Gökçedam, Osmaniye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hemite, Osmaniye sayfasından yönlendirildi)
Hemite
Osmaniye'nin Türkiye'deki konumu
Osmaniye'nin Türkiye'deki konumu
Osmaniye konumunda Hemite
Hemite
Hemite
Hemite'nin Osmaniye'deki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Osmaniye
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 2 m (6 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 3,239
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)

Hemite, Çukurova’nın yukarı kısmında Osmaniye'ye 23 km uzaklıkta bir köydür. Osmaniye İlini Kadirli İlçesine bağlayan karayolunun Ceyhan nehri ile kesiştiği köprü başı mevkiinde, Osmaniye’nin kuzeybatısında kurulmuştur. Gökçedam Köyünün Güneyinde Sakarcalık, Batısında Orhaniye ve Selimiye, Kuzeyinde Gökçe dağ , Doğusunda Hitit ve Bizans İmparatorluğundan kalma Hemite Kalesi yer almaktadır. Hemite, ünlü şair ve romancı Yaşar Kemal'in doğduğu yerdir. İnce Memed romanının konusu burada geçer.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilk sakinleri hakkında fazla bir bilgi yoktur. Köyün sınırları içinde çeşitli tarihi eserler oldukça çoktur. Gökçedam Köyünde yapılan tetkiklerden anlaşıldığına göre; buralarda Hitit ve Bizans İmparatorluğu hüküm sürmüştür. Eskilerde köyün halkı göçebe bir hayat sürermiş. Hayvancılıkla geçinir, Yaz aylarında Andırın veya civarına yaylaya gidermiş. Kış aylarında ovaya inermiş. Eski ismi Gökçeli olan ve adını Kuzeyinde bulunan Gökçe dağdan alan, daha sonra Hemite olarak isim değiştirilmiştir.

Tarihi Mekanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

En önemli tarihi kalıntıyı Leleğlerden kalma M.Ö. 4500 yıllarında yapıldığı tahmin edilen kale teşkil eder. Köyün 2 km güneyinde Mira kayası denilen yerde kütle halinde kaya üzerinde Hitit krallarından Asitavandos’un kabartma resmi yer alır. Tarihi kalıntı yerleri zaman zaman turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Arkeoloji çalışmalarında Gökçe dağ eteklerinde 3 ila 8 odalı mezarlara rastlanmıştır. Bu mezarların üstü kubbe şeklinde kapatılmış olup üzeri kireçle ve toprakla kapatılmıştır. Sümbüllü burun civarında Ermeniler dönemine ait bir saray kalıntısı bulunmakta olup zamanla tahrip edilmiştir. Kesin olarak kimin tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen Hamite Kalesi'nin 800-900 yılları arasında Bizanslılar zamanında yapıldığı söylenmektedir. Hemite Kalesi Osmaniye - Kadirli yolu üzerinde ana yoldan 3 km mesafede olan Hemite Köyünün doğusunda Ceyhan Nehrine yakın bir tepede kurulmuştur. Kalenin şu an birinci katı sağlamdır. Korunmayan diğer katları deprem gibi doğal afetler, definecilerin kaçak kazıları nedeni ile tahrip olmuştur. En büyük özelliği Kalenin taban kısmında üst katlara bir geçitle bağlandığı fakat zamanla kapandığı bilinmektedir. Kale halen koruma altında değildir. Gün geçtikçe aşınmakta ve tahrip edilmektedr

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün bulunduğu havzada çeşitli sebeplerle arkeolojik kazılar yapılmıştır. Etüt sahasının verileri hakkında sıhhatli bilgilere sahip olmak için Osmaniye, Kadirli, Kozan ilçelerinin arasında kalan bir bölgeye bağlı ise de Ceyhan çöküntü ovasının devamını teşkil eder. Köy sınırları içerisinde yer alan yükseltilerden Gökçe dağ, adaca, Harnup burnu tepesi karstik kalkerlerden oluşmuş, açık gri renktedir. Karstik Kalkerlerin temelinde yer yer radyarit ve serpantin vardır.

Nüfus[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2019 610
2018 708
2017 632
2016 665
2015 689
2014 717
2013 764
2012 714
2011 730
2010 757
2009 760
2008 789
2007 750

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "GÖKÇEDAM KÖYÜ NÜFUSU, OSMANİYE MERKEZ". www.nufusune.com. 22 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2020.