2006 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

11. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) denetiminde 10 Mart-12 Mart 2006 tarihlerinde Moskova'da bulunan Olimpiyski Sport Arena'da düzenlenen atletizm organizasyonu.

IAFF'ın Kasım 2003'te yaptığı açıklama organizasyona talip olan diğer şehir olan Madrid'i üzdü ancak İspanya bu şampiyonayı daha önce iki kez düzenlemişti. Organizasyon Rusya için ise büyük bir boykota sahne olan 1980 Yaz Olimpiyatları'ndan sonra ülkede düzenlenecek ilk büyük atletizm etkinliği anlamına geliyordu.

Büyük Britanya, Avustralya ve Jamaika gibi İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin sporcularının büyük çoğunluğu, aynı dönemde yapılan 2006 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları sebebiyle organizasyona katılmadı.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 | 2004 | 2006 | 2008 | 2010

Branş Altın Gümüş Bronz
60 m  Leonard Scott (USA) 6.50
(WL)
 Andrey Yepishin (RUS) 6.52
(NR)
 Terrence Trammell (USA) 6.54
400 m  Alleyne Francique (Grenada) 45.54
(SB)
 California Molefe (Botswana) 45.75  Chris Brown (Bahamalar) 45.78
(NR)
800 m  Wilfred Bungei (KEN) 1:47.15  Mbulaeni Mulaudzi (RSA) 1:47.16  Yuriy Borzakovskiy (RUS) 1:47.38
1500 m  Ivan Heshko (UKR) 3:42.08  Daniel Kipchirchir Komen (KEN) 3:42.55  Elkanah Onkware Angwenyi (KEN) 3:42.98
3000 m  Kenenisa Bekele (ETH) 7:39.32  Saif Saaeed Shaheen (QAT) 7:41.28  Eliud Kipchoge (KEN) 7:42.58
60 m engelli  Terrence Trammell (USA) 7.43
(WL)
 Dayron Robles (CUB) 7.46
(PB)
 Dominique Arnold (USA) 7.52
4 x 400 m bayrak  Tyree Washington
LaShawn Merritt
Milton Campbell
Wallace Spearmon (USA)
3:03.24  Daniel Dąbrowski
Marcin Marciniszyn
Rafał Wieruszewski
Piotr Klimczak (POL)
3:04.67
(SB)
 Konstantin Svechkar
Aleksandr Derevyagin
Yevgeniy Lebedev
Dmitriy Petrov (RUS)
3:06.91
(SB)
Yüksek atlama  Yaroslav Rybakov (RUS) 2.37
(WL)
 Andrey Tereshin (RUS) 2.35
(WL)
 Linus Thörnblad (SWE) 2.33
(PB)
Sırıkla atlama  Brad Walker (USA) 5.80
(SB)
 Alhaji Jeng (SWE) 5.70  Tim Lobinger (GER) 5.60
Uzun atlama  Ignisious Gaisah (GHA) 8.30  Irving Saladino (PAN) 8.29
(AR)
 Andrew Howe (ITA) 8.19
(PB)
Üç adım atlama  Walter Davis (USA) 17.73
(PB)
 Jadel Gregório (BRA) 17.56
(AR)
 Yoandri Betanzos (CUB) 17.42
(PB)
Gülle atma  Reese Hoffa (USA) 22.11
(WL)
 Andrei Mikhnevich (BLR) 21.37
(PB)
 Joachim Olsen (DEN) 21.16
Heptatlon  André Niklaus (GER) 6192
(PB)
 Bryan Clay (USA) 6187
(SB)
 Roman Šebrle (CZE) 6161
(SB)
(7.06 - 7.64 - 14.41 - 2.07 - 8.14 - 5.30 - 2:47.80) (6.67 - 7.74 - 13.89 - 2.10 - 7.83 - 4.60 - 2:50.92) (7.10 - 7.76 - 15.74 - 2.10 - 8.08 - 4.80 - 2:49.38)

Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 | 2004 | 2006 | 2008 | 2010

