Çırağan Baskını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çırağan Baskını
Tarih20 Mayıs 1878
Bölgeİstanbul
Sonuçİsyan bastırıldı
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı Devleti İsyancılar
Komutanlar ve liderler
Osmanlı İmparatorluğu Yedisekiz Hasan Paşa Ali Suavi  
Güçler
? ~150

Çırağan Baskını ya da Çırağan Sarayı Vak'ası, 20 Mayıs 1878'de gerçekleştirilen, Çırağan Sarayı'nda tutulan eski Osmanlı padişahlarından V. Murad'ı kurtarmak ve tekrar tahta geçirmek amacıyla yapılan ihtilâl girişimidir.

Vak'a Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Padişah II. Abdülhamit'in karşıtlarından Ali Suavi ve beraberindeki 150 kadar kişi teknelerle Çırağan Sarayı'na çıkartma yaptı ve sarayın muhafızlarını etkisiz hâle getirdi. Asiler, V. Murad'ın tutulduğu bölmeye ulaştılar ancak akli dengesi yerinde olmayan V. Murad korkuya kapıldı ve asilerle gitmeyi reddetti. Ali Suavi eski padişahı ikna edemedi. Bu arada, yetişerek olaya müdahele eden Beşiktaş Muhafızı Yedisekiz Hasan Paşa komutasındaki askerler asilerden 60'ını öldürdüler. Hasan Paşa, kalın bir sopayla başına vurarak Ali Suavi'yi öldürdü ve bu başarısız ihtilâl girişimini bastırdı.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

İhtilâl başarısızlıkla ve isyancıların başı olan Ali Suavi'nin öldürülmesi ile sonuçlanmıştır.

V. Murad II. Abdülhamid için artık bir rakip olmaktan çıkmıştır.

Günümüz kültürüne etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Olayı öncesi ve sonucuyla birlikte kurgu da eklenerek aktarılan Çırağan Baskını adlı mini dizi 2014 yılında TRT'de yayınlanmıştır.

Çırağan Baskını, TRT 1'de yayınlanan Filinta isimli ES Film'in yapımcılığını üstlendiği dizinin 49. Bölümüne konu olmuştur. Şehzade Murad'ı Uğur Uludağ, Sultan II. Abdülhamid'i de Hakan Kurtaş oynamıştır.