Abdullah bin Mesud

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Abdullah bin Mesud (d. ? - ö. 653, Medine), sahabi ve ilk dönem müfessir, muhaddis ve fâkihlerindendir.

Hayatının ilk yıllarında Mekkeli bir zengin için çobanlık yapmış, İslam'ı duyunca da kardeşi Ukbe ve annesi Ümmü Abd bint Abd İbn Süvâ ile birlikte müslüman olmuştur. İlk müslüman olan altıncı kişi olan Abdullah bin Mesud, Kabe'de ilk defa açıktan Kur'an okuyan kişidir ki bu sebeple Kureyş ileri gelenleri tarafından çok eziyet görmüştür. Daha sonraları peygamber onu himayesine almış, ömrü boyunca da peygamberin yanından ayrılmamıştır. Abdullah bin Mesud, peygamberin evine izinsiz girebilen tek kişidir.[1]

Bedir, Uhud ve Hendek muharebelerinin hepsine katılmış, Bedir'de Ebu Cehil'i öldürerek Mekkelilere ağır bir darbe vurmuştur. Peygamberin ölümünden sonra ise Yermuk Savaşı'na katılmıştır.

Abdullah bin Mesud, halife Ömer tarafından Kûfe'ye vali edilmiş ve orada halka İslam'ı anlatmakla da görevlendirilmiştir. Daha sonra halife Osman tarafından bu göreve devamı uygun görülmüş ve ömrünün sonlarına doğru Medine'ye gelmiştir. Hicretin 32. veya 33. yılında altmış yaşlarında Osman'ın hilafeti döneminde vefat etmiştir. Vasiyeti uyarınca geceleyin Bâki Mezarlığı'na gömülmüştür.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İbnü'l Esir, Üsdü'l Gâbe, III, s. 256-257