Tor (anonim ağ)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tor-logo-2011-flat.svg

Tor (kısaltma: The Onion Router); kişi ve grupların kendi gizlilik ve güvenliklerini ön planda tutarak internette işlem ve gezinti yapabilmelerine olanak tanıyan ve sanal tüneller sayesinde bağlantıların maskelenmesi mantığıyla çalışan bir ağdır. Ortaya çıkmasında rol oynayan kuruluşlardan biri de ABD ordusunun bir uzantısı olan United States Naval Research Laboratory'dir (Deniz Harp Araştırma Laboratuarı). Daha sonra sivillerin de kullanımına açılmıştır fakat 2012 yılı gibi yakın bir tarihte bile 2 Milyon dolarlık bütçesinin %80'lik kısmı Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından finanse edilmektedir. [1]

Kullanım Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ağ, kullanıcının, hedefine ağdaki başka bir kullanıcı üzerinden erişmesi mantığıyla çalışır. Özellikle gazeteciler, sivil toplum kuruluşları (STK), Indymedia ve Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi eylemci yapılanmalar internet üzerindeki çalışmalarını bu yolla gerçekleştirmektedir. Dikkat çekici bir diğer durum, son dönemde Ortadoğu kaynaklı tor kullanımının son derece artış göstermiş olmasıdır.

Nasıl Kullanılır?[değiştir | kaynağı değiştir]

Tor ağı, ağ bağlantısını yöneten bilgisayar bileşenleri ile ortak çalışan program ve kod grupları sayesinde çalışır. Kullanıcıyı tor ağına bağlayan bu program ve kod grupları genelde açık kaynak kodlu çalışmalardır.

İnternet üzerindeki işlemlerinizi dağıtarak hem basit hem de karmaşık trafik analizi risklerini azaltmaya yardımcı olur, böylece herhangi bir noktadan sizi hedefinize bağlayabilir. Tor, bağlantı isteminin düz değil de virajlı bir yol izlemesine benzetilebilir ve bağlantı yolunda izlenen birden fazla ağ mevcuttur. Dahası bu ağlar arasında birinden diğerine geçerek ve önceki ağın izlerinden kurtulmak için arkada bırakılan ayak izlerinin periyodik olarak silinmesi şeklinde bir prensibe dayanmaktadır. Burada güvenliği sağlayan asıl husus, her bağlantı isteminde rasgele bir yol izlenmesidir.

Ek okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]