İçeriğe atla

Coal Chamber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Coal Chamber
Genel bilgiler
Başladığı yerLos Angeles, ABD
TarzlarAlternatif metal, nu metal
Etkin yıllar1994-2003
Müzik şirketiRoadrunner
İlişkili hareketlerDevildriver, Glass Piñata, Butterfly Knife, Machine Gun Orchestra, She's in Pain
Eski üyelerDez Fafara
Miguel "Meegs" Rascón
Nadja Peulen
Mikey "Bug" Cox
Rayna Foss-Rose
John Thor

Coal Chamber 1994 yılında Los Angeles' ta kurulan bir nu metal grubudur. Grup 90'lı yılların ortalarından itibaren Korn gibi gruplarla beraber nu metalin öncülüğünü yapmıştır.

Grup, kariyerinin başından itibaren büyük bir popülarite kazanmıştır. Bunun temel sebeplerinden biri grubun ilk "karanlık" temalı nu metal grubu olmasıdır. Özellikle Hip hop'tan daha öte Goth alt kültürüne uyan imajları bunu desteklemektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Coal Chamber 1996 yılında Roadrunner Records ile imzaladıkları anlaşmayla ilk albüm hazırlıklarına başlamış ve kendi adlarını taşıyan bu albüm 1997 yılında piyasaya çıkmıştır. Albüm çıkışından itibaren çok olumlu eleştiriler aldı ve albümün belki de en önemli parçası olan Loco hayranları tarafından halen grubun yaptığı en iyi çalışma olarak kabul edilmektedir.

Chamber Music ismini taşıyan ikinci albümleri 1999 yılında çıktı. Bu albüm onları ilk albümde oluşturdukları nu metal imajından bir adım öteye götürerek gothic metal etkilerinin daha fazla hissedildiği bir çalışma oldu. Albümde Peter Gabriel tarafından 1982 yılında yazılmış "Shock The Monkey" isimli cover şarkılarına efsane rockçı Ozzy Osbourne vokallerde eşlik etmiştir.

2002 yazında çıkan üçüncü albümleri Dark Days çok farklı yorumlar aldı. Bas gitarist Rayna Foss-Rose albümün kayıtlatından önce kız çocuğunu büyütmek için gruptan ayrıldı ve onun yerini Rayna' nın ilk iki albümün arasındaki hamileliği sırasında gruba katılan Nadja Peulen aldı. Rayna grubun vokalisti Dez Fafara ile tartışmalarına açıklık getirerek kendisi ve kocasının dine daha fazla değer vermeye başladıklarını ve bu yüzden Coal Chamber' dan ayrılmasının en iyisi olacağını söyledi.

2003 yazında bir derleme albüm olan Giving The Devil His Due çıkarıldı. Bu albümde grubun Road Runner ile çalışmaya başlamadan önce yaptıkları birkaç demo şarkı ve önceki albümlerinden yeniden derledikleri remix ve stüdyo kaydı şarkıları yer aldı.

Dez Fafara' nın Groove/Metalcore grubu DevilDriver' ı kurmak için grubtan ayrılmasından kısa bir süre sonra Coal Chamber dağıldı.

2005 yılında Fafara grubun gelecekte hiçbir zaman tekrar bir araya gelmeyeceğini açıkladı.

Coal Chamber sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Fafara vokalisti olduğu DevilDriver grubu ile beraber şu ana kadar 2 albüm çıkardı. Gitarist Meegs Rascon eski adı "Pinata" olan "Glass Pinata" isimli gruba katıldı. Grubun şu ana kadar sadece web sitelerinden yayınladıkları demo kayıtları bulunmaktadır.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Coal Chamber, 2012

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]