İçeriğe atla

"Nu metal" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düzen
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q263734 sayfası üzerinden sağlanan 52 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
k (düzen)
| year = 2003
| isbn = 0380811278
}}</ref>
 
Korn geleneksel 6 telli gitarların yerine 7 telli gitar kullanmıştır. [[Steve Vai]] bu gitarları teknik gitaristler için tanıtmıştır. Fakat, Korn'un gitaristi [[Munky]], 7 telli gitar kullanabilecek derecede teknik bir gitarist değildir.<ref>http://www.youtube.com/watch?v=oKsGpl6lgbk&feature=PlayList&p=5C01582172FDF350&index=0&playnext=1</ref> 7 telli gitar'ı bir Nu Metal markası olması için çalmıştır.
 
Yapımcı [[Ross Robinson]], "Nu Metal'in babası" olarak anılır, çünkü mükemmel Nu Metal albümlerinin yapımcılığına imza atmıştır, [[Korn]]'un ilk albümü gibi.
 
== Popülarite ==
Nu Metal'in popülaritesi 1998 yılında [[Korn]]'un 3.albümü olarak bilinen ''[[Follow the Leader (Korn album)|Follow the Leader]]'' sayesinde zirveye çıkmıştır, bu albüm dünya çapında 9 milyon kopya satmıştır. Sonraki yıllarda bir çokbirçok Nu Metal grubu [[MTV]] gibi tv kanallarına çıkmaya başlamıştır.[[Coal Chamber]], [[Limp Bizkit]] ve [[Staind]] gibi gruplar o yıllarda bir çokbirçok hit çıkaran albümler yaptılar.
 
Los Angeles dışından da [[Static-X]], [[Coal Chamber]], [[Spineshank]] gibi Nu Metal akımının ilk dalgasını oluşturan bir çokbirçok grup, bir çokbirçok yerde çalmaya ve tanınmaya başladı. Des Moines'ten [[Slipknot]], Atlanta'dan [[Sevendust]], Jacksonville'den [[Limp Bizkit]], Chicago'dan [[Disturbed]], Phoenix'den [[Soulfly]], Lawrence, Massachusetts'den [[Godsmack]] ve San Diego'den [[P.O.D.]] bu akımı ilk oluşturan gruplardandır.
 
Başka bir destekte [[Family Values Tour]], [[Lollapalooza]] ve [[Ozzfest]] gibi festivallerden geldi ve Nü Metal'in popülaritesi daha da arttı. [[Woodstock]] ise 1999 yılından sonra Nu Metal'i desteklemeye başlamıştır.
<!--Note that none of the information below is meant to describe all nu metal songs or meant to be the defining characteristics of the genre. These are generalizations-->
 
Nu Metal grupları genellikle agresif bir vokale sahiptir. [[Funk]], [[Punk]], [[Metal]] gibi bir çokbirçok farklı karakterde olabilir.
 
[[Korn]]'dan [[Jonathan Davis]], [[Chevelle]]'den [[Pete Loeffler]], [[Slipknot]] 'tan [[Corey Taylor]], [[Taproot (band)|Taproot]]'tan Stephen Richards, [[Disturbed]]'dan [[David Draiman]] ve [[Limp Bizkit]]'ten [[Fred Durst]] gibi bir çokbirçok isim; tarzlarını yaratırken [[Maynard James Keenan]]'den esinlenmiştir, [[Fred Durst]]'ın favori grubu [[Tool (band)|Tool]]'dur ve en büyük esinlenme kaynağıdır.<ref>[http://freddurst.com/bio Biography] on Fred Durst's website</ref> Bununla birlikte [[Faith No More]]'ın vokalisti [[Mike Patton]] da Nu Metal vokallerinin esinlenmesinde itibarlı bir yere sahiptir.
 
Nu Metal bas partları çoğu kez, funk, hiphop ve başka tarzları anımsatabilir. [[Bas gitar]]'da [[slapping|slap bass]] tekniği yaygındır. Nu Metal'de bas, çoğu zaman müziğin arkasından ilerler. Bazı Nu Metal basçıları 4 telli yerine 5 telli bas tercih ederler.
463.023

değişiklik