Post-metal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Post-metal
Müzikal kökenleriPost-rock, Heavy metal, Shoegazing
Kültürel kökenleri1990'ların ortası, ABD ve İsveç
Önemli çalgılarGitar, vokaller, bas gitar, bateri, synthesizer
TürevlerSludge metal
Karışım tarzları
Post-metal - post-rock
Bölgesel tarzlar
The Scene That Celebrates Itself


Post-metal; post-rock, heavy metal ve shoegazing türlerinin karşımından oluşan bir müzik türüdür.[1]

Hydra Head Records'un sahibi ve Isis grubunun solisti Aaron Turner kendi grubunun da genel metal geleneklerinden ayrılmaya çalıştığını örnek göstererek bu türü "düşünen adamın metali" olarak tanımlamıştır.[2] "Post-metal" büyüyen bu müzik türü için en beğenilen/kabul gören isim olmuştur, ancak yine de bu tür shoegazing türünün adında kelime oyunu yapılarak metalgaze veya shoegaze metal olarak da adlandırılmaktadır,[3] Bu adlandırmalara ek olarak türün atmospheric metal,[4] ve her ne kadar avant-garde metali de tanımlamak için kullanılsa da experimental metal[4] olarak da adlandırıldığı da görülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jacobs, Koen (4 Eylül 2008). "Metal Gaze – From My Bloody Valentine To Nadja via SunnO)))". The Quietus. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2012. ...the recent trend for combining metal’s sense of threat with the immersive idyll of shoegaze is undeniable, and only one aspect of the ongoing cross-pollination taking place in extreme music. For his part, r views the ‘metalgaze’ movement as less entropic than cyclical. 
  2. ^ Caraminica, Jon. "The alchemy of art-world heavy metal". The New York Times. 25 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2005. 
  3. ^ Burgin, Leah (9 Kasım 2009). "Metalgaze gets confused with monotony on Pelican's latest disc". The Michigan Daily. University of Michigan. 7 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2012. 
  4. ^ a b Buts, Jeroen. "5.1". The Thematical and Stylistic Evolution of Heavy Metal Lyrics and Imagery From the 70s to Present Day (PDF). s. 81. 30 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]