Deftones

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deftones
Grup, Londra'da bir konserde (14 Nisan 2007).
Genel bilgiler
Başladığı yerSacramento, Kaliforniya, ABD
TarzlarAlternatif metal, deneysel rock, nu metal (ilk dönemler)
Etkin yıllar1988-günümüz
Müzik şirketiWarner Bros., Maverick
İlişkili hareketlerTeam Sleep, Phallucy, Decibel Devils, Kush
Resmî sitewww.deftones.com
ÜyelerStephen Carpenter
Abe Cunningham
Frank Delgado
Chino Moreno
Eski üyelerChi Cheng
Sergio Vega

Deftones, Sacramento'da kurulmuş Grammy ödüllü bir Alternatif Metal grubudur. 1988 - 1989 yılları arasında o zamanlar lise arkadaşı olan Stephen Carpenter,Frank Delgado,Chino Moreno,Chi Cheng,Abe Cunningham tarafından kurulmuştur. 1994 yılına kadar bir amatör grup olan ve daha çok cover yapan Deftones 1994 yılında Adrenaline albümünü yayımlayarak nu-metal akımına Chino Moreno'nun liriksek vokali ve kalemi sayesinde yeni bir soluk getirmiştir.Adrenaline albümü "hidden track" olarak barındırıdğı Fist ile oldukça iyi satış rakamına ulaşmıştır. Bored single olarak piyasaya sürülen ilk Deftones şarkısıdır ve Adrenaline albüm kapağında bir şırınga illüstrasyonu bulunmaktadır.

1997 yılında Around the Fur albümü ile Amerika'da 500 bin kopya sattılar. Bu albüm ile MTV listelerine de giriş yapmayı başarmış olan Deftones şu anda bile kendilerine göre en iyi albümlerini yapmış oldular. Albümde en çok göze çarpan single Be Quiet and Drive oldu ki daha sonra da içinde çoğunlukla Be Quiet and Drive'ın akustik kayıtları ve konser versiyonları olan bir EP yayımladılar. Ayrıca Around the Fur albümünün başka bir özelliği de Soulfly üyesi olan Max Cavalera ile Chino'nun Max'ın ölen çocuğu için yazdıkları Headup parçasını barındırmasıdır. Bu sefer de "hidden track" geleneğini bozmadılar ve bir "hidden track" ile minik bir telefon konuşması kaydını albümde yayımladılar.

2000 yılında gelen White Pony albümleri kimi eleştirmenler tarafından Deftones'un en olgun olduğu albümü olarak nitelendirilmekte ve Deftones'un yaptığı müzik punk-trash olarak sınıflandırılmaktadır.Albümde yer alan Elite ile Grammy ödülü de kazanmışlardır. Maynard James Keenan ile yaptıkları Passenger düeti ise albüme çok ses getiren parçalarından biridir. Genel olarak bakıldığında en çok single üreten Deftones albümü de White Pony olmuştur. White Pony albümü aslında Deftones için oldukça sorunlu bir albüm olmuştur. İlk olarak piyasaya sürülen kırmızı ve siyah kapaklı albümler Boy's Republic şarkısını içermekteydi ve sınırlı sayıda üretilmişti. Daha sonra "gri versiyon"u yayımlandı, özelliği sınırlı sayıda olmamasıydı. Son olarak yayınlanan "beyaz versiyonu"nda ise Boy's Republic yerine Back to School geldi. Ancak grup üyeleri daha sonra Back to School'un albüme konmasının bir hata olduğu sonucuna vardılar ancak yapılacak pek bir şey kalmamıştı. White Pony albümü kapağında beyaz bir atı barındırmasının yanı sıra Chino'nun demeçlerine göre White Pony olarak adlandırılan kokain'e de gönderme yapmaktadır.

Bu kadar karmaşadan sonra Deftones albümü 2003 yılında yayımlandı. Albümün iddialı parçalarından biri olan Bloody Cape'e çekilen video asla televizyon kanallarında yayınlanmadı, sadece grubun resmi sitesinde yayınlandı ve o da sadece bir gün sürdü. İlk olarak Lovers düşünüldü albüm adı olarak ama daha sonra albüme adını verecek olan bu şarkı Hexagram olarak albümde yayımlandı ve albüm ismi Deftones olarak değiştirildi.

2006 yılında Deftones albüm adı olarak Saturday Night Wrist düşünülen son albümünü yayımldı. Ancak yine karar değişikliği yaptılar ve albümün adını B-Side and Rarities olarak değiştirildi. Albüm CD ve DVD ile beraber piyasaya sürüldü, DVD kısmına grubun performansları eklendi. Albüm ağırlıklı olarak coverlardan oluşmaktadır.

2006 yazındaki konser performansıyla ilgiyi üzerine çeken grup 31 Ekim 2006 yine çok başarılı bir albümü piyasaya sürdü. Saturday Night Wrist albümü ile Deftones yine güzel bir albümü dinleyicilerine sunmuş oldu.

4 Kasım 2008'de bas gitarist Chi Cheng'in trafik kazası geçirmesiyle albüm çalışmalarına ara veren grup, 4 Mayıs 2010'da altıncı stüdyo albümleri olan Diamond Eyes 'ı yayımladı. 9 Aralık 2010'da Apple'ın sahibi olduğu iTunes Store, Diamond Eyes 'ı "Yılın Rock Albümü" ilan etti.

Chi Cheng, 13 Nisan 2013 tarihinde ölmüştür.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çıkış tarihi Albümün adı Firma Billboard Listelerindeki Zirvesi
30 Kasım 1993 (Like) Linus
1 Ekim 1995 Adrenaline Maverick Records/Warner Bros. #23 (Heatseekers)
28 Kasım 1997 Around the Fur Maverick Records/Warner Bros. #29
20 Haziran 2000 White Pony Maverick Records #3
20 Mayıs 2003 Deftones Maverick Records #2
4 Ekim 2005 B-Sides & Rarities Rhino Entertainment / Maverick Records #43
31 Ekim 2006 Saturday Night Wrist Maverick Records #10
4 Mayıs 2010 Diamond Eyes Warner Bros #6
12 Kasım 2012 Koi No Yokan Reprise Records
8 Nisan 2016 Gore Warner Bros
25 Eylül 2020 Ohms Reprise Records

EP'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çıkış tarihi EP'nin Adı Firma
22 Haziran 1999 Live Maverick Records/Warner Bros.
2001 Back to School (Mini Maggit)
2013 Live: Volume 1 – Selections from Adrenaline

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Parça Album
1995 7 Words Adrenaline
1996 Bored
1997 My Own Summer (Shove It) Around the Fur
1998 Be Quiet and Drive (Far Away)
2000 Change (In the House of Flies) White Pony
Back To School (Mini Maggit)
2001 Digital Bath
2003 Minerva Deftones
Hexagram
2006 Hole In The Earth Saturday Night Wrist
2007 Mein
2010 Rocket Skates Diamond Eyes
Diamond Eyes
Sextape
You've Seen the Butcher
2012 Leathers Koi No Yokan
Tempest
2013 Swerve City
Romantic Dreams
2016 Prayers / Triangles Gore
Doomed User
Hearts / Wires
Phantom Bride
2020 Ohms Ohms
Genesis
Knife Prty
Passenger

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]