I. Lothar (Frank Kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
I. Lothar
Kutsal Roma İmparatoru ve İtalya Kralı
Lothar I.jpg
Hüküm süresi İmparator olarak: 817-855;
İtalya Kralı: 818-855
Orta FransaKralı: 843-855
Doğum tarihi 795
Ölüm tarihi 29 Eylül 855
Ölüm yeri Prüm
Mezarı Prüm
Babası Dindar Ludwig
Annesi Ermengarde (Hesbaye)

I. Lothar (Almanca: Lothar, Fransızca: Lothaire, İtalyanca: Lotario, İngilizce: Lothair I) (795 – 29 Eylül 855), İtalya Kralı (818 – 855) ve Karolenj İmparatorluğu Kuzey İtalya Kralı olarak taç giydi, Roma İmparatoru ve (sözde) Frank İmparatoru idi (840 – 855).

Lothar, Karolenj imparatoru Dindar Ludwig'in en büyük oğlu olup, annesi ise Hesbaye Dükü Ingerman'ın kızı Ermengarde (Hesbaye) idi. Babalarına karşı pek çok fırsatta isyan ettiklerinde kardeşleri I.Pepin (Akitanya) ve Ludwig (Alman)'ı yölendirdi. Babalarının, yarı kardeşleri olan Dazlak Karl'ı Frank ülkesine ortak kral yapma denemesinde isyan ettiler. Babalarının ölümü üzerine, Karl ve Ludwig kuvvetlerini Lothar'a karşı üç yıl sivil savaşında (840-843) birleştirdiler. Kardeşler arasında süren bu mücadele dedeleri Şarlman tarafından kurulmuş olan Frank İmparatorluğunu modern Fransa ve Almanya'nın gelişme kuruluşuna yölendiriyordu.

İlk yılları hakkında az bilgi vardır, muhtemelen ilk yıllarını dedesi Şarlman'ın sarayında geçirdi. Babasının iktidara geçmesinden kısa süre sonra Bavyera'yı yönetmeye gönderildi. Tarihte ilk dikkat çekmesi 817 yılında Dindar Ludwig'in onu Ordinatio Imperii olarak tasarlamasıyla başladı. Bu şekilde Ludwig, Lothar'ı birinci varis olarak belirtiyordu. Lothar, daha sonra babası ile birlikte Aix-la-Chapelle'de taç giydi. Ayni zamanda Akitanya ve Baveya sırasıyla kardeşleri Pippin ve Ludwig'e bağlı krallıklar olarak verildi. İtalya Kralı Bernard'ın öldürülmesini takiben, Ludwig ve Lothar ayrıca İtalya krallığı'nı aldılar. Lothar 821 yılında Tours Kontu Hugh'un kızı Ermengarde (Tours) (ö. 851) ile evlendi. 822 yılında İtalay hükümeti görevini üstlendi ve 5 Nisan 823 tarihinde paskalyada bu defa Roma'da Papa I. Paschal tarafından kendisine taç giydirildi.

824 yılında papa ve imparator arasındaki ilişkileri ilgilendiren bir yasayı resmen ilan etti ve bundan sonra da iyi İtalya hükümeti için çeşitli kanunlar yayımladı.

855 yılında, ümitsiz çaresiz iyileşmeyecek bir hastalığa düştü ve topraklarını üç oğlu arasında böldü ve 23 Eylül tarihinde Prüm'de manastıra girdi. Altı gün sonra burada öldü. Kalıntıları 1860 yılında bulunan Prüm'e gömüldü.

İmparatorluğu üç oğlu arasında bölündü — en büyüğü, II. Ludwig, İtalya'yı ve İmparator ünvanını aldı; ikincisi, II. Lothar, Lotharingia'yı aldı; en gençleri, Charles, Provence'i aldı.

Babasının sarayına geri döndüğünde üvey annesi Judith kendisinden oğlu Dazlak Karl'ın krallığını sağlayan planın onayını elde etti. Şema 829 yılına dayanıyordu. Genç prense Alemannia'ya kral olarak veriliyordu. Lothar, kısa süre sonra davranışını değiştirdi ve başarılı on yılını babası ile birlikte imparatorluğun bölünmesi üzerine olan çekişmelere harcadı.

İlk isyan 830 yılında başladı. Üç kardeşlerin tamamı azlettikleri babalarıyla savaştı. 831 yılında o tekrar eski görevine iade edildi ve Lothar'ı imparatorluk ünvanından yoksun bırakarak İtalya'yı genç Karl'a verdi. İkinci isyan, Milano başpiskoposu II. Angilbert tarafından 833 yılında teşvik edildi ve Ludwig tekrar azletildi ve sonraki yıl (834) yeniden eski görevine iade edildi. Lothar, Lombartlar'ın bağlılığı sayesinde ve sonraki uzlaşmasıyla İtalya ve imparatorluk pozisyonunu babası ile hizmetine aldı.

840 yılında Dindar Ludwig ölürken imparatorluk nişan, rütbe ve işaretlerini çeşitli bölünmeler ayrılmayı önemsemeyen ve tüm imparatorluğu isteyen Lothar'a gönderdi. Lothar'ın bu isteklerine karşı olan kardeşleri ile kesin bir savaş Fontenay-en-Puisaye başladı 25 Haziran 841. Bu şavaşta Lothar yenildi ve Aachen'e kaçtı. Taze kuvvetlerle yağmacılık hareketlerine başladı. Fakat kardeşlerinin kuvvetleri onun için çok güçlüydü. Bu nedenle toplayabildiği hazinesini alarak başşehrini onlara terk etti.

Barış görüşmeleri başladı, Haziran 842 yılında kardeşler Saône de bir adada buluştular. Çok zorlu ve gecikme sonrası bir antlaşma üzerinde anlaştılar. Verdun Antlaşması 843 yılı Ağustos ayında imzalandı. Buna göre Lothar, imparatorluk ünvanını, kuzey İtalya'yı ve Kuzey Denizi'nden Akdeniz'e uzanan karayı alıyordu. Aslında Ren Nehri ve Rhône Nehri boyunca uzuanan vadileri. O daha sonra İtalya'yı büyük oğlu İmparator II. Ludwig'e bıraktı ve kendisi değişen şavaşlarla ilgilenerek ve kardeşleri ile uzlaşarak ve topraklarına saldıran Vikingler ve Fatimilerle topraklarını korumak amaçıyla sonuçsuz savaşlarla yeni krallığında kaldı.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank hanedanı
Pippinid ler
Arnulfing ler
Frank lar
Verdun Antlaşması sonrası (843)

Ermengarde (Tours) (851 yılında öldü) ile evlendi. Onun dokuz çocuğundan sonrakiler yasal değildir.

  • II. Ludwig (825-875)
  • Hiltrude (826-865)
  • Bertha (y.830-852)
  • Irmgard (y.830-849)
  • Gisela (y.830-856)
  • II. Lothar (835-869)
  • Rotrude (y.840)
  • Charles (845-863)
  • Carloman (853)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncesi ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Emperor Lothair I
Ölümü: 23 Eylül 855
Resmî unvanlar
Önce gelen
Bernard (İtalya)
İtalya Kralı
818 – 23 Eylül 855
with İmparator II. Ludwig (844-855)
Sonra gelen
İmparator II. Ludwig
Önce gelen
Dindar Ludwig
Kutsal Roma İmparatoru
817 – 23 Eylül 855
with Dindar Ludwig (817-840)
İmparator II. Ludwig (850-855)
Orta Fransa Kralı
843 – 23 Eylül 855
Sonra gelen
II. Lothar
Lotharingia Kralı
Sonra gelen
Charles
Provence Kralı