Özbekistan pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Özbekistan pasaportu, Özbekistan vatandaşlarına yurt içinde kullanımı ve uluslararası seyahatler için verilir. 16 yaşındaki bir kişiye sıradan normal bir pasaport verilir. 45 yaş itibariyle pasaportun süresi sınırsızdır. Pasaport, özel notlar ve vize sayfaları ile 32 sayfa içerir. Pasaportta Özbekçe, Rusça ve İngilizce dilleri yer alır. İkili ve çok taraflı anlaşmalara göre Özbek pasaportu sahibi, komşusu Tacikistan dışında (Tacik vatandaşlarında Özbekistan'a girmesi için vize alması gerekir) Bağımsız Devletler Topluluğu içinde seyahatinde herhangi bir vize gereksinimi olmadan 90 gün kadar kalmak hakkına sahiptir. Ancak, Özbekistan'dan çıkması için yerel polise özel seyahat izni için başvuruda bulunması gerekir. İzin iki yıl için geçerlidir ve sadece ülkeyi terk eden vatandaş pasaportunun geçerlilik tarihine kadar yurt dışında kalabilirler.

23 Haziran 2009 tarihinde imzalanan kararnameye göre, 2010 yılından bu yana Özbekistan, biyometrik pasaport sistemine kademeli olarak geçişe başlayacaktır. Eski (biyometrik olamayan) pasaportlar son kullanma tarihine kadar geçerlidir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2012" ye göre Özbekistan vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 51 ülkeye seyahat edebilirler.

  Özbekistan
  vizesiz
  Varışta vize verilebilmektedir
  özel hükümler ile varış vizesiz
  vize gerekli

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Özbekistan pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi