Teya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Teya (ö. 552), Ostrogotların son kralıydı.

Verona'daki Got askerlerinin kumandanı olarak 552 yılında Busta Gallorum Savaşı'na katıldı. Bu savaş, Doğu Romalı jeneral Narses'in Gotların kralı Totila'yı mağlup etmesi ve Totila'nın kanlı muharebede öldürülmesiyle sona erdi.

Teya Pavia'ya kaçarak kalan askerler tarafından kral seçilmistir. Franklarla ittifak kurup bir süre Orta İtalya'da, sonunda sadece Napoli etrafında Narses karşısında tutunabilirdi. Ekim 552'de ise Ostrogotlar Napoli'nin güneyindeki Mons Lactarius'ta Narses'e yenilmistir. Teya, Vesuv Dağı'nın dar bir boğazına ricat etmiş olan adamlarını savunurken kalkanını değiştirdiği anda öldürüldü.

Yaşamakta kalan Gotların bir kısmı İmparator'un ordusuna arzı teslimiyet etmiş, bir kısmı da Franklara kaçmıstır. Çeşitli şehir komutanları birkaç sene daha Narses'e karşı direnirken 555 yılında son Got askerleri Salerno kentinin kuzeyinde teslim olmuştur. Bununla, Ostrogotların tarihi sonuna ermiştir – son kalan Gotlar herhalde 568 yılından itibaren Lombartların içine karıştırarak kayboldu.