1997 Dünya Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

1997 Dünya Atletizm Şampiyonası, 1 Ağustos-10 Ağustos 1997 tarihleri arasında Yunanistan'in başkenti Atina'da, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin yönetiminde düzenlenen ve Dünya Atletizm Şampiyonalarının 6.si olan uluslararası organizasyon.

Erkekler sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik 1 Altın 2 Gümüş 3 Bronz Yarışma Altın Gümüş Bronz
100 m Maurice Greene
Amerika Birleşik Devletleri ABD
9.86 Donovan Bailey
Kanada Kanada
9.91 Tim Montgomery
Amerika Birleşik Devletleri ABD
9.94
200 m Ato Boldon
Trinidad ve Tobago Trinidad ve Tobago
20.04 Frankie Fredericks
Namibya Namibya
20.23 Claudinei Quirino
Brezilya Brezilya
20.26
400 m Michael Johnson
Amerika Birleşik Devletleri ABD
44.12 Davis Kamoga
Uganda Uganda
44.37 Tyree Washington
Amerika Birleşik Devletleri ABD
44.39
800 m Wilson Kipketer
Danimarka Danimarka
1:43.38 Norberto Téllez
Küba Küba
1:44.00 Rich Kenah
Amerika Birleşik Devletleri ABD
1:44.25
1,500 m Hicham El Guerrouj
Fas Fas
3:35.83 Fermín Cacho
İspanya İspanya
3:36.63 Reyes Estévez
İspanya İspanya
3:37.26
5,000 m Daniel Komen
Kenya Kenya
13:07.38 Halid Boulami
Fas Fas
13:09.34 Tom Nyariki
Kenya Kenya
13:11.09
10,000 m Haile Gebrselassie
Etiyopya Etiyopya
27:24.58 Paul Tergat
Kenya Kenya
27:25.62 Salah Hissou
Fas Fas
27:28.67
Maraton Abel Antón
İspanya İspanya
2:13:16 Martín Fiz
İspanya İspanya
2:13:21 Steve Moneghetti
Avustralya Avustralya
2:14:16
110 m engelli Allen Johnson
Amerika Birleşik Devletleri ABD
12.93 Colin Jackson
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
13.05 Igor Kovác
Slovakya Slovakya
13.18
400 m engelli Stéphane Diagana
Fransa Fransa
47.70 Llewellyn Herbert
Güney Afrika Güney Afrika
47.86 Bryan Bronson
Amerika Birleşik Devletleri ABD
47.88
3,000 m engelli-hendekli Wilson Boit Kipketer
Kenya Kenya
8:05.84 Moses Kiptanui
Kenya Kenya
8:06.04 Bernard Barmasai
Kenya Kenya
8:06.04
20 km yürüyüş Daniel García
Meksika Meksika
1:21:43 Mihail Şçennikov
Rusya Rusya
1:21:53 Mihail Khmelnitskiy
Beyaz Rusya Belarus
1:22:01
50 km yürüyüş Robert Korzeniowski
Polonya Polonya
3:44:46 Jesús Ángel García
İspanya İspanya
3:44:59 Miguel Angel Rodríguez
Meksika Meksika
3:48:30
4 x 100 m bayrak Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
Kanada Kanada
37.86 Osmond Ezinwa
Olapade Adeniken
Francis Obikwelu
Davidson Ezinwa
Nijerya Nijerya
38.07 Darren Braithwaite
Darren Campbell
Douglas Walker
Julian Golding
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
38.14
4 x 400 m bayrak Jerome Young
Antonio Pettigrew
Chris Jones
Tyree Washington
Amerika Birleşik Devletleri ABD
2:56.47 Iwan Thomas
Roger Black
Jamie Baulch
Mark Richardson
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
2:56.65 Michael McDonald
Gregory Haughton
Danny McFarlane
Davian Clarke
Jamaika Jamaika
2:56.75
Şablon:Sports record codes

