Hendek Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hendek Muharebesi
Battle of Khandaq.png
Tarih 31 Mart 627
Bölge Sal Dağı, Arap Yarımadası
Sonuç Kuşatma sonuçsuz kaldı.
Kesin Müslüman zaferi[1]
Taraflar
Müslümanlar
Müşrikler
Beni Kureyza
Komutanlar
Muhammed Ebu Süfyan
Güçler
3.000[2] 10.000 savaşçı ve 600 atlı[1]
Kayıplar
6[3] 8[3]

Hendek Muharebesi, 31 Mart 627 tarihinde gerçekleşmiştir. Mekkeli Müşriklerle Müslümanlar arasındaki üçüncü ve son muharebedir. Bu muharebe adını, Müslümanların savunma için kazdıkları hendekten almaktadır. Bu muharebede Müslümanların 3.000 savaşanı, müşriklerin ise 10.000 savaşçısı ve 600 atlısı vardı. Sonuçta kazanan Müslümanlar oldu.

Nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekkeli Müşrikler Uhud Muharebesi'nde kesin bir zafer kazanamamışlardı. Ayrıca Uhud Muharebesi'nden sonra Müslümanlar, Medine'nin doğusuna ve kuzeyine bazı seferler yaparak Mekke kervanlarının Mısır, Suriye ve Irak yolunu kapattırmışlardır.

Hazırlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekkeli Müşrikler kendi birliklerinin yanı sıra, Ehabiş, Kinane, Tihame, Gatafan, Fezare, Beni Esed ve Necd kabilelerinden de paralı askerler aldılar.

Mekkeli Müşriklerin harekete geçtiğini haber alan Müslümanlar, öncelikle savaş için strateji belirlediler. Buna göre açıkta savaşılmayacak, savunma savaşı verilecekti. Savunmayı kolaylaştırmak amacıyla Selman-ı Farisi'nin teklifiyle şehrin (Medine) bazı stratejik yerlerine hendekler kazılmasına karar verildi.[4] Ayrıca kadın ve çocuklar da zarar görmemeleri için şehirdeki bazı kulelere yerleştirildiler.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Sal dağında karargah kuran Müslümanlar, küçük gruplara ayrılarak hendeği korumaya ve muhtemel hendeği aşma girişimlerini engellemeye çalıştılar. Bir iki girişim dışında Müşrikler hendeği aşmayı denemediler. Savaş karşılıklı ok atışlarıyla geçti.

Yiyecek stoklarının bitmesi ve kuşatmanın etkisiz kalması nedeniyle Müşrikler, Beni Kureyze Yahudilerini savaşa katılmaları için razı ettiler. Buna göre, Muhammed'e saldırmazlık sözü veren Beni Kureyzelilar, Müslümanları arkadan vuracaklardı. Ancak durumu haber alan Muhammed, bazı ufak birlikleri bu yöne sevk etti. Bunu duyan Beni Kureyzelilar önemli bir girişimde bulunamadılar. Yalnızca bazı Yahudilerin, ailelerin bulundukları kulelere başarısız saldırma girişimleri oldu. Bunların birinde Muhammed'in halası Safiyye, kuleye tırmanan bir Yahudi'nin başını keserek diğer Yahudilerin önüne attı.[5]

Müşriklerin kuşatması 1 ay kadar sürdü. Soğukların artması, hatta çıkan bir fırtınanın çadırlarını dağıtması sebebiyle Müşrikler, kuşatmayı kaldırdılar.[6] Böylece Hendek Muharebesi Müşrikler için bir hezimet olarak tarihe geçti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ali Usta: Alternatif bir Kuran tefsiri, Araştırı ve bilimsel kitaplar serisi 1, öz Yapım & Havuz Yayınları, 2004, ISBN 3980861163, sayfa 150.
  2. ^ Orhan Hançerlioğlu: İslâm inançları sözlüğü, Remzi Kitabevi, 1984, sayfa 16.
  3. ^ a b Meydan Larousse: Büyük lûgat ve ansiklopedi, 5. Cilt, Meydan Yaninevi, 1985, sayfa 774.
  4. ^ Taberi c. 1 s. 1465
  5. ^ Prof. Dr. Muhammad Hamidullah, Hz. Peygamberin Savaşları, Yeni Şafak, 1962, s.63-75
  6. ^ a.g.e. s. 77