Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi
Lycée Français Privé Sainte-Pulchérie
Kuruluş 1846
Türü Özel Lise
Müdür Alexandre Abellan
Müdür yardımcısı Mina Akcen
Eğitim dili Fransızca, Türkçe
Yabancı dil(ler) Fransızca (zorunlu)
Türkçe (zorunlu)
İngilizce (seçmeli)
Sınıflar Hazırlık, Lise 1-4
Öğretmen sayısı 18 Fransa Vatandaşı Fransa
26 T.C. Vatandaşı Türkiye
3 diğer ülke vatandaşı Avrupa Birliği [1]
Adresi Çukurluçeşme sok. no 7 Küçükparmakkapı
34433 Beyoğlu, İstanbul
Resmî sitesi http://www.sp.k12.tr/

Resmî adı Özel Sainte Pulcherie Fransız Lisesi (Fransızca: Lycée Français Privé Sainte-Pulchérie), İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumudur. Okul, adını Roma İmparatoriçesi Azize Pulcheria'dan almaktadır. Fransızca ve Türkçe eğitim vermektedir. İngilizce 2. yabancı dil olarak öğretilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Haziran 1846'da Şefkat Rahibeleri (Fransızca: les sœurs de la Congrégation Filles de la Charité) tarafından kurulmuş, Saint-Vincent de Paul isimli okul ilk defa eğitim öğretime kapılarını açmıştır. Taksim'de Fransız Konsolosluğu'nun yakınında, Fransız Hastanesi'nin bulunduğu binada faaliyete geçti. Okulun kurulmasından 7 sene sonra öğrencilerin gürültüsü, hastaları rahatsız ettiğinden, bir yer değişikliği söz konusu oldu. 1884 yılında okul yine hastaneye ait olan bir başka binaya taşındı. Okul ardından Rahipler Beyoğlu Bursa sokağı 33 numaraya taşındı. I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla 1914 yılında rahibeler gider ve Bursa sokağındaki bina harap olur. O yıl 554 kız öğrenciden ve 15 rahibeden oluşan bir kadro mevcuttur. Rahibeler savaş bittikten 1 yıl sonra geri döner. Bıraktıkları hiçbir şey yerinde değildir. Lazarist rahiplerin o bölgeye çok yakın bir erkek ortaokulları vardı. 1890'da İtalyan Cizvit papazları tarafından bir bina inşa edilmişti. Lazarist rahipleri bu binayı rahibelere tahsis ettiler ve savaştan sonra çok zor şartlarda da olsa eğitim-öğretim faaliyeti tekrar başladı. O dönemde 5 rahibe vardı. Okulda 630 öğrenci bulunuyordu, ancak rahibe sayısı bu öğrenci mevcudu için yeterli değildi.

Çatı saati[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapının ön cephesindeki bezemeli üçgen alınlıkta yer alan dairesel kadranlı saat 1890 yılında binaya eklenmiştir.[2] Günümüzde etkin olmayan saat 8:47'yi göstermektedir.

Cumhuriyet dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Saint-Pulchérie Lisesi'nin tabelası

1927'de okul, Türk hükümeti tarafından tanındı. O dönem öğrenci mevcudu 740 idi. 1998 yılında çıkan ilköğretim yasasıyla orta okul kademeli olarak kapanırken Millî Eğitim Bakanlığı'nın özel izniyle statü değiştirip lise olarak öğretimine devam etme hakkına sahip oldu. Lise bölümünün açılması 2000 yılını bulmuştur. Eskiden kız ortaokulu olan lise, 2000'de ilk defa erkek öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Sainte Pulchérie tıpkı Fransızca eğitim yapan Türkiye'deki diğer liseler gibi, 1992 yılında kurulmuş olan Galatasaray Üniversitesi'nde özel bir kontenjana sahiptir.

Günümüzde toplam 380 öğrencisi olan okul, her yıl Özel Yabancı Ortaöğretim Okulları Sınavı ile 100 öğrenci almaktadır. Sainte-Pulchérie günümüzde 1 yılı Fransızca hazırlık ve 4 yılı lise olmak üzere toplam 5 yıllık bir eğitim kurumudur. Okulun şimdiki müdürü, 2012 yılı itibarıyla Alexandre Abellan'dır. 1994 yılından beri Türk Müdür Başyardımcılığı görevini ise Sainte-Pulchérie Kız Ortaokulu 1979 mezunu Minâ Akcen yürütmektedir.

Okul mezunları Sainte Pulchérie'liler Derneği (Association Sainte-Pulchérie, kısaca SP'liler Derneği) çatısı altında örgütlenmişlerdir. Mezunlar 2006'dan bu yana her yıl mayıs ayının ikinci cumartesi günü düzenlenen Peynir Günü'nde bir araya gelmektedir.

