Şarlman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Şarlman

Şarlman (Almanca: Karl I. der Große, Latince: Carolus Magnus veya Karolus Magnus, Fransızca ve İngilizce Charlemagne) (Tahminen d. 2 Nisan 742 – ö. 28 Ocak 814) Frank ve Lombard kralıdır. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun kurucusu olarak kabul edilir.

Şarlman'ın doğum tarihi ve yeri tartışmalıdır. 742 yılı civarında bugünkü Belçika'nın Liege şehrine yakın bir yerde veya Prüm'de ya da Aachen'de doğduğu tahmin edilmektedir. Şarlman'ın babası Kısa Pepin Karolenj İmparatorluğu'nun kralıydı. Öldüğünde krallığın topraklarını iki oğlu arasında paylaştırdı. Şarlman kardeşinin ölümü üzerine tek başına Frankların kralı oldu. Ayrıca Lombardiya ve Saksonya'yı da topraklarına kattı. Batıda Endülüslerle doğuda Avar ve Macarlarla çarpıştı.

Şarlman büyük savaşlar kazandı ve birçok prensliği, dükalığı ve derebeyliği fethetti ya da yağmaladı. İlk önce Köln'e giderek kendini Alsace-Lorraine, Akitanya, Bretenya ve Cenova Kralı ve Bohemya Prensi ilan etti. Daha sonra yeni fetihler yaparak Aachen'de kendini Amsterdam, Rotterdam, Frizye, Gelderland, Frankfurt ve Münih Kralı ilan etti. Şarlman birçok Krallık ve Devleti egemenliğine aldı. Sonunda Papaya başvuru yaparak Papa tarafından Şarlman Roma İmparatoru ve kurduğu devlette Roma İmparatorluğu'nun varisi sayıldı. Roma İmparatoru olan Şarlman bugünkü Almanya'yı feth etti. Ardından Sakson, Anglo, Cermen ve Got kabilelerinden askerler toplayarak orta büyüklükteki bir orduyla Fransa ve Avusturya'yı feth etti. Böylece Şarlman Roma İmparatoru, Sakson, Frank, Lombard, Anglo, Cermen, Got ve Slav Kralı oldu.