1999 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

7. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası Maebashi, Japonya kentinin Green Dome Maebashi stadyumunda 5-7 Mart 1999 tarihleri arasında düzenlenmiştir. 1999 yılında organizasyon ilk defa Avrupa ve Kuzey Amerika dışında yapılmıştır. Dönemin IAAF başkanı Primo Nebiolo şampiyonayı "gelmiş geçmiş en iyisi" olarak tanımlamıştır. Organizasyona 115 ülkeden toplam 487 atlet katılmıştır.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Disiplin Altın Gümüş Bronz
60 m Maurice Greene
Amerika Birleşik Devletleri ABD
6.42
(CR)
Tim Harden
Amerika Birleşik Devletleri ABD
6.43
(PB)
Jason Gardener
 Birleşik Krallık
6.46
(AR)
200 m Frankie Fredericks
 Namibya
20.10
(CR)
Obadele Thompson
 Barbados
20.26
(AR)
Kevin Little
Amerika Birleşik Devletleri ABD
20.48
400 m Jamie Baulch
 Birleşik Krallık
45.73 Milton Campbell
Amerika Birleşik Devletleri ABD
45.99 Alejandro Cárdenas
 Meksika
46.02
(NR)
800 m Johan Botha
 Güney Afrika
1:45.47 Wilson Kipketer
 Danimarka
1:45.49 Nico Motchebon
 Almanya
1:45.74
1500 m Haile Gebrselassie
 Etiyopya
3:33.77
(CR)
Laban Rotich
 Kenya
3:33.98 Andrés Manuel Díaz
 İspanya
3:34.46
3000 m Haile Gebrselassie
 Etiyopya
7:53.57 Paul Bitok
 Kenya
7:53.79 Million Wolde
 Etiyopya
7:53.85
60 m engelli Colin Jackson
 Birleşik Krallık
7.38
(CR)
Reggie Torian
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.40 Falk Balzer
 Almanya
7.44
Yüksek atlama Javier Sotomayor
 Küba
2.36 Vyacheslav Voronin
 Rusya
2.36 Charles Austin
Amerika Birleşik Devletleri ABD
2.33
Sırıkla atlama Jean Galfione
 Fransa
6.00
(CR)
Jeff Hartwig
Amerika Birleşik Devletleri ABD
5.95
(AR)
Danny Ecker
 Almanya
5.85
Uzun atlama Iván Pedroso
 Küba
8.62
(CR)
Yago Lamela
 İspanya
8.56
(AR)
Erick Walder
Amerika Birleşik Devletleri ABD
8.30
Üç adım atlama Charles Friedek
 Almanya
17.18
(PB)
LaMark Carter
Amerika Birleşik Devletleri ABD
16.98 Zsolt Czingler
 Macaristan
16.98
Gülle atma Aleksandr Bagach
 Ukrayna
21.41 John Godina
Amerika Birleşik Devletleri ABD
21.06 Yuriy Bilonog
 Ukrayna
20.89
4 x 400 m Amerika Birleşik Devletleri ABD
Andre Morris
Dameon Johnson
Deon Minor
Milton Campbell
3:02.83
(WR)
 Polonya
Piotr Haczek
Jacek Bocian
Piotr Rysiukiewicz
Robert Maćkowiak
3:03.01
(AR)
 Birleşik Krallık
Allyn Condon
Solomon Wariso
Adrian Patrick
Jamie Baulch
3:03.20
(NR)
Heptatlon Sebastian Chmara
 Polonya
6386
(WL)
Erki Nool
 Estonya
6374
(NR)
Roman Šebrle
 Çek Cumhuriyeti
6319
(NR)

Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Disiplin Altın Gümüş Bronz
60 m Ekaterini Thanou
 Yunanistan
6.96 Gail Devers
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.02 Philomena Mensah
 Kanada *
7.07
200 m Ionela Târlea
 Romanya
22.39 Svetlana Goncharenko
 Rusya
22.69 Pauline Davis
 Bahamalar
22.70
400 m Grit Breuer
 Almanya
50.80 Falilat Ogunkoya
 Nijerya
51.25 Jearl Miles Clark
Amerika Birleşik Devletleri ABD
51.45
800 m Ludmila Formanová
 Çek Cumhuriyeti
1:56.90
(CR)
Maria Mutola
 Mozambik
1:57.17 Natalya Tsyganova
 Rusya
1:57.47
(NR)
1500 m Gabriela Szabo
 Romanya
4:03.23
(CR)
Violeta Beclea
 Romanya
4:03.53
(PB)
Lidia Chojecka
 Polonya
4:05.86
(NR)
3000 m Gabriela Szabo
 Romanya
8:36.42 Zahra Ouaziz
 Fas
8:38.43
(AR)
Regina Jacobs
Amerika Birleşik Devletleri ABD
8:39.14
(AR)
60 m engelli Olga Shishigina
 Kazakistan
7.86 Glory Alozie
 Nijerya
7.87 Keturah Anderson
 Kanada
7.90
Yüksek atlama Khristina Kalcheva
 Bulgaristan
1.99 Zuzana Hlavoňová
 Çek Cumhuriyeti
1.96 Tisha Waller
Amerika Birleşik Devletleri ABD
1.96
Sırıkla atlama Nastja Ryjikh
 Almanya
4.50
(CR)
Vala Flosadóttir
 İzlanda
4.45
(NR)
Nicole Rieger
 Almanya
4.35
Zsuzsanna Szabó
 Macaristan
Uzun atlama Tatyana Kotova
 Rusya
6.86
(PB)
Shana Williams
Amerika Birleşik Devletleri ABD
6.82
(PB)
Iva Prandzheva
 Bulgaristan
6.78
Üç adım atlama Ashia Hansen
 Birleşik Krallık
15.02
(WL)
Iva Prandzheva
 Bulgaristan
14.94
(NR)
Šárka Kašpárková
 Çek Cumhuriyeti
14.87
(NR)
Gülle atma Svetlana Krivelyova
 Rusya
19.08 Krystyna Danilczyk
 Polonya
19.00 Teri Steer
Amerika Birleşik Devletleri ABD
18.86
4 x 400 m  Rusya
Tatyana Chebykina
Svetlana Goncharenko
Olga Kotlyarova
Natalya Nazarova
3:24.25
(WR)
 Avustralya
Susan Andrews
Tania Van Heer
Tamsyn Lewis
Cathy Freeman
3:26.87
(AR)
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Monique Hennagan
Michelle Collins
Zundra Feagin
Shanelle Porter
3:27.59
(AR)
Pentatlon Le Shundra Nathan
Amerika Birleşik Devletleri ABD
4753 Irina Belova
 Rusya
4691 Urszula Włodarczyk
 Polonya
4596
  • Açık. * = Amerikan koşucu Inger Miller bronz madalyayı kazanmış, fakat yarış sonrası doping testinde aşırı kafeine rastlandığından madalyası alınmıştır.[1]
  • Dipnot: Doping testini geçemeyen bir başka sporcu Vita Pavlysh da gülle atmadaki altın madalyasını alamamıştır.

Kısaltmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

WR: Dünya rekoru
CR: Şampiyona rekoru
AR: Kıta rekoru
NR: Ulusal rekor, ülke rekoru
PB: Kişisel en iyi derece
WL: Dünyada o yılki en iyi derece

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1 Amerika Birleşik Devletleri ABD 3 8 9 20
2  Rusya 3 3 1 7
3  Romanya 3 1 0 4
4  Almanya 3 0 4 6
5  Birleşik Krallık 3 0 2 5
6  Etiyopya 2 0 1 3
7  Küba 2 0 0 2
8  Polonya 1 2 2 5
9  Çek Cumhuriyeti 1 1 2 4
10  Bulgaristan 1 1 1 3
11  Ukrayna 1 0 1 2
12  Fransa 1 0 0 1
12  Yunanistan 1 0 0 1
12  Kazakistan 1 0 0 1
12  Namibya 1 0 0 1
12  Güney Afrika 1 0 0 1
17  Kenya 0 2 0 2
17  Nijerya 0 2 0 2
19  İspanya 0 1 1 2
20  Avustralya 0 1 0 1
20  Barbados 0 1 0 1
20  Danimarka 0 1 0 1
20  Estonya 0 1 0 1
20  İzlanda 0 1 0 1
20  Fas 0 1 0 1
20  Mozambik 0 1 0 1
27  Macaristan 0 0 2 2
27  Kanada 0 0 2 2
29  Bahamalar 0 0 1 1
29  Meksika 0 0 1 1

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası resmi sitesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Morfey, Alex (2001-10-13). Athletics: Miller failed drug test in 1999. The Daily Telegraph. 7 Şubat 2010'da erişilmiştir. (İngilizce)