"Ragıp Gümüşpala" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
k (WPCleaner v1.33 - 3 anlam ayrımı bağlantısı düzeltildi - Adalet Partisi, Demokrat Parti, İstiklal Savaşı)
'''Ragıp Gümüşpala''' (d. 1897 [[Edirne]] – ö. 6 Haziran 1964). [[Türk Silahlı Kuvvetleri]]'nin 11.<ref>[http://www.tsk.tr/1_tsk_hakkinda/1_2_genelkurmay_baskanlari/genelkurmay_baskanlari.htm tsk.tr]</ref> [[Genelkurmay Başkanı]]'dır.
 
Ragıp Gümüşpala; [[Edirne Lisesi]]'nde öğrenci iken Talimgâha çıktı ve [[1917]] yılında [[Asteğmen]]liğe yükseldi. 63. Alay 12. Bölük Komutan Vekili iken, 2 Ekim 1918 tarihinde [[Filistin]] cephesinde [[Nablus Hezimeti]] sırasında İngilizlere esir düştü. [[6 Ekim]] [[1920]] tarihine kadar esarette kaldı. Esaret dönüşü İstanbul'dan Ankara'ya geçerek [[13 Aralık]] [[1920]] tarihinde [[TBMM]] Ordusuna girerek [[Türk Kurtuluş Savaşı|İstiklal Savaşı]]'na katıldı. Milli Mücadele'ye katkılarından dolayı [[İstiklal Madalyası]] kazandı. Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra [[1931]] yılında girdiği Harp Akademisi'ni [[1934]] yılında bitirerek [[Kurmay]] oldu.
 
Çeşitli karargâh ve birliklerde görev yaptıktan sonra [[1948]] yılında [[Tuğgeneral]], [[1951]] yılında [[Tümgeneral]], [[1955]] yılında [[Korgeneral]] ve [[1959]] yılında [[Orgeneral]]liğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 65 nci Tümen Piyade Tugay Komutanlığı, Motorlu Birlikler Okul Komutanlığı, 9. Tümen Komutan Yardımcılığı ve 3 ncü Ordu Kurmay Başkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 65. Tümen Komutanlığı ve 2. Kolordu Komutan Vekilliği, Korgeneral rütbesi ile 7. Kolordu Komutanlığı ve 3. Ordu Komutan Vekilliği görevlerinde bulundu.
[[Dosya:RagıpGümüşpala.jpg|right|thumb|250px|Gümüşpala'nın [[Zincirlikuyu Mezarlığı]]'ndaki kabri.]]
 
Askerlik sonrası politika ile ilgilendi ve halk tarafından [[Demokrat Parti (1946)|Demokrat Parti]]'nin devamı olarak algılanan ve [[1965]] seçimlerinde %52 oy oranıyla tek başına iktidara gelecek olan [[Adalet Partisi (Türkiye)|Adalet Partisi]]'nin kurucularından oldu. Bu partinin ilk genel başkanı olarak 12.(XII) Dönem İzmir milletvekili seçildi. Ani ölümünden sonra genel başkanlığa [[Süleyman Demirel]] seçildi.
 
{{başlangıç kutusu}}
==Kaynakça==
{{Kaynakça}}
 
[[Kategori:Kuleli Askeri Lisesi mezunları]]
[[Kategori:1897 doğumlular]]
[[Kategori:Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilenler]]
[[Kategori:Adalet Partisi genel başkanları]]
 
[[Kategori:Edirne Lisesi mezunları]]
[[Kategori:İstanbul'da ölenler]]

Gezinti menüsü