Şişman Karl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Şişman Karl (İngilizce: Charles the Fat , Latince: Carolus Pinguis}; [1] 13 Haziran 83913 Ocak 888) Alemannia Kralı 876 dan beri, İtalya Kralı 879'dan beri, Kutsal Roma İmparatoru (III. Karl olarak) 881 den beri, Batı Fransa Kralı 882'den beri ve Batı Fransa Kralı 884'den beri. Onun Batı Fransa, Lotharingia ve muhtemelen İtalya daki görevine son verildi (kayıtlar açık değildir) 887. Azledilmesinden birkaç hafta sonra Ocak 888'de öldü.

876 yılında Alemannia üzerindeki lordluğu Ludwig (Alman)'ın krallığının divisio regnorum (bölümü) tarafından onaylandı. O İtalya'da büyük kardeşi Karlmann'ın bir İnme sonucu tahtını terk etmesiyle varis oldu. 881 yılında Papa VIII. John tarafından taç giydirildi. Kuzeni II. Karlmann'ın ölümü üzerine bütün Batı Fransa'yı miras olarak aldı.

Genelde uyuşuk ve toy olarak kabul ediliyordu (hastalığını iki defa tekrarlamış olduğu bilinir ve Epilepsi hastalığına katlandığına inalılır). Viking hücumlarına karşı barışı iki defa elde etti. Bunların arasında 885-886 yılları arasında yaşanan meşhur Paris kuşatması da vardır. Buna rağmen onun hakkındaki çağdaş düşünceler olumsuz değildir.

Gençlik ve miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Karl, ilk Doğu Fransa Kralı Ludwig (Alman)'ın üç oğlundan en genciydi, annesi Welf hanedanından Emma dır. Onun gençliğinde doğaüstü bir sahipliğe tesadüfe edildi. Kilisenin sunağına götürülmeden önce ağzında bir köpürmenin olduğu söylenir. Bu babasında ve kendisinde büyük bir etki yarattı. Bu nedenle o " Çok Hıristiyan bir prens, Tanrıdