İçeriğe atla

"Slav mitolojisi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
bağlantı düzenlemesi
k (düzen)
k (bağlantı düzenlemesi)
[[Dosya:Ilya Repin - Sadko - Google Art Project.jpg|thumb|225px|Slav sanatçılar nesiller boyu kendi halk kültürlerinden etkilenmişlerdir.[[İlya Yefimoviç Repin]] ''[[Sadko]]'' Su Altı Krallığında'' (1876).]][[Herodot tarihi]]nde oldukça kuzeyde yaşayan ve (Herodot’un iddiasına göre) kendilerini her yıl birkaç günlüğüne kurda dönüştüren [[Neuri]] adlı bir kabileden bahseden küçük bir not dışında, Ön Asya Slav topluluklarının Doğu, Güney ve Batı Slavlar olarak ayrılmasından önce yazılmış bilinen bir kaynak yoktur. Bazı araştırmacılar bunu Slav halk kültüründeki “kurt adam” inanışıyla açıklasalar da diğerleri, aslında Herodot’un bir grup genç erkeğin köyde maskeler takarak dolaştığı antik Slav karnavallarını kastettiğine inanır. Bu yüzden Ön Slav halkları ve Neuri tartışmalı bir konudur.
 
Yazılı tarihte, Slavlara ve onların mitolojilerine dair ilk güvenilir kaynak, sadece iki günde [[Tuna nehri]]ni geçip güneye doğru yönelen bir Slav kabilesinin inanışlarını anlatan [[Bizans İmparatorluğu|Bizans]] tarihçisi [[Procopius]]’un 6. yy’de yazdığı ''[[Bellum Gothicum]]''’dur . Procopius’a göre kabile gök gürültüsü ve şimşek konusunda marifetli olan tek bir tanrıya inanıyordu. Tanrının ismi kaynakta geçmese de Procopius’un daha sonraları tarihi kaynaklarda ve günümüzde çoğu [[Slav dilleri]]nde (örneğin Lehçe’de ‘piorun’) adı geçen [[Perun]]’u kastettiği sonucuna varılabilir. Perun, basitçe “gök gürültüsü” ve “şimşek” anlamına gelir. Tarihçi, çeşitli kötü ruh ve peri inanışlarından da bahseder, ama başka da isim vermez.
''Geçmiş Yılların Vakayinamesi'' (Tale of Bygone Years), adlı derleme Doğu Slavlarının pagan inanışlarıyla ilgili değerli bilgiler içeren başlıca kaynaktır ve [[Kiev Knezliği]]’nin tarihini işler. Eser 12. yüzyılın başında derlense de Kiev Knezliği’nin Hristiyanlığı kabul etmesinden önce yazılmış daha eski belgelerin kopyalarını ve referanslarını içerir. Slav tanrıları olan Perun ve [[Veles]]’ten, 10. yüzyılda Doğu Slavlarının pagan yöneticileri ve [[Bizans İmparatorları]] arasında yapılan barış anlaşmalarında söz dilmektedir. Daha sonra vakayinameci [[Nestor]], İ.S’dan sonra 980 yılında [[Prens Vladimir]] tarafından oluşturulan panteonu tanımladı. Panteon’da, [[Hors]], [[Dajdbog]], [[Stribog]], [[Simargl]] ve [[Mokoş]] adlı tanrılar vardır. Vakayinamenin, İpatiyev bölümünde Yunan tanrısı [[Hephaestus]]’la özdeşleştirilen [[Svarog]]’dan da bahsedilir. Bir Doğu Slav destanı olan [[İgor Destanı]]’nın Veles, Dajdbog ve Hors’tan söz ettiği bölümler de oldukça ilginçtir. Destanın yazıya geçirilmesi 12. yüzyılın sonlarına rastlar, ama eserin gerçekliği üzerine bazı tartışmalar vardır.
463.024

değişiklik