Wehrmacht

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Wehrmacht
Balkenkreuz.svg
Wehrmacht amblemi "Balkenkreuz"
Etkin 1935-1945
Ülke Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Bağlılık Nazi Almanyası
Flensburg hükûmeti
Sınıfı Heer
Kriegsmarine
Luftwaffe
Tipi Silahlı kuvvetler
Büyüklük 18,200,000 (her yıl için toplam)
Garnizon/Merkez Zossen
Savaşları İspanya İç Savaşı
II. Dünya Savaşı
Komutanları
Ünlü
komutanları
Adolf Hitler
Hermann Göring
Wilhelm Keitel
Erich Raeder
Karl Dönitz
Robert Ritter von Greim

Wehrmacht (Türkçe anlamı: Savunma Gücü), 1935 ile 1945 yılları arasında Nazi Almanyası döneminde "Waffenträger der Nation" (Ulusun Silahtarı) olan Heer (Kara Kuvvetleri), Kriegsmarine (Deniz Kuvvetleri) ve Luftwaffe (Hava Kuvvetleri)'ne verilen genel addır. Heer ve Luftwaffe'nin amblemleri Wehrmacht ile aynıdır. Sadece deniz kuvvetleri bayrağı farklıdır.

Adolf Hitler, 16 Mart 1935'te Versay Antlaşması'ndaki Almanya'nın silahlı gücünü sınırlayan maddeleri iptal ederek yeniden silahlandırmasını ilan etmiştir. Bununla birlikte Weimar Cumhuriyeti dönemindeki silahlı kuvvetlerinin adı olan Reichswehr, Wehrmacht olarak değiştirilmiştir. Reichsheer, Heer olarak, Reichsmarine ise Kriegsmarine olarak değiştilmiş ve ayrıyeten Luftwaffe kurulmuştur.

Adolf Hitler'e doğrudan bağlı olan özel kuvvetleri SS-Verfügungstruppe (kısaca: SS-VT), Mayıs 1940'deki Fransa Seferi'nden sonra Waffen-SS olarak adlandırılarak Üç Ordusu ile birlikte devletin dördüncü silahlı kuvveti olmuştur. Çoğu tarihçi, araştırmacı ve II. Dünya Savaşı dönemlerinde yaşamış insanlar, Wehrmacht'ın o zamanlar hem Avrupa'nın, hem de dünyanın en güçlü silahlı kuvvetleri olduğunu söyler. Wehrmacht'ın 18 milyon personeli vardı.

Genelkurmay Başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu üst kumandanlıkları ve ordu genelkurmay başkanlıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]