Sid Wilson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sid Wilson
Sid Wilson (2008), Slipknot ile Mayhem Festivali'nde.
Genel bilgiler
Doğum adı Sidney George Wilson
Doğum 20 Ocak 1977 (1977-01-20) (46 yaşında)
Des Moines, Iowa, ABD
Tarzlar Heavy metal, thrash metal, Elektronik, Jungle
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Turntable
Etkin yıllar 1998 -
Müzik şirketi Roadrunner Records
İlişkili hareketler Slipknot, Soundproof Coalition, Ampt, Izzy Dunfore
Resmî site Slipknot Resmi Sitesi

Tam adı Sidney George Wilson olan Sid Wilson, 20 Ocak 1977 tarihinde Des Moines, Iowa'da doğmuştur. Slipknot'un en genç elemanıdır. Grupta DJ'lik görevi yapar. Sahnedeki şovlarıyla ünlüdür. Grupta en çok hareket eden ve en çeşitli maskeye sahip olan elemandır. Gruptaki numarası #0'dır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sid'in ailesi İngiltere'den Iowa'ya taşınmıştır. Sid Iowa'da doğmuştur. Doğuştan altı parmaklı doğmuştur. Gruba katıldığında Shawn Crahan bunu görür ve ameliyatla almasını ister. Ayrıca ellerinin üstünde Transformers amblemi dövmesi vardır. Vücudunda konserler yüzünden inanılmaz derecede kalıcı hasarlar vardır;

  • Bacağında, sahnede kendisini aydınlatırken oluşmuş 3. derecede yanıklar.
  • Güvenlik parmaklıklarına atlayınca iki kaburgası kırılmış.
  • Sahnede Shawn ile kavga etmekten oluşan kesik ve ezikler.
  • Bir konserde seyircilerinin üstüne sahne balkonundan atlamış seyircilerden birkaçı yaralanmış, kendisinin de kaburgası kırılmış. Ayrıca her açıkhava konserinde seyircilerin üstüne atlamaktadır.

Sid Wilson jimnastiğe yatkın olduğundan grup üyeleri ona "Munky" diyorlar. Sahnede Shawn ile birlikte çok ağır kavgalar edip balkon ve davullardan atlarlar ve headbang yaparlar. Çoğu konserinde enstrümanlara zarar vermiştir.

Wilson, Slipknot dışında jungle (bateri, bass, elektronik müzik) tarzı müzik yapmaktadır. Müziğinin içinde Joey Jordison'ın özgün davul ritimleri ve James Root'un elektro gitarı da bulunmaktadır. Ayrıca 2008 yılında The New Leader adlı bir albüm çıkarmıştır. Slipknot dışında birçok festivale DJ Starscream adıyla katılmaktadır.

Maske[değiştir | kaynağı değiştir]

Sid Wilson, eski siyah gaz maskesini taktığı zamanlarda, sahnede sürekli nefessiz kaldığını ve halüsinasyonlar gördüğünü söylemiştir. Bunu üzerinde yeni maskeler takmaya başlamıştır. 1998 yılında siyah C4 maskesi takmaktaydı. Daha sonra ağız ve gözkısımları açılmış, ağız kısmına dişler yapılmış biri siyah biri krem rengi maskeler takmaya başladı. 2004 yılı yeni albümü içinse, yarı robot yarı iskelet başına benzer ve 2-3 dişi kırık, çene bölümü çıkabilen bir maske yapmıştır. Diğer maskeyse aynısına benzeyen ancak tamamen iskelet başına benzeyen krem rengi hafif lekeli bir maskeydi. En son 2008 All Hope Is Gone albümü için tamamen demirden maymuna benzeyen elektronik, kaşları oynayan gözeleri ise kırmızı yanan bir maske yapmıştır.

[515][değiştir | kaynağı değiştir]

Dosya:Sid Wilson At Interview.png
Sid Wilson GOAT röportajlarında

Slipknot'un 2001 yılında çıkan Iowa albümünün ilk parçası olan [515]'in vokali sanılanın aksine Corey Taylor değil Sid Wilson'dır. Ardında ise trajik bir sebep yatmaktadır. Sid, Iowa albümü tamamlanmadan önce İngiltere'de yaşayan hasta büyükbabasını ziyaret etmek için yola çıkar. Ancak büyükbabası o varmadan vefat eder. Sid ise ona veda edemediği için ruhsal bir çöküş yaşar. People = Shit'in vokal kaydı sırasında kendine bu sebepten hakim olamayıp "ölüm" diye bağırmaya başlamıştır[1]. Bu çığlıkların orijinal hali daha ağır ve karanlık olduğundan dolayı tersine sarılıp [515]'te kesilerek yayınlanmıştır.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The New Leader (2008)
  • SID (2011)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Iowa – 10th Anniversary Edition: GOAT DVD (2011)". 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.