Okulun bilgisayar öğretmenleri tarafından Uzaktan eğitim (e-learning) - eSPrit programı geliştirilmiştir. eSPrit uzaktan eğitimin lideri Moodle’nin (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment) bir türüdür. eSPrit öğrencilerin online olarak ders kaynaklarına ulaşımına, sınavlara daha etkili bir şekilde hazırlanmalarına ve öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla fikir alışverişinde bulunmalarına imkan veren bir platformdur.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alan seçimi ve mesleki yönlendirmeler konusunda öğrencilere ve velilere uzmanlar tarafından konferanslar verilmekte olup öğrenciler birebir takip edilir. Bu çalışmalar esnasında: Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı'ndan, eğitim danışmanı Sait Gürsoy'dan ve Meslek tanıtımı anlamında konusunda uzmanlaşmış farklı meslek gruplarından temsilcilerle iş birliği içinde çalışmalar gerçekleştirilir. Öğrencileri yönlendirebilecek düzeyde bilimsel ve kültürel konularda konferansçılar ve bilim adamları liseye davet edilir.
 • Ders programları çerçevesinde öğrencilerin, ders yılı boyunca okudukları ünitelerden yola çıkarak seçilen kitaplar okutulup farklı türlerden yılda ortalama 12 ila 14 kitap okumaları sağlanır. Bu çalışma hem genel kültür anlamında hem okuma alışkanlığı kazanma anlamında hem de üniversite seçme sınavına hazırlık anlamında katkılar sağlar.
 • Hazırlıklar: Kapadokya’da Fen eğitimi ile Fransızca eğitimini birleştiren eğitsel gezi
 • Lise 1: Fransa’da Jeanne d’Arc Lisesi ile eğitsel, dilsel ve kültürel değişim
 • Geleneksel coğrafi ve tarihsel boyutta Ankara, Antakya
 • Lise 2: Fransa'nın FECAMP şehrindeki Maupassant Lisesi ile sanat temalı dilsel ve kültürel değişim
 • Lise 3: İsviçre’ye Nükleer Fizik konulu Bilimsel gezi (CERN laboratuvarına Türkiye'den giden ilk okul olma özelliği)
 • Lise 3: 14. Louis’nin İzlerini Takip Ederken. Her yıl mayıs ayında lise 3. sınıf öğrencilerimize yönelik Paris gezisi kültür-sanat temalı bir başka etkinliktir. Louvre Müzesi, Versay Sarayı, Le Quartier du Marais ve Champs Elysées gibi Paris'in önemli yerleri gezilir.
 • Bütün sınıflar için: Fransa'da Morzine'de kayak okulu (dönem tatili çerçevesinde)
 • Bütün sınıflar için: Fransa'nın Brest Bölgesi'nde yaz okulu (yaz tatili çerçevesinde)
 • Fransızca olarak yapılan Fen, Matematik, Bilgisayar derslerinin dil ile olan bağlantısını kurmak amacıyla zümreler arası iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilen ve tüm Fransız liselerinin katıldığı kolokyum
 • Türk dili ve kültürünün kullanıldığı farklı alanları incelemek, irdelemek ve bir edebiyat platformu çercevesinde İstanbul'da eğitim veren Türkçe ve edebiyat öğretmenlerini buluşturmak amacıyla tanınmış yazar, akademisyen, şair, çevirmen, sinemacıların katıldığı Kültür-Edebiyat Sempozyumu
 • Gösteri salonunda organize edilen çeşitli konserler ve resim sergileri.

Okul başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

2008-2009 Okul başarı grafiği

Sınıf-Düzey Öğrenci Mevcudu Genel Başarı Yüzdesi
Hazırlık 89 %80.6
Lise 1 83 %97.6
Lise 2 65 %95.4
Lise 3 85 %100
Lise 4 54 %87

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Şimdiki gösteri salonu olan eski şapelin duvarının üzerinde Voilà ce cœur qui a tant aimé les hommes (İşte insanları bu denli seven kalp) yazardı.
 • Okul binasının üstünde bulunan saat her zaman 8.47'yi (veya 20.47) göstermektedir.
 • Okula adını veren Pulchérie Fransız yazar Pierre Corneille tarafından tiyatroya uyarlanmıştır.
 • Okul binasının içerisinde 255 adet basamak bulunmaktadır.
 • Okulun arka bahçesinde bulunan ayva ağacı 1928 yılında bulunduğu yere ekilmiştir.

Sainte-Pulchérie Lisesi sanal görüntüleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sainte-Pulchérie'li tanınmış kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
 1. ^ http://www.sp.k12.tr/spip.php?article64
 2. ^ Cansever, Meltem (Haziran 2009), Türkiye'nin Kültür Mirası 100 Saat Kulesi, İstanbul: NTV Yayınları, s. 130, ISBN 9786055813239 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]