Sistina Şapeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sistine Şapeli sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Sistina Şapeli
Cappella Sistina (it)Sacellum Sixtinum (la)

Sistine Şapeli dışarıdan

Temel bilgiler
Yer Vatikan
Coğrafi koordinatlar 41°54′10″K 12°27′15″D / 41.90278°K 12.45417°D / 41.90278; 12.45417
İnanç Roma Katolik
Açılış yılı 1483
Mimari
Mimar(lar) Baccio Pontelli
Giovanni de Dolci
Mimari tür Rönesans
İnşaat başlangıç tarihi 1477
Tamamlanma tarihi 1483
Özellikler
Uzunluk 20,7 m.
Genişlik 40,93 m (boy)
13,41m. (en)

Sistina Şapeli (Latince: Sacellum Sixtinum, İtalyanca: Cappella Sistina), Vatikan'da bulunan bir şapeldir. Katolik Kilisesi'nin lideri Papa'nın resmi ikâmetgahıdır.

Vatikan devletinin en ünlü mekȃnlarından biri olan Sistina Şapheli, günümüzde Vatikan müzeleri güzergȃhına dahil edilmiştir. Papa seçimlerinin yapıldığı mekȃn olmasıyla tanınır.

Mimari özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını yapıyı inşa ettiren Papa IV. Sixtus'tan alır. Mimarları Baccio Pontelli ve Giovanni de Dolci olup, Rönesans mimari stilli olarak 1477'de inşaatına başlanmış ve 1483'da insaat tamamlanmis ve şapel takdis edilerek acilmistir. Yüksekliği 20,70 metre olan Şapel, dikdörtgen prizma şeklinde ve yüksek tavanlıdir. Tavan basık bir beşik tonoz ile örtülüdür. 40,93 metre uzunluğu ve 13,41 metre enindeki boyutları ile Süleyman'ın Tapınağı için Eski Ahit'te verilen ölçülerdedir.

İçindeki sanat eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şapelin içindeki duvarlarda Kutsal kitap kaynaklı onlarca sahne ve papaların portreleri resmedilmiştir. Botticelli, Pinturicchio, Perugino, Ghirlandaio ve Signorelli gibi 15. yüzyılın ünlü İtalyan Rönesans ressamlarının eserleri duvarlarda yer almaktadır.

Döşemede 15. yüzyıla ait çeşitli renkli geometrik mermer kompozisyonlar bulunmaktadır.

Yapıya en büyük ünü kazandıran eser grubu ise şüphesiz olarak Şapel tavanında bulunan 1508-1512 döneminde Michelangelo tarafından hazırlanan ve içlerinde ünlü "Adem'in Yaratılışı" ve "Kıyamet Günü" fresklerinin de bulunduğu sahnelerdir. Michelangelo'nun freskleri 1984-1994 yılları arasında restore edilmiştir. Ortaya çıkan renkler öngörülenden çok daha parlak olduğu için şaşkınlık yaratmış ve restorasyon eleştirilere uğramıştır. Oysa uzun yıllar boyunca Michelangelo ile özdeşleştirilen koyu renklerin, yüzyıllar boyunca biriken kir tabakalarının sonucu olduğu ortaya çıkmıştır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistine Şapeli'nin içi
Michelangelo'nun Mahşer Sahnesi
Sistina Şapeli'nin tavanındaki en ünlü sahnelerden biri Michelangelo'nun Adem'in Yaratılışı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]