Rusalka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
"Rusalka", Witold Pruszkowski'nin çalışması, 1877

Rusalka, Slav mitolojisinde, vaftiz edilmeden ölen bir çocuğun ya da suda boğulan bir bakirenin gölde yaşayan ruhu.

Farklı bölgelerde yaşayan Slavlar rusalkalara farklı kişilikler yakıştırırlar. Yaygın anlamıyla "Rusalka" denizkızı anlamına gelir. Bir göl kenarında yaşayan uzun boylu, güzel bir genç kızdır. Onun balık gibi bir kuyruğu yoktur. İnanışa göre, Rusalka üvey annesi ya da umutsuz aşkı tarafından boğulmuştur.[1]

Tuna Nehri yöresinde rusalka için vile adı kullanılır. Vile'ler uçucu hafif giysileri içinde yoldan geçenlere tatlı, büyüleyici şarkılar söyeleyen güzel ve çekici kızlardır. Kuzey Rusya'nın çirkin, dağınık saçlı ve lanetli rusalka'ları sürekli çıplaktır ve insanlara her zaman pusu kurarlar. Vile'ler erkekleri büyülemek, kuzeyli rusalka'lar ise eziyet etmek amacıyla onları baştan çıkarırlar.

Yaz başlangıcındaki rusalka haftası boyunca tüm perilerin sudan dışarı çıktığı ve halkalar oluşturarak ay ışığında dans ettiklerine, gece yarısına kadar söğütlere ve huşağaçlarına tırmandıklarına inanılır. Onlara eşlik eden her insan ömrünün sonuna değin dans etmek zorundadır. Bu haftadan sonra ayak bastıkları yerlerdeki çimenler daha gür çıkar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]