Linkin Park

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Linkin Park
Genel bilgiler
Köken Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Tarzlar Alternatif rock, Alternatif metal, Rap Rock nu metal Elektronik Rock
Etkin yılları 1996-günümüz
Resmî sitesi linkinpark.com
Üyeler Chester Bennington
Mike Shinoda
Rob Bourdon
Joe Hahn
Dave Farrell
Brad Delson
Eski üyeler Kyle Christener
Scott Koziol
Mark Wakefield

Linkin Park, ABD'li rock grubudur. 1996'da Xero adıyla kurulduğundan beri 80 milyondan fazla albüm satmayı ve iki Grammy ödülü kazanmayı başarmıştır. Mtv ödülleri ile de ünlüdür.[1][2][3] ayrıca,p2p programlardan korsan müzik davaları da fazladır. İlk albümleri Hybrid Theory ile büyük bir başarı kaydetmişlerdir. Bu albüm dünyada 21.yüzyılın en fazla satan albümü olarak bilinir.2005 yılında Gold CD ile bu başarıları belgelenmiştir.[4] İkinci albümleri Meteora ile ise bu ünlerini devam ettirdiler ve Billboard 200'de ilk sırayı 2003'te aldılar. Bu başarıları onların albüm turnelerini ve dernek konserlerini de başlatıyordu. Linkin Park konser şovlarıyla da ünlü bir gruptur.[5]

Meteora ve Hybrid Theory albümleri ile daha çok nu metal tarzını icra eden grup[6], daha sonra, 2007 yılında çıkardıkları Minutes to Midnight ile bu türden uzaklaşıp alternatif rock türünde çalışmalar vermeye başlamışlardır. Billboard 200 listesinde bu albümle yeniden ilk sırayı alarak piyasa sürülmesinin ilk haftasında bu listeye oturma başarısını göstermiştir.

Linkin Park kendi çıkardıkları bu albümlerin yanı sıra yaptıkları düetlerle de dikkat çekmişlerdir. Bunlardan en kayda değerleri Jay-Z ve Busta Rhymes ile yaptıkları düetlerdir. Bu düetlerin başlıcaları; Numb/Encore (jay-Z), We Made It (B.Rhymes) şarkılarıdır. Rock'n Coke kapsamında 19 Temmuz 2009'da Türkiye'de sahne almışlardır. İstanbul Park'ta gerçekleşen bu büyük konseri yaklaşık 50 bin kişi izlemiştir. A Thousand Suns ise 2010 yılında çıkmıştır ve ilk haftasında 253.000 adet satarak Bilboard 200'de yine 1. sıraya yerleşmişlerdir. Living Things albümünü 26 Haziran 2012'de çıkarmışlardır. Bu albümle de kısa sürede Billboard 200 listesinde 1. sıraya yükselmişlerdir. 2013'de çıkardıkları Recharhed albümü ile bir önceki albüm plan Living Things'in remiks hallerini yapmışlardır. Rock türünden oldukça uzaklaşıp elektronik müziğe girişen grup , 2014 yılında çıkaracakları The Hunting Party ile alternatif metal ve hard rock tarzlarının ortaya koymuştur.

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anki üyeler
Eski üyeler
  • Mark Wakefield
  • Kyle Christener
  • Scott Koziol

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD/VHS[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Marketwire.com, Linkin Park En İyisi., 7 Haziran 2007'de Erişildi.
  2. ^ RockOntheNet.com, Grammy Ödülleri: En İyi Rap-Rock Düet Albüm - Jay-Z & Linkin Park, 9 Haziran 2007'de Erişildi.
  3. ^ RockOntheNet.com Grammy Ödülleri: En İyi Hard-Rock Performansı.
  4. ^ RIAA Gold CD Alan Albümler, RIAA Record Sales, 13 Haziran, 2007'de Erişildi.
  5. ^ Soundspike.com, Albüm Sıralaması'nda Linkin Park Zirvede., 19 Mart 2007'de Erişildi
  6. ^ MSN Music, Linkin Park: Biyografi, 14 Haziran 2007'de Erişildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]