II. Ludwig (İtalya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
II. Ludwig (İtalya)
Kutsal Roma İmparatoru ve İtalya Kralı
Emperor Louis II before Bari.jpg
Ludwig Bari'yi işgalde, 871 [1].
Hüküm süresi İtalya Kralı: 15 Haziran 844 – 12 Ağustos 875;
İmparator: 850 – 15 Haziran 875
Doğum tarihi 825
Ölüm tarihi 12 Ağustos 875
Ölüm yeri Ghedi, Brescia
Mezarı Sant'Ambrogio Basilikası, Milano
Hanedan Karolenj
Babası I. Lothar (Frank Kralı)
Annesi Ermengarde (Tours)

II. Ludwig (İngilizce: Louis II the Younger)[1] (d. 825 – ö. 12 Ağustos 875), 844 yılında itibaren İtalya Kralı ve daha sonra 855 yılında ölene kadar İmparator.[2] O, I. Lothar ve Ermengarde (Tours)'un büyük oğullarıdır. 839 yılında İtalya Krallığı'na tayin edildi ve o ülkede residansını aldı ve Roma'da 15 Haziran 844 tarihinde Papa II. Sergius tarafından kral olarak taçlandırıldı.

Derhal şehirdeki haklarını talep etti, talebi kesinlikle reddedildi. Fakat 850 yılında Roma'da Papa IV. Leo tarafından ortak imparator olarak taç giydirildi. Kısa bir süre sonra 851 yılında Engelberga ile evlendi ve bağımsız İtalya Hükümeti görevini üstlendi. İmparatorluk tacı giydiği yılda güney İtalya'ya yürüdü ve rakipleri olan Bevento Düklerinde Radelchis ve Siconulf'u barış yapmaya zorladı.

Onun aracılığı Lombard dükalığını böldü ve Radelchis'e onun sermayesi olarak Beneveto hissesini verdi ve Siconulf'a ise Salerno'yu bağımsız prenslik olarak verdi. Radelchis şimdi yatışmıştı ve Fatımi paralı askerlerine ihtiyacı kalmamıştı ve onları memnuniyetle imparatora ispiyonladı. Ludwig onlara hücum etti ve onları katletti. O daha sonra Papa Leo'ya karşı yapılan bazı suçlamaları kaldırdı ve Pavia'da ulusal meclisi topladı. Peter (Salerno)'in Salerno vekil prensliğini zorla ele geçirmesini teyit etti (Aralık 853). Babasının Eylül 855 de ölmesi üzerine biricik tek imparator haline geldi.

I. Lothar (Frank Kralı)'nın ülkesinin bölünmesi ile İtalya dışında hiç toprak kazanmadı. Bu nedenle memnuniyetsizliği arttı ve 857 yılında Ludwig (Alman) ile kendi kardeşleri Lothar (Lotharingia Kralı) ve Kral Dazlak Karl'a karşı birleşti. Fakat Ludwig (Alman) 858 yılında Papa I. Nicholas'ın seçimini sağladıktan sonra kardeşleri ile uzlaşma durumunda oldu ve Jura Dağları'nın güneyindeki bazı toprakları I. Lothar (Frank Kralı)'nın eşi Teutberga'dan ayrılması için verdiği destek karşılığında aldı.

863 yılında kardeşi Karl'ın ölümü üzerine Provence krallığını aldı ve 864 yılında kardeşinin boşanması üzerine Papa I. Nicholas ile fikir ayrılığına düştü. Bu evliliğin geçersiz olduğunu ileri sürdükleri için Nicholas tarafından görevinden alınan Başpiskoposlar imparatorun desteğini elde ettiler ve imparator 864 yılı Şubat ayında ordusuyla birlikte Roma'ya girdi. Fakat ateşli hastalığın kuşatmasıyla papa ile barış yaptı ve şehri terk etti.

Ludwig'in mezar taşı, Milano.

II. Ludwig, Capua'dan sürülen Fatımiler Devleti'ne karşı başarılar kazandı fakat İmparatorun Adeichis'i cezalandırma denemesi çok başarılı değildi. Kuzey İtalya'ya dönüşünde Ghedi yakınında( şimdiki Brescia bölgesi) öldü 12 Ağustos, 875. Milano Sant'Ambrosio kilisesine gömüldü. İtalya'da vârisleri olarak kuzeni Carloman ve oğlu Ludwig (Alman)'ı belirtti.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ His ordinal and nickname comes from the fact that he was the second Louis to be emperor after his grandfather Louis the Pious.
  2. ^ Louis's usual title was imperator augustus ("august emperor"), but he used imperator Romanorum after his conquest of Bari in 871, which led to poor relations with Byzantium. He was called imperator Italiae ("emperor of Italy") in West Francia while the Byzantines called him Basileus Phrangias ("Emperor of the Franks").

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Annales Bertiniani and Chronica S. Benedicti Casinensis, both in the Monumenta Germaniae Historica. Scriptores, Bände i. and iii. (Hanover and Berlin, 1826 fol.)
  • Muhlbacher, E. Die Regesten des Kaiserreichs unter den Karolingern (Innsbruck, 1881)
  • Sickel, T. Acta regum et imperatorum Karolinorum, digesta et enarrata (Vienna, 1867—1868)
  • Dummler, E. Geschichte des ostfrankischen Reiches (Leipzig, 1887—1888).
  • Oman, Charles. The Dark Ages 476–918. London: Rivingtons, 1914.
Emperor Louis II the Younger
Karolenj hanedanı
Ölümü: 12 Ağustos 875
Resmî unvanlar
Önce gelen
I. Lothar (Frank Kralı)
İtalya Kralı
15 Haziran 84412 Ağustos 875
with I. Lothar (Frank Kralı) (844-855)
Sonra gelen
II. Karl
Kutsal Roma İmparatoru
850 – 12 Ağustos 875
with I. Lothar (Frank Kralı) (850-855)