İkizce, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.48, 3 Haziran 2016 tarihli sürüm (iklim parametresi eklendi AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İkizce
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Kaş
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 750
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580

İkizce, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Mahallenin bilinen tarihi geçmişi 250 yıl türk nufusu altında kaldığıdır daha önceleri ise kaya mezarlar ve kayalara oyulmuş yerleşim yerlerinin olması mahallenin tarihinin m.ö dayandığı bilinmektedir, cumhuriyet öncesi dönemde islamlar mahallesinin bir mahallesi iken, islamlar mahallesinin zamanla ayrılarak değişik isimlerde yeni köyler kurulmuştur. İkizce mahallesi ise 1960 döneminde mahallenin ileri gelenlerin çalışmaları sonucu, Bezirgan ve İslamlar mahallesiden toprak alınarak bugün ki İkizce mahallesi kurulmuştur. Mahallenin yaşlılarıyla yapılan görüşmelerde köy hem I.Dünya savası hem de II.Dünya savaşında oldukca etkilenmiştir köy halkı aynı zamanda rum komşularıda olan bir yerdir. seferberlik anında çok güçlükler çekildiğini anlatmışlardır. mahalledeki yerleşik nufusunun Osmanlının Rum elinden çekilmesi nedeniyle Kırca-ali şehrinden göç edenler tarih 1860-1890 merhum şehit Mehmet Talat PAŞA'nın yakınlarıdır (Kırca )Köy nüfusun çoğunluğunu oluştururlar daha öncesi Asya steplerinden Buhara şehrine uzanmaktadır bir kısmı Elmalı üzerinden küçük bir kısmı ise Sidek (Sarıbelen) ve Kaş bölgesinden gelmiştir. Mahalleye 1980 den sonra elektrik, 1985 yol (Kalkan-Elmalı),1990 telefon ve 2009 içme suyu gelmiştir.

Coğrafya

Antalya iline 190 km, Kaş ilçesine 47 km uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 550
2008 750
1997 350

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi ağırlıklı olarak tarım (Buğday, susam, zeytin, üzüm), hayvancılık, arıcılık ve orman ürünleridir. Son zamanlarda örtü altı yetiştiricilik önem kazanmıştır. Turizm bölgesine yakın olması nedeniyle turizm de bir başka gelir kaynağıdır. El sanatları da bir başka gelir kaynağıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar