Bâki Mezarlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Cennet-ül Bâki Mezarlığı
مقبرة البقيع‎
Bagicemetri2.JPG
Bâki Mezarlığı
is located in Suudi Arabistan
Suudi Arabistan'da ki konumu
Mezarlık bilgileri
Açılış yılı: 7. yüzyıl
Ülke:  Suudi Arabistan
Konum: Medine
Koordinatlar: 24°28′02″K 39°36′58″D / 24.4672°K 39.616°D / 24.4672; 39.616Koordinatlar: 24°28′02″K 39°36′58″D / 24.4672°K 39.616°D / 24.4672; 39.616
Tür: Nekropol
İşletme: Devlet Mezarlığı

Cennet'ul Bâkîyye Mezarlığı, Suudi Arabistan'ın Medine kentinde yer alan ve Müslümanlarca kutsal sayılan bir mezarlıktır.

Bu mezarlık, Mescid-i Nebevi'ye çok yakın bir noktada ve doğu tarafındadır. Müslümanların Medine'de ikamet ettikleri süre içinde, Peygamberin ve iki vezirinin kabirlerinin ziyaretten sonra, her gün Cennet'ul Baki Mezarlığı'nda yatan, ashab-ı kiramın ve diğer müslümanların kabirlerini ziyaret etmeleri müstehaptır.

Bu kabristanda, yaklaşık onbin sahabinin medfun olduğu rivayet edilir. İmam Müslim'in rivayet ettiği bir hadiste, peygambere Cebrail gelmiş ve:

Ey Muhammed! Rabbin sana, ehli bakii ziyaret etmeni, onlar için mağfiret dilemeni emrediyor." demiştir.

Başka bir sahih hadiste de: Ben baki ehline dua etmek için oraya gönderildim. dediği rivayet edilir.

Osman bin Maz'un, bu mezarlığa ilk defnedilen sahabidir. Başka bir rivayete göre, ilk defnedilen Esad bin Zurara olmuştur. İslam dinine göre, ziyaretçiler Baki ehlini cümleten selamladıktan sonra, Ebubekir ve Ömer'den sonra bu ümmetin en hayırlısı olarak kabul edilen Osman bin Affan'ın kabrini ziyaretle başlar.

Peygamberin oğlu, İbrahim de bu kabristanda medfundur. Yanında Rasulullah'ın kız kardeşi Rukıyye, Osman bin Maz'un gibi büyük sahabilerin kabirleri vardır.

Peygamberin amcası Abbas'ın ayak ucunda Ali'nin oğlu Hasan yatar. Fatıma ve Hüseyin başının da burada olduğu rivayet edilmektedir.

Hatice ve Meymune dışında, Peygamberin hanımları da burada medfundurlar. Bu kabristanda peygamberin halası Safiyye gibi daha nice büyük şahısların kabirleri vardır.

Şeyh Şamil de bu mezarlığa defnedilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]