2003 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

9. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası Birleşik Krallık'taki Birmingham kentinde bulunan National Indoor Arena binasında 14-16 Mart 2003 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Birleşik Krallık'ın ilk kez ev sahipliği yaptığı organizasyona 133 ülkeden toplam 589 atlet katılmıştır.[1]

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Disiplin Altın Gümüş Bronz
60 m Justin Gatlin
Amerika Birleşik Devletleri ABD
6.46 Kim Collins
 Saint Kitts ve Nevis
6.53 Jason Gardener
 Birleşik Krallık
6.55
200 m Marlon Devonish
 Birleşik Krallık
20.62 Joseph Batangdon
 Kamerun
20.76 Dominic Demeritte
 Bahamalar
20.92
400 m Tyree Washington
Amerika Birleşik Devletleri ABD
45.34 Daniel Caines
 Birleşik Krallık
45.43 Paul McKee
 İrlanda
45.99
Jamie Baulch
 Birleşik Krallık
800 m David Krummenacker
Amerika Birleşik Devletleri ABD
1:45.69 Wilson Kipketer
 Danimarka
1:45.87 Wilfred Bungei
 Kenya
1:46.54
1500 m Driss Maazouzi
 Fransa
3:42.59 Bernard Lagat
 Kenya
3:42.62 Abdelkader Hachlaf
 Fas
3:42.71
3000 m Haile Gebreselassie
 Etiyopya
7:40.97 Alberto Garcia
 İspanya
7:42.08 Luke Kipkosgei
 Kenya
7:42.56
60 m engelli Allen Johnson
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.47 Anier Garcia
 Küba
7.49 Liu Xiang
 Çin
7.52
Yüksek atlama Stefan Holm
 İsveç
2.35 Yaroslav Rybakov
 Rusya
2.33 Gennadiy Moroz
 Beyaz Rusya
2.30
Sırıkla atlama Tim Lobinger
 Almanya
5.80 Michael Stolle
 Almanya
5.75 Rens Blom
 Hollanda
5.75
(NR)
Uzun atlama Dwight Phillips
Amerika Birleşik Devletleri ABD
8.29 Yago Lamela
 İspanya
8.28 Miguel Pate
Amerika Birleşik Devletleri ABD
8.21
Üç adım atlama Christian Olsson
 İsveç
17.70 Walter Davis
Amerika Birleşik Devletleri ABD
17.35 Yoelbi Quesada
 Küba
17.27
Gülle atma Manuel Martínez
 İspanya
21.24 John Godina
Amerika Birleşik Devletleri ABD
21.23 Yuriy Bilonog
 Ukrayna
21.13
4 x 400 m  Jamaika
Leroy Colquhoun
Danny McFarlane
Michael Blackwood
Davian Clarke
3:04.21
(NR)
 Birleşik Krallık
Jamie Baulch
Timothy Benjamin
Cori Henry
Daniel Caines
3:06.12  Polonya
Rafał Wieruszewski
Grzegorz Zajączkowski
Marcin Marciniszyn
Marek Plawgo
3:06.61
Heptatlon Tom Pappas
Amerika Birleşik Devletleri ABD
6361 Lev Lobodin
 Rusya
6297 Roman Šebrle
 Çek Cumhuriyeti
6196

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Disiplin Altın Gümüş Bronz
60 m Zhanna Block
 Ukrayna
7.04 Angela Williams
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.16 Torri Edwards
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.17
200 m Muriel Hurtis
 Fransa
22.54 Anastasiya Kapachinskaya
 Rusya
22.80 Juliet Campbell
 Jamaika
22.81
400 m Natalya Nazarova
 Rusya
50.83 Christine Amertil
 Bahamalar
51.11 Grit Breuer
 Almanya
51.13
800 m Maria Mutola
 Mozambik
1:58.94 Stephanie Graf
 Avusturya
1:59.39 Mayte Martínez
 İspanya
1:59.53
1500 m Regina Jacobs
Amerika Birleşik Devletleri ABD
4:01.76 Kelly Holmes
 Birleşik Krallık
4:02.66 Yekaterina Rozenberg
 Rusya
4:02.80
3000 m Berhane Adere
 Etiyopya
8:40.25 Marta Domínguez
 İspanya
8:42.12 Meseret Defar
 Etiyopya
8:42.58
60 m engelli Gail Devers
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.81 Glory Alozie
 İspanya
7.90 Melissa Morrison
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.92
Yüksek atlama Kajsa Bergqvist
 İsveç
2.01 Yelena Yelesina
 Rusya
1.99 Anna Chicherova
 Rusya
1.99
Sırıkla atlama Svetlana Feofanova
 Rusya
4.80
(WR)
Yelena Isinbayeva
 Rusya
4.60 Monika Pyrek
 Polonya
4.45
Uzun atlama Tatyana Kotova
 Rusya
6.84 Inessa Kravets
 Ukrayna
6.72 Maurren Maggi
 Brezilya
6.70
Üç adım atlama Ashia Hansen
 Birleşik Krallık
15.01 Françoise Mbango Etone
 Kamerun
14.88
(NR)
Kéné Ndoye
 Senegal
14.72
Gülle atma Irina Korzhanenko
 Rusya
20.55 Nadzeya Astapchuk
 Beyaz Rusya
20.31 Astrid Kumbernuss
 Almanya
19.86
4 x 400 m  Rusya
Natalya Antyukh
Yuliya Pechonkina
Olesya Zykina
Natalya Nazarova
3:28.45  Jamaika
Ronetta Smith
Catherine Scott
Sheryl Morgan
Sandie Richards
3:31.23 Amerika Birleşik Devletleri ABD
Monique Hennagan
Meghan Addy
Brenda Taylor
Mary Danner
3:31.69
Pentatlon Carolina Klüft
 İsveç
4933 Natalya Sazanovich
 Beyaz Rusya
4715 Marie Collonvillé
 Fransa
4644
  • 200 m’de ABD adına yarışan Michelle Collins müsabakayı kazanmış, ancak doping yaptığı için madalyası geri alınmıştır.

Kısaltmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

WR: Dünya rekoru
CR: Şampiyona rekoru
AR: Kıta rekoru
NR: Ulusal rekor, ülke rekoru
PB: Kişisel en iyi derece
WL: Dünyada o yılki en iyi derece

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1 Amerika Birleşik Devletleri ABD 8 3 4 15
2  Rusya 5 5 2 12
3  İsveç 4 0 0 4
4  Birleşik Krallık 2 3 2 7
5  Etiyopya 2 0 1 3
 Fransa 2 0 1 3
7  İspanya 1 4 1 6
8  Almanya 1 1 2 4
9  Ukrayna 1 1 1 3
 Jamaika 1 1 1 3
11  Mozambik 1 0 0 1
12  Beyaz Rusya 0 2 1 3
13  Kamerun 0 2 0 2
14  Kenya 0 1 2 3
15  Bahamalar 0 1 1 2
 Küba 0 1 1 2
17  Avusturya 0 1 0 1
 Danimarka 0 1 0 1
 Saint Kitts ve Nevis 0 1 0 1
20  Polonya 0 0 2 2
21  Brezilya 0 0 1 1
 Çek Cumhuriyeti 0 0 1 1
 İrlanda 0 0 1 1
 Fas 0 0 1 1
 Hollanda 0 0 1 1
 Çin 0 0 1 1
 Senegal 0 0 1 1

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]