İçeriğe atla

"I. Süleyman Şah" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
| dini = [[Sünni İslam]]
}}
'''Kutalmışoğlu Süleyman Şah''' veya kısaca '''Kutalmışoğlu''' ([[Arap alfabesi]]yle: '''سليمان بن قتلمش''' (''Süleyman bin Kutalmış'')) (ö. 1086), [[Türkiye Selçuklu Devleti]]'nin kurucusudur. [[Selçuk Bey]]'in oğlu [[Arslan Yabgu]]'nun torunudur. Babası [[Kutalmış]] Bey'dir.
 
== Malazgirt Savaşı'ndan önceki yaşamı ==
== Türkiye Selçuklu Devleti'nin gelişmesi ==
 
1078'de Süleyman Şah Bizans İmparatoru [[VII. Mikhail|VII. Mikhail Dukas]]'la Bizans tahtını eline geçirmek üzere isyan eden ''Anatolikon Theması'' vali-generali [[III. Nikeforos|Nikeforos Botaneiates]]'e karşı askerî yardım anlaşması yapmıştır. Fakat Süleyman Şah ordusu ile İznik ile Kütahya arasında ''Nikeforus Botaeiates'' ile karşılaşınca asi generalin sağladığı daha uygun şartlar nedeniyle taraf değiştirip ''Nikeforus Botaeiates'''a askeri yardım sağlamış ve onun III. Nikeforos ismi ile Bizans İmparatoru olmasına önayak olmuştur. Bu yardım dolayısıyla Bizanslılar göçmen Türkmenlerin Anadolu'da ta Boğaz kıyılarına kadar gelip yerleşmelerini kabul etmişlerdir.<ref name="norwich1">Norwich, John Julius (1991), ''Byzantium: The Apogee'', Londra:Penguin ISBN: 0-140011448-3 {{ing}}s.1081</ref> <ref>Vryonis, Speros (1972) ''The Decline of Medieval Hellenism in Asia Minor and the Process of Islamization from the Eleventh through the Fifteenth Century'' University of California Press, say. 112-3.</ref>
 
1080'de ise Süleyman Şah bir diğer Bizans tahtına geçmek isteyen, bu sefer başarısız, isyancıya (''[[Nikeforos Melissenos]]'')'a yardım etmiştir. Türkiye Selçuklu Devleti'nin hızlı bir biçimde büyümesinden çekinen Bizans İmparatorluğu, (Balkanlardaki karışıklığın etkisiyle de) Türkiye Selçuklu Devleti ile bir antlaşma yapmış ve bu antlaşmaya göre Bizans, Türkiye Selçuklu Devleti'ne yıllık tazminat ödemeyi kabul etmiştir.<ref name="ostrogorsky">[[Georgiy Ostrogorskiy|Ostrogorskiy, Georgiy]] (İng.cev.:Joan Hussey) (1969) ''History of the Byzantine State'', Rutgers University Press, {{ing}}, s.348-9.</ref>
== Tutuş ile savaşı ve ölümü ==
 
Fakat İran merkezli Büyük Selçuklu devletinin Suriye'de Melik (kral) unvanını taşıyan Melikşah'ın kardeşi ve Sultan Alpaslan'ın oğlu olan [[I. Tutuş| Said Tacüldevle Tutuş]] bu seferin kendi egemenliği altında olan Suriye üzerine yöneleceğini kuşkusuyla, Süleyman Şah'a karşı çıkmıştır.
 
Her ikisi de Selçuklu hanedanından olan ve [[Büyük Selçuklu Devleti]]'ne ismen bağımlı bu iki taraf arasındaki askeri çekişmeye bu devletin başkenti [[İsfahan]]'da bulunan Sultan [[Melikşah]]'in bir bağlantısı olup olmadığı daha belgelenmemiştir. Ama bazı tarihçiler Tutuş'un Sultan Melikşah emirleriyle hareket ettiğini bildirmektedirler.
 
Gerçekten Süleyman Şah [[Antakya]]'yı ele geçirdikten sonra bütün [[Suriye]]'ye sahip olma amacıyla [[Halep]]'i kuşatmıştır. Halep emiri olan İbn-i Huteyti, Tutuş'tan yardım istemiş; Tutuş yanına [[Selçuklular]]ın yetenekli kumandanlarından ([[Artuklu Beyliği]]'nin kurucusu) [[Artuk Bey]]'i alarak 4 Haziran 1086 tarihinde Halep yakınlarında [[Ayn Seylem Savaşı]]'nda Süleyman Şah'la karşılaşmıştır. Süleyman Şah bu savaşta mağlup düşerek yaşamını kaybetmiştir.
1.326.741

değişiklik