Saha yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik 1 Altın 2 Gümüş 3 Bronz Yarışma Altın Gümüş Bronz
Uzun atlama Iván Pedroso
Küba Küba
8.42 Erick Walder
Amerika Birleşik Devletleri ABD
8.38 Kirill Sosunov
Rusya Rusya
8.18
Üç adım atlama Yoelbi Quesada
Küba Küba
17.85 Jonathan Edwards
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
17.69 Aliecer Urrutia
Küba Küba
17.64
Yüksek atlama Javier Sotomayor
Küba Küba
2.37 Artur Partyka
Polonya Polonya
2.35 Tim Forsyth
Avustralya Avustralya
2.35
Sırıkla atlama Sergey Bubka
Ukrayna Ukrayna
6.01
(Şampiyona Rekoru)
Maksim Tarasov
Rusya Rusya
5.96 Dean Starkey
Amerika Birleşik Devletleri ABD
5.91
Gülle atma John Godina
Amerika Birleşik Devletleri ABD
21.44 Oliver-Sven Buder
Almanya Almanya
21.24 C.J. Hunter
Amerika Birleşik Devletleri ABD
20.33
Disk atma Lars Riedel
Almanya Almanya
68.54 Virgilijus Alekna
Litvanya Litvanya
66.70 Jürgen Schult
Almanya Almanya
66.14
Çekiç atma Heinz Weis
Almanya Almanya
81.78 Andrey Skvaruk
Ukrayna Ukrayna
81.46 Vasiliy Sidorenko
Rusya Rusya
80.76
Cirit atma Marius Corbett
Güney Afrika Güney Afrika
88.40 Steve Backley
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
86.80 Kostas Gatsioudis
Yunanistan Yunanistan
86.64
Dekatlon Tomáš Dvorák
Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti
8837
(Şampiyona Rekoru)
Eduard Hämäläinen
Finlandiya Finlandiya
8730
(Ulusal Rekor)
Frank Busemann
Almanya Almanya
8652
Şablon:Sports record codes

Bayanlar sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik 1 Altın 2 Gümüş 3 Bronz Yarışma Altın Gümüş Bronz
100 m Marion Jones
Amerika Birleşik Devletleri ABD
10.83 Jana Pintuseviç
Ukrayna Ukrayna
10.85
(Ulusal Rekor)
Sevatheda Fynes
Bahamalar Bahamalar
11.03
200 m Jana Pintuseviç
Ukrayna Ukrayna
22.32 Susanthika Jayasinghe
Sri Lanka Sri Lanka
22.39 Merlene Ottey
Jamaika Jamaika
22.40
400 m Cathy Freeman
Avustralya Avustralya
49.77 Sandie Richards
Jamaika Jamaika
49.79 Jearl Miles-Clark
Amerika Birleşik Devletleri ABD
49.90
800 m Ana Fidelia Quirot
Küba Küba
1:57.14 Yelena Afanasyeva
Rusya Rusya
1:57.56 Maria Mutola
Mozambik Mozambik
1:57.59
1,500 m Carla Sacramento
Portekiz Portekiz
4:04.24 Regina Jacobs
Amerika Birleşik Devletleri ABD
4:04.63 Anita Weyermann
İsviçre İsviçre
4:04.70
5,000 m Gabriela Szabo
Romanya Romanya
14:57.68 Roberta Brunet
İtalya İtalya
14:58.29 Fernanda Ribeiro
Portekiz Portekiz
14:58.85
10,000 m Sally Barsosio
Kenya Kenya
31:32.92 Fernanda Ribeiro
Portekiz Portekiz
31:39.15 Masako Çiba
Japonya Japonya
31:41.93
Maraton Hiromi Suzuki
Japonya Japonya
2:29:48 Manuela Machado
Portekiz Portekiz
2:31:12 Lidia Slavuteanu
Romanya Romanya
2:31:55
100 m engelli GLudmila Engquist
İsveç İsveç
12.50 Svetla Dimitrova
Bulgaristan Bulgaristan
12.58 Michelle Freeman
Jamaika Jamaika
12.61
400 m engelli Nezha Bidouane
Fas Fas
52.97 Deon Hemmings
Jamaika Jamaika
53.09 Kim Batten
Amerika Birleşik Devletleri ABD
53.52
10 km yürüyüş Annarita Sidoti
İtalya İtalya
42:55.49 Olga Kardopoltseva
Beyaz Rusya Belarus
43:30.20 Valentina Tsybulskaya
Beyaz Rusya Belarus
43:49.24
4 x 100 m Chryste Gaines
Marion Jones
Inger Miller
Gail Devers
Amerika Birleşik Devletleri ABD
41.47
(Şampiyona Rekoru)
Beverly McDonald
Merlene Frazer
Juliet Cuthbert
Beverly Grant
Jamaika Jamaika
42.10 Patricia Girard
Christine Arron
Delphine Combe
Sylviane Félix
Fransa Fransa
42.21
4 x 400 m Anke Feller
Uta Rohländer
Anja Rücker
Grit Breuer
Almanya Almanya
3:20.92 Maicel Malone-Wallace
Kim Graham
Kim Batten
Jearl Miles-Clark
Amerika Birleşik Devletleri ABD
3:21.03 Inez Turner
Lorraine Graham
Deon Hemmings
Sandie Richards
Jamaika Jamaika
3:21.30
(Ulusal Rekor)
Şablon:Sports record codes

