"Tiger I" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
imla ve yazım düzeltmeleri, yeni iç bağlantılar
(imla ve yazım düzeltmeleri)
(imla ve yazım düzeltmeleri, yeni iç bağlantılar)
{{düzenle| Nisan 2009}}
{{Ateşli silah bilgi kutusu
| adı = Panzerkampfwagen VI Tiger
}}
 
'''Panzerkampfwagen VI''' ("Zırhlı muharebe aracı VI", lakap: ''Tiger'' veya ''Tiger I''), Alman yapımı [[II. Dünya Savaşı]] ağır tanktır. Adı [[Ferdinand Porsche]] tarafından konulmuştur. Zamanındaki en iyi tanklardan biriydi. Çok sağlam zırha ve iyi bir topa sahip olduğu için düşmanların korkulu rüyasıydı (özellikle Batı cephesinde). Doğu cephesindeki zamanının ilerisindeki [[T-34]] ve [[KV-1/2,3]] tanklarına karşılık geliştirilmiştir. Yer ve hava hedeflerine karşı etkisini kanıtlamış olan 88mm88 mm'lik silahın anti tank mermileri kullanan modeli monte edilmiştir. Savaşın sonlarına doğru bir Tiger tankına 20 tane [[M4 Sherman]] tankının saldırdığı görülmüştür. Tiger'ların kayıp vermesinin sebebi düşmanlar değil karmaşık mekanik yapısıydı. Bu yüzden çoğu Tiger tankı onarılamaz halde bozulduğu için mürettebatı tarafından terk edilmiş halde bulunmuştur.
 
== Tasarım Özellikleri ==
[[Dosya:Bundesarchiv Bild 101I-704-0149-32A, Russland-Süd, Panzer VI (Tiger I), Besichtigung durch türkische Offiziere.jpg|thumb|left|200px|[[Kursk Muharebesi]] öncesinde [[Belgorod]]'da konuşlandırılan 503. Ağır Panzer Taburu'na ait ''Tiger I'' 'i inceleyen [[Cemil Cahit Toydemir]] başkanlığındaki Türk askerîaskeri gözlemci heyeti mensupları (26 Haziran 1943).]]
 
Tiger'lar tasarım açısından bazı noktalarda önemli eksikliklere sahipti. Dönemindeki orta-sınıf bir tank olan [[T-34]]'lerin ön gövde tasarımı açılı tasarlanmıştı ve bu tasarım sayesinde tank isabet eden mermilerin neredeyse yarısını sektirebiliyordu. Tigerlar ise bunun aksine neredeyse 90°lik bir gövdeye sahiptiler. Bunu kapatmak için ön tarafı 100 mm'lik yan tarafları ise 80 mm'lik zırhla kaplanmıştı.
 
Tiger tanklarının ağır gövdesini hareket ettirmek için Maybach Hl230 model 700 beygir gücünde motor kullanılmaktadır. Bu motor 8 ileri 4 geri manual şanzıman ile güç ön tahrik dişlilerine iletir. Difransiyeller her iki tahrik dişlisinin içine gömülü 6 küçük dişli kavramı ile iletilir. Ayrıca tahrikTahrik dişlisine güçü ileten şaftın üstünde kampana frenler yer almaktadır. Şanzıman üstünde dönüşlerde kullanılan üç adet fren diskide bulunmaktadır. Tankın en önemli özelliği olan [[88 mm top|88 mm]]'lik top da ancak hidrolik sistemle döndürülebiliyordu, hassas ayarlar yapmak için çarkla döndürme sistemi de vardı. Ayrıca bu toplar çok iyi bir optik sisteme sahiptiler, uzak ve hareketli hedefleri çok başarılı bir şekilde vurabiliyorlardı. Bu optik sistem ve etkili topu sayesinde 3000 metrenin uzağındaki hedefleri bile vurduğu görülmüştür. Düşman tankları ise onun kalın zırhını delmek için çok yakına girmek zorundaydılar.
 
