmektedir.
 • Lise 1 (9.Sınıf): Gökkuşağı Eğitim Projesi kapsamında Mavi sınıf gezisi olarak Datça'da bulunan UCPA merkezinde deniz sporlarında uzmanlaşılan eğitsel gezi yapılmaktadır. Bu bir hafta boyunca Fransızca, Fizik/Robotik, Biyoloji ve çevre gözlemi üzerine uygulamalar yapılmaktadır.
 • Lise 2 (10.Sınıf): Gökkuşağı Eğitim Projesi kapsamında Kırmızı sınıf gezisi olarak Şirince'de bulunan Nesin Matematik Köyü'nde matematik, Fransızca ve İngilizce üzerine eğitim verilmektedir.
 • Lise 3 (11.Sınıf): 2015 yılına kadar İsviçre’ye Nükleer Fizik konulu Bilimsel gezi (CERN laboratuvarına Türkiye'den giden ilk okul olma özelliği) düzenlenirken sonraki yıllardan itibaren Gökkuşağı Eğitim Projesi kapsamında Fen-Matematik bölümü öğrencileri Turuncu sınıf olarak Grenoble ve Lyon'a giderek Fransız bilim insanlarıyla atölyeler yapmaktadır.
 • Lise 3 (11.Sınıf): 2016 yılına kadar 14. Louis’nin izlerini takip ederek her yıl mayıs ayında lise 3. sınıf Türkçe-Matematik öğrencilerine yönelik Paris gezisi kültür-sanat temalı etkinlikte bulunulmaktaydı. Bu gezide Louvre Müzesi, Versay Sarayı, Le Quartier du Marais ve Champs Elysées gibi Paris'in önemli yerleri gezilir. 2017'den itibaren ise Gökkuşağı Eğitim Projesi kapsamında Türkçe-Matematik bölümü öğrencileri için Sarı sınıf olarak Bordeaux şehri gezilmiş, Fransız yaşamı irdelenmekte ve devlet üniversitesi gezdirilmektedir.
 • Bütün sınıflar için: Fransa'da Morzine'de kayak okulu (dönem tatili çerçevesinde)
 • Bütün sınıflar için: Fransa'nın Brest Bölgesi'nde yaz okulu (yaz tatili çerçevesinde)
 • Fransızca olarak yapılan Fen (Fizik-Biyoloji-Kimya), Matematik, Bilgisayar Bilimi derslerinin dil ile olan bağlantısını kurmak amacıyla zümreler arası iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilen ve tüm Fransız liselerinin katıldığı kolokyum
 • Türk dili ve kültürünün kullanıldığı farklı alanları incelemek, irdelemek ve bir edebiyat platformu çerçevesinde İstanbul'da eğitim veren Türkçe ve edebiyat öğretmenlerini buluşturmak amacıyla tanınmış yazar, akademisyen, şair, çevirmen, sinemacıların katıldığı Kültür-Edebiyat Sempozyumu
 • Gösteri salonunda organize edilen çeşitli konserler ve resim sergileri.

Okul başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

2008-2009 Okul başarı grafiği

Sınıf-Düzey Öğrenci Mevcudu Genel Başarı Yüzdesi
Hazırlık 89 %80.6
Lise 1 83 %97.6
Lise 2 65 %95.4
Lise 3 85 %100
Lise 4 54 %87

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Şimdiki gösteri salonu olan eski şapelin duvarının üzerinde Voilà ce cœur qui a tant aimé les hommes (İşte insanları bu denli seven kalp) yazardı.
 • Okul binasının üstünde bulunan saat hala günümüzde etkindir.
 • Okula adını veren Pulchérie Fransız yazar Pierre Corneille tarafından tiyatroya uyarlanmıştır.
 • Okul binasının içerisinde 255 adet basamak bulunmaktadır.
 • Okulun arka bahçesinde bulunan ayva ağacı 1928 yılında bulunduğu yere ekilmiştir.

Sahne Pulchérie[değiştir | kaynağı değiştir]

Şapel olarak inşa edilmiş gösteri salonu Ocak 2014'te 160 kişi kapasitesiyle profesyonel tiyatro oyunlarına kapısını açmıştır. Türkçe ve Fransızca altyazı seçenekleriyle hafta sonları tiyatro oyunlarına açık haldedir. Bugüne kadar, Tehlikeli Oyunlar, Zabel, Arturo Ui'nin Önlenilebilir Tırmanışı, Cyrano de Bergerac - La Comédie Française gibi oyunlara sahnesini açmış aynı zamanda da Fransızca ve İngilizce film gösterilerine yer vermiştir.

Sainte-Pulchérie Lisesi sanal görüntüleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sainte-Pulchérie'li tanınmış kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2012. 
 2. ^ Cansever, Meltem (Haziran 2009), Türkiye'nin Kültür Mirası 100 Saat Kulesi, İstanbul: NTV Yayınları, s. 130, ISBN 9786055813239 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]