Event Altın Gümüş Bronz
60 m  Me'Lisa Barber (USA) 7.01
(WL)
 Lauryn Williams (USA) 7.01
(WL)
 Kim Gevaert (BEL) 7.11
(NR)
400 m  Olesya Krasnomovets (RUS) 50.04
(CR)
 Vania Stambolova (BUL) 50.21
(NR)
 Christine Amertil (Bahamalar) 50.34
(AR)
800 m  Maria de Lurdes Mutola (MOZ) 1:58.90
(SB)
 Kenia Sinclair (JAM) 1:59.54
(NR)
 Hasna Benhassi (MAR) 2:00.34
(SB)
1500 m  Yuliya Chizhenko (RUS) 4:04.70  Yelena Soboleva (RUS) 4:05.21  Maryam Yusuf Jamal (BHR) 4:05.53
3000 m  Meseret Defar (ETH) 8:38.80  Liliya Shobukhova (RUS) 8:42.18  Lidia Chojecka (POL) 8:42.59
(SB)
60 m engelli  Derval O'Rourke (IRL) 7.84
(NR)
 Glory Alozie (ESP) 7.86
(SB)
 Susanna Kallur (SWE) 7.87
4 x 400 m bayrak  Tatyana Levina
Natalya Nazarova
Olesya Krasnomovets
Natalya Antyukh (RUS)
3:24.91  Debbie Dunn
Tiffany Williams
Monica Hargrove
Mary Danner (USA)
3:28.63
(SB)
 Natallia Solohub
Anna Kozak
Yulyana Zhalniaruk
Ilona Usovich (BLR)
3:28.65
Yüksek atlama  Yelena Slesarenko (RUS) 2.02
(SB)
 Blanka Vlašić (CRO) 2.00  Ruth Beitia (ESP) 1.98
(SB)
Sırıkla atlama  Yelena Isinbayeva (RUS) 4.80  Anna Rogowska (POL) 4.75  Svetlana Feofanova (RUS) 4.70
(SB)
Uzun atlama  Tatyana Kotova (RUS) 7.00
(WL)
 Tianna Madison (USA) 6.80
(PB)
 Naide Gomes (POR) 6.76 †
Üç adım atlama  Tatyana Lebedeva (RUS) 14.95
(WL)
 Anna Pyatykh (RUS) 14.93
(PB)
 Yamilé Aldama (Sudan) 14.86
(SB)
Gülle atma  Natallia Kharaneka (BLR) 19.84
(PB)
 Nadine Kleinert (GER) 19.64
(PB)
 Olga Ryabinkina (RUS) 19.24
(SB)
Pentatlon
(60 m eng., YA, GA,
UA, 800 m)
 Lyudmila Blonska (UKR) 4685
(PB)
 Karin Ruckstuhl (NED) 4607  Olga Levenkova (RUS) 4579
(8.29 - 1.84 - 13.43 - 6.50 - 2:19.62) (8.47 - 1.81 - 13.64 - 6.33 - 2:16.72) (8.55 - 1.78 - 13.20 - 6.44 - 2:15.12)
  • Concepción Montaner da 6.76 metre atlamasına rağmen, ikinci en iyi derecesinin daha kötü olması nedeniyle 4. oldu.

Kısaltmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

WR: Dünya rekoru
CR: Şampiyona rekoru
AR: Kıta rekoru
NR: Ulusal rekor, ülke rekoru
PB: Kişisel en iyi derece
WL: Dünyada o yılki en iyi derece

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Rusya 8 5 5 18
2 Amerika Birleşik Devletleri ABD 7 4 2 13
3  Etiyopya 2 0 0 2
 Ukrayna 2 0 0 2
5  Kenya 1 1 2 4
6  Beyaz Rusya 1 1 1 3
 Almanya 1 1 1 3
8  Gana 1 0 0 1
 Grenada 1 0 0 1
 İrlanda 1 0 0 1
 Mozambik 1 0 0 1
12  Polonya 0 2 1 3
13  İsveç 0 1 2 3
14  İspanya 0 1 1 2
 Küba 0 1 1 2
16  Botsvana 0 1 0 1
 Brezilya 0 1 0 1
 Bulgaristan 0 1 0 1
 Hırvatistan 0 1 0 1
 Hollanda 0 1 0 1
 Jamaika 0 1 0 1
 Katar 0 1 0 1
 Panama 0 1 0 1
25  Bahamalar 0 0 2 2
26  Bahreyn 0 0 1 1
 Belçika 0 0 1 1
 Çek Cumhuriyeti 0 0 1 1
 Danimarka 0 0 1 1
 Fas 0 0 1 1
 Portekiz 0 0 1 1
 Sudan 0 0 1 1
 İtalya 0 0 1 1

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]