Tiger öylesine karmaşık bir yapıya sahipti ki sadece 1.300 adet üretilebildi. Bir Tiger için 30.000 üretim saati harcanırken Tiger'ın rakipleri olan T-34, Sherman ve Churchill tankları bu üretim zamanının neredeyse onda bir zamanda üretiliyorlardı. Karmaşık yapısına rağmen bir Tiger'ı yok edebilmek için en az 4 Sherman tankını gözden çıkarmayı hesaplamak gerekiyordu. Tiger'ın en önemli handikaplarından biri de bakımının epey zaman almasıydı. Muharebe sırasında arızalanan veya az hasarlı olan Tiger'lar onarılamıyordu. Almanlar bu onarım handikapı nedeniyle birçok Tiger'ı muharebe alanında bırakmak zorunda kalmıştır.
[[Dosya:Bundesarchiv Bild 101I-299-1805-03, Nordfrankreich, Soldaten vor Panzer VI (Tiger I).jpg|thumb|left|200px|101. Ağır Panzer Taburu'nun 1. bölük komutanı [[SS-Obersturmführer]] [[Hanno Raasch]] (ortada sağ) ve tabur komutanı [[SS-Sturmbannführer]] [[Heinz von Westernhagen]] (ortada sol) bir tatbikat sırasında ([[Picardie]], Fransa, 21 Mart 1944)]]
 
Tiger'ın tank terminolojine kattığı bir yenilik de psikolojik yıkımdır. Tiger kalın zırhı, [[88 mm top|88 mm]]'lik topu ile savaş sırasında öylesine efsaneleşmişti ki, müttefik zırhlı tümenleri ormanlık alanlardan geçerken genellikle toplu olarak hareket ederlerdi. Çünkü her an bir ağaçlığın arkasından bir Tiger bölüğünün baskın ateşi açması olasılığı vardı. Bu olasılık müttefiklere [[Normandiya Çıkarması|Normandiya]]'dan sonra zaman kaybettiren engellerden biri olmuştur.
 
Bir tankta üç özellik aranır. Hız, zırh ve silah. Silahtan kasıt, uzun mevzilli, geniş çaplı bir ana silahtır. Her üç özelliği aynı tank üzerinde toplamak, o yılların teknolojisinde pek olanaklı değildir. Bu yüzden bu üç özellik arasında bir tercih sıralaması yapılır. Bazı zırhlı savaşı kuramcıları hızın birincil unsur olduğunu, bazıları ise zırh kalınlığı ve etkin ana silahın önemli olduğu görüşündedirler. Tiger, bu ikinci görüş doğrultusunda tasarlanmış bir tanktı.
 
Öte yandan 1941 yılı içinde Alman hafif ve orta sınıf tankları Rusların [[BT Serisi Tanklar|BT Serisi]] ve [[T-26]] tankları karşısında yeterliydi ancak 1942 yılından itibaren cephelerde ortaya çıkmaya başlayan [[T-34]] 'ler karşısında yetersiz kalıyorlardı. DahaDoğal bir gelişme olarak, daha ağır tankların geliştirilmesigeliştirilmesine doğaldırbaşlanıldı.
 
== Önemli başarıları ==
[[Dosya:Bundesarchiv Bild 101I-494-3376-08A, Villers-Bocage, zerstörte Panzer IV und VI.jpg|thumb|200px|[[Panzer-Lehr Tümeni]]'ne bağlı [[Panzer IV]] ve 101. Ağır Panzer Taburu 1. Bölüğü'ne bağlı ''Tiger I'' ([[Villers-Bocage]] kasabasının pazar yerinin bulunduğu kavşak, Haziran 1944)]]
* [[Kursk Muharebesi]]'nde tek bir ''Tiger I'' 22 tane [[T-34]]'ü imha etti. Anlatılana göre 23. tank'atanka da bir kez ateş etmiş ve tank ağır hasar almış fakat ateş ettiğinde Tiger patlamıştır.{{fact}}
* 13 Haziran 1944 tarihli [[Villers-Bocage Muharebesi]]'nde SS 101. Ağır Panzer Taburu'nun 2. Bölüğüne bağlı [[Michael Wittmann]] komutasındaki ''Tiger I'', 12'si tank olmak üzere toplam 27 zırhlı aracı imha etti.
 
3.968

değişiklik

Gezinti menüsü