Tannenberg Muharebesi (1914)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tannenberg Muharebesi
I. Dünya Savaşı Doğu Cephesi
Russian prisoners tannenberg.jpg
Tannenberg Muharebesi sonrası Rus esirler
Tarih 23–30 Ağustos 1914
Bölge Allenstein yakınları, Doğu Prusya (günümüzde Olsztyn, Polonya)
Sonuç Kesin Alman zaferi
Taraflar
Rusya İmparatorluğu Rusya İmparatorluğu Alman İmparatorluğu Alman İmparatorluğu
Komutanlar
Rusya İmparatorluğu Alexander Samsonov  (intihar)
Rusya İmparatorluğu Paul von Rennenkampf
Alman İmparatorluğu Paul von Hindenburg
Alman İmparatorluğu Erich Ludendorff
Alman İmparatorluğu Max Hoffmann
Güçler
Birinci Ordu (210,000)
İkinci Ordu (206,000)
Sekizinci Ordu (166,000)
Kayıplar
78,000 ölü veya yaralı; 92,000 esir ve 500 top kaybı 5,000 ölü
7,000 yaralı

Tannenberg Muharebesi, Almanya'nın Birinci Dünya Savaşı'ndaki en kesin zaferidir. 23–30 Ağustos 1914 tarihindeki muharebe Rus istilasını daha başında durdurmuştur ve Alman Doğu Cephesi'ndeki askerlerin muzaffer bir şekilde Batı Cephesi'ne kaymasını sağlamıştır. Geç kalan Schlieffen Planı'nın başarılı olan bir kısmı olarak neredeyse Almanya'ya zafer getirecekti.

Rusların yetersiz saldırıları en sonunda almanlar tarafından tannenbergde kuşatılmalarına sebep olmuş sonuçta ruslar almanların 20.000 kaybına karşılık, 95.000 esir 30.000 kayıp ve 10.000 kaçakla 150.000 kişilik orduyu Tannenberg bataklıklarında bırakmıştır.

22 Ağustos günü general Samasov'un 2. ordusu Almanları başarılı bir biçimde birkaç yerden geri attı.Ertesi gün Alman xx. alayına saldırdılar.Alay aynı gece Orlau-Frenkenau hattına çekildi.24 Ağustos'ta Ruslar Orlau-Frenkenau hattına saldırdı ama bu kez iyi mevzilenmiş Almanlar onları durdurdu.Buradan sonra Samasov Alman kanatlarının zayıflığını fark etti ve ordusunun büyük kısmını Kuzeybatı'ya kaydırdı.Sadece VI. alayı esas görevleri olan seeburg için kuzeye yöneldi.Samasov Alman savunma düzenin bozulduğunu ve yakında Almanları tam bir bozguna uğratacağını sandı ve şifre ile haberleşmeyi bırakıp normal haberleşmeye geçti.Ludendorff ve Hindenburg buna inanmakta güçlük çekselerde sonunda ikna oldular.Almanlar karşı hemen karşı saldırıya geçmek istedi.Alman I. alayı Rus sol kanadına saldırırken XVII. alay güneyden taaruza geçeçekti.Başlangıçta planlar böyleydi.Ama cephedeki general François topçu desteğinin gelmesini beklemeyi tercih edip taaruzu 27 sine erteledi. ALMAN KARŞI TAARUZU 26 Ağustos'ta 1.Rus ordusu königsberg'e ilerlemeye başladı ve ciddi bir direnişle karşılaşmadı.Ertesi gün François Seeburg ve Bischofstein'de saldırdı ve başarılı oldu.Bu hamle ile Rus 2. ordusunun sağ kanadı açıkta kaldı.27 sinde soldan yeni bir taaruza girişti I.Rus alayı aynı gece geri çekilmek zorunda kaldı.28 Ağustos'ta Ruslar için esas tehlike başladı I. alay solda VI.alay sağda olmak üzere ikiside geri çekilmeye başladılar .Merkezde ise büyük lojistik problemler yaşanıyordu.Samasov askerlerine Güneydoğu istikametinde çekilmeyi ve yeniden toplanmayı emretti.Rennenkamp'ada kendine yardım edip edemeyeceğini sordu.Ama geç kalınmıştı François'in orduları iyice ilerlemişti.Rus 1. ordusu yardıma geldiğinde ise Alman süvarileri onları geri püskürttü.Diğerleri ise 1.orduyu tehlikeli bir pozisyonda bırakıp geri çekildi.Ertesi gün savaş bitti Samasov'un 2.Ordusu imha olmuş bir gün öncede kendi intahar etmişti.Sadece 10.000 Rus askeri kanatlardan kaçmayı başardı.Almanlar 12.000 kayıp verdi ve 500 top ele geçirdi.Rus esirleri nakil etmek için ise altı tane tren gerekti.