Malhun Hatun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Malhun Hatun
Din İslam
Eşi Osman Gazi
Çocukları Orhan Gazi

Malhun Hatun, Mal Hatun, Mala Hatun ya da Bala Hatun, ikinci Osmanlı padişahı Orhan Gazi'nin annesi ve Osman Gazi'in eşidir.

Osmanlı kurucusu Osman Bey'in eşi, Kayı Boyu'ndan Ömer Bey'in kızıdır. Osmanlı Devleti'nin ikinci padişahı olan Orhan Gazi'in annesidir. Kendi adına yapılmış, daha çok ev ortamına benzeyen türbesi bulunur.

Osman Gazi'nin bir diğer eşi de bir Anadolu din adamı olan Şeyh Edebali'nin kızı Bala Hatun'du. Her ne kadar Osmanlı efsanelerinde Orhan Gazi'nin annesinin Şeyh Edebali'nin kızı olduğu iddia edilse de, resmi vesikalarda Orhan Gazi'nin annesinin Mâlhun Hatun olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun'un Türk olduğu kesindir.

Malhun Hatun'un Osman Bey ile evliliği Tevârih-i Âl-i Osmân'da şöyle anlatılır: "Şeyhe haber virdi. Şeyh eydür: "Oğul Osmân! Padişâhlık saña ve nesliñe mübârek olsun." der. Ve benüm kızım Malhûn senüñ helâlin oldı." der.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 


  1. ^ "Tevarihneme-i Al-i Osman". Büyük Türk Klâsikleri. ss. 408/10-409/10. http://www.idefix.com/kitap/buyuk-turk-klasikleri-14-cilt-takim-kolektif/tanim.asp?sid=NPGV67T1WB8KPX49O89G.