İçeriğe atla

İhtiras Tramvayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İhtiras Tramvayı
(A Streetcar Named Desire)
YazarTennessee Williams
KarakterlerBlanche Dubois
Stella Kowalski
Stanley Kowalski
Harold Mitchell
İlk gösterim3 Aralık 1947
ÜlkeABD
Orijinal dilİngilizce
Zaman ve mekânNew Orleans

İhtiras Tramvayı, Amerikalı oyun yazarı Tennessee Williams'ın 1947 tarihli tiyatro oyunu. Williams bu oyunla drama dalında Pulitzer Ödülü'nü kazandı. Oyun hem eleştirel, hem ticari başarı yakaladı.

Genel olarak bir dönüm noktası kabul edilen oyun, Southern Gothic olarak bilinen eleştirel yönü ağır olan türün bir örneğidir.Old South'tan, eski gösterişini ve gücünü kaybetmekte olan kesimi temsil eden Blanche DuBois ile şehre endüstriyel göçle gelmiş ve yükselmekte olan sınıfı temsil eden Stanley Kowalski'nin çatışması üzerine kuruludur.

Oyun 3 Aralık 1947'de Broadway'de sahnelenmeye başlandı ve 17 Aralık 1949'da Ethel Barrymore Theatre'da son kez sahnelendi. Elia Kazan'ın yönettiği Broadway prodüksiyonunda Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter ve Karl Malden rol aldı. Prodüksiyon iki dalda Tony Ödülü kazandı.

İhtiras Tramvayı, Williams'ın ilk büyük başarısı olan 1945 tarihli The Glass Menagerie'nin ardından yazara ikinci büyük başarıyı getirdi.

1951'de oyundan uyarlanan filmi de Elia Kazan yönetti. Film, Blanche'ı canlandıran Vivien Leigh'ın En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ının da aralarında bulunduğu pek çok aldı. Oyun 1995'te San Francisco Opera'da Andre Previn'in müziğiyle opera olarak sahneye konuldu.

Oyun Blanche'nin kız kardeşinin evine gelmesiyle başlar. Oyunun sonunda Blanche'nin akıl sağlığının yerinde olmadığı ortaya çıkar ve ruh hastalıkları hastanesine kaldırılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]