Saha yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik 1 Altın 2 Gümüş 3 Bronz Yarışma Altın Gümüş Bronz
Uzun atlama Lyudmila Galkina
Rusya Rusya
7.05 Niki Xanthou
Yunanistan Yunanistan
6.94 Fiona May
İtalya İtalya
6.91
Üç adım atlama Šárka Kašparkova
Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti
15.20 Rodica Mateescu
Romanya Romanya
15.16
(Ulusal Rekor)
Yelena Govorova
Rusya Rusya
14.67
Yüksek atlama Hanne Haugland
Norveç Norveç
1.99 Olga Kaliturina Rusya Rusya
İnha Babakova Ukrayna Ukrayna
1.96
Gülle atma Astrid Kumbernuss
Almanya Almanya
20.71 Vita Pavliş
Ukrayna Ukrayna
20.66 Stephanie Storp
Almanya Almanya
19.22
Disk atma Beatrice Faumuina
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
66.82 Ellina Zvereva
Beyaz Rusya Belarus
65.90 Natalya Sadova
Rusya Rusya
65.14
Cirit atma Trine Hattestad
Norveç Norveç
68.78 Joanna Stone
Avustralya Avustralya
68.64 Tanja Damaske
Almanya Almanya
67.12
Heptatlon Sabine Braun
Almanya Almanya
6739 Denise Lewis
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
6654 Remigija Nazaroviene
Litvanya Litvanya
6566
Şablon:Sports record codes

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1. Amerika Birleşik Devletleri ABD 7 3 8 18
2. Almanya Almanya 5 1 4 10
3. Küba Küba 4 1 1 6
4. Kenya Kenya 3 2 2 7
5. Ukrayna Ukrayna 2 4 1 7
6. Fas Fas 2 1 1 4
7= Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti 2 0 0 2
7= Norveç Norveç 2 0 0 2
9. Rusya Rusya 1 4 3 8
10. İspanya İspanya 1 3 1 5
11. Portekiz Portekiz 1 2 1 4
12. Avustralya Avustralya 1 1 2 4
13= İtalya İtalya 1 1 1 3
13= Romanya Romanya 1 1 1 3
15= Kanada Kanada 1 1 0 2
15= Polonya Polonya 1 1 0 2
15= Güney Afrika Güney Afrika 1 1 0 2
18= Fransa Fransa 1 0 1 2
18= Japonya Japonya 1 0 1 2
18= Meksika Meksika 1 0 1 2
21= Danimarka Danimarka 1 0 0 1
21= Etiyopya Etiyopya 1 0 0 1
21= Yeni Zelanda Yeni Zelanda 1 0 0 1
21= İsveç İsveç 1 0 0 1
21= Trinidad ve Tobago Trinidad ve Tobago 1 0 0 1
26. Birleşik Krallık Birleşik Krallık 0 5 1 6
27. Jamaika Jamaika 0 3 4 7
28. Beyaz Rusya Belarus 0 2 2 4
29= Yunanistan Yunanistan 0 1 1 2
29= Litvanya Litvanya 0 1 1 2
31= Bulgaristan Bulgaristan 0 1 0 1
31= Finlandiya Finlandiya 0 1 0 1
31= Namibya Namibya 0 1 0 1
31= Nijerya Nijerya 0 1 0 1
31= Sri Lanka Sri Lanka 0 1 0 1
31= Uganda Uganda 0 1 0 1
36= Bahamalar Bahamalar 0 0 1 1
36= Brezilya Brezilya 0 0 1 1
36= Mozambik Mozambik 0 0 1 1
36= Slovakya Slovakya 0 0 1 1
36= İsviçre İsviçre 0 0 1 1

Referans[değiştir | kaynağı değiştir]