İçeriğe atla

Disturbed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Disturbed
Disturbed Sweden Rock Festivali'nde (2008)
Genel bilgiler
Başladığı yerChicago, Illinois, ABD
TarzlarHeavy metal, nu metal
Etkin yıllar1996-günümüz
Müzik şirketiGiant / Warner Bros.
Reprise / Warner Bros.
Resmî sitewww.disturbed1.com
ÜyelerDavid Draiman
Dan Donegan
John Moyer
Mike Wengren
Eski üyelerSteve "Fuzz" Kmak

Disturbed, Amerikan hard rock grubu.

Grubunun geçmişi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup önceleri Brawl ismiyle vokallerde Erich Awalt, gitarda Dan Donegan, bateride Mike Wengren ve bas gitarda Steve "Fuzz" Kmak olmak üzere kurulmuştur.

David Draiman gruba katıldı ve grup Disturbed adı ile yeniden isimlendirildi.

2000 yılının Ekim ayında The Sickness adlı ilk albüm çalışmaları piyasaya sürülen Disturbed, "Stupify", "Voices" ve "Down with the sickness" çalışmalarıyla adını kısa sürede duyurmayı başardı.

2002 yılının Mart ayında çıkardıkları Believe adlı albümleri ve burada yer alan "Prayer", "Remember" ve "Liberate" gibi hitleriyle Disturbed, dünya çapında hayran kitlesini genişletmeyi başardı.

2005 yılının Mart ayında çıkardıkları Ten Thousand Fists adlı albümleri ve burada yer alan "Decadence", "Stricken", "Just Stop" ve "Land of confusion" gibi hitleriyle Disturbed büyük beğeni topladı.

Transformers filmi için yaptıkları şarkı ise "This Moment"tir. Disturbed resmî sitesinde yer alan habere göre yeni albümleri "Indestructible"ın kayıtları 27 Kasım 2007'de Chicago'da tamamlandı. Grubun vokali David Draiman bir röportajında yeni albüm için 15 şarkı kaydettiklerini ancak bunların 12'sinin albümde bulunacağını belirtti.

Adıgeçen albümden ilk single olan "Inside The Fire" 25 Mart (2008?) tarihinde piyasaya çıktı. Albümün kendisi de 3 Haziran 2008'de piyasaya çıktı. Albüm "Inside the Fire", "Indestructible", "The Night" gibi hitleriyle kısa sürede zirveye tırmandı ve grubun en çok satanlar listesinde liderliğe oturan üçüncü albümü oldu. İlerleyen tarihlerde "perfect Insanity" parçası da single olarak yayınlandı. Grup 2008'in Temmuz ve Ağustos aylarında Slipknot, Dragonforce ve Mastodon gibi gruplarla birlikte Download Festival'e katıldı. Ardından geleneksel "Music as a Weapon IV" kapsamında geniş bir turneye çıktılar. Albümden çıkan üçüncü single albümün isim parçası olan "Indestructible" olmuştur. Albümün yapım aşamasında tamamlanan ilk parça olan aynı zamanda albümün diğer şarkılarında da uygulayacakları müzik stili hakkında gruba yön gösteren "The Night" ise dördüncü single olarak raflarda yerini aldı.

Grubun "The Sickness" adlı ilk albümünün onuncu yılına özel olarak bu albümün yeniden mixlenen ve ekstra parçalar barındıran bir versiyonunun 2010'un Mart ayında piyasalarda olacağı duyuruldu. Grubun son on yıldaki gelişimine ışık tutacak olan yeni DVD'si "Decade of Disturbed" de bu tarihte raflarda olacak.

Asylum adlı albümü yazın çıktı.İçinde 2 Live 14 Normal şarkı bulunmakta

Grubun Üyeleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Üyeler

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]