Suudi Arap pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çağdaş bir Suudi Arabistan pasaportunun ön kapağı

Suudi Arab pasaportu Uluslararası seyahat için Suudi Arabistan vatandaşlarına verilir. Suud vatandaşlarının GCC (Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi) üye devletlerine girebilmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Suudi vatandaşları bu ülkelerde işe girmek hakkınada sahiptir. Benzer şekilde diğer Körfez ülkeleri vatandaşlarınında Suudi Arabistan'a girmesi için vize almasına gerek yoktur. Suudi vatandaşlar Arap Birliği'nin birçok üye devletlerine vizesiz girebilmektedir. Ayrıca Suudi vatandaşları Yeni Zelanda'ya 3 ay kalış süreli olarak vizesiz seyahat edebilmelerinin yanında, Avustralya'ya seyahatleri için İnternet'ten Elektronik vize alarak seyahat edebilmektedirler.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2014" a göre Suudi vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 65 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Suudi Arabistan vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 96. sırada yer almaktadır. Bu sayede Suddi vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 74. sırada yer almaktadır.

Çeviri[değiştir | kaynağı değiştir]

Suudi Arabistan pasaport kapağında şu ifadeler vardır:

"المملكة العربية السعودية" "Suudi Arabistan Krallığı"

"عضو جامعة الدول العربية" "Arap Birliği Üyesi" (pasaport aksine, İngilizce değildir)

"جواز سفر" "Pasaport"

ABD'ye giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Suudi pasaport sahipleri İç Güvenlik Bakanlığı tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ne girmesiyle Özel Kayıta tabi olabilirler.

Yasaklı ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Suudi pasaport sahiplerinin Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Afganistan, Irak, İsrail ve Tayland'a seyahatleri için izin verilmez. Ayrıca Suudi hükümeti, 1948 yılında bu yana bir ülke olarak İsraili tanımıyor. Tayland'a seyahat yasağı ise; Suudi büyükelçisinin başkent Bangkok'ta vurularak öldürülmüş olmasındandır. Ayrıca Suddi vatandaşlarının Bosna-Hersek'e yolculuk yapmasıda savaş sırasında yasaktı fakat şimdi yasak değildir. Eski Sovyetler Birliği'ne yolculuk yapmakta yasaktı çünkü iki ülke herhangi bir diplomatik ilişki yoktu. Suudi hükümeti bu konuda son derece sıkıydı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Suudi hükümeti Rusya diplomatik ilişki sürdürmeye başladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Suudi Arabistan pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi