jQuery

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

jQuery, John Resig tarafından 2006 yılında geliştirilmiş bir açık kaynak javascript kütüphanesidir.

jQuery bir JavaScript kütüphanesidir. Ya da farklı bir JavaScript Framework'üdür denebilir. jQuery yoğun olarak animasyonlarda kullanılır. Flash'ın alternatifi olarak kullanılan bu teknoloji ile Flash galeri, Tab menü, Sayfa geçişleri gibi birçok işlem yapılmaktadır.

jQuery'nin resmi sitesinden jQuery dosyasını indirip web sitenize yükleyebilirsiniz. jQuery boyutu ufak ve işlevi çok olduğundan ayrıca hazır eklentileride çok olduğundan çok yaygındır. 2006 Yılından beri kullanılan jQuery 2012 yılına kadar inanılmaz bir kullanım artışı göstermiştir. Bugün dünyanın en büyük paylaşım sitesi Facebook jQuery teknolojisi de kullanmaktadır.

Jquery kütüphanesi kullanılarak geliştirilen jqueryui gibi daha gelişmiş arayüzleri ve araçları daha kolay kullanabilmemize imkan veren ek kütüphanelerde mevcuttur.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jquery fonksiyonlarını sayfamızda kullanabilmek için öncelikle jquery kütüphanesini sayfamıza bağlamamız gerekir. Bunun için aşğaıdaki kod satırını web sayfamızda head tagları arasında kullanmamız yeterli olacaktır.

<script src="jquery.js"></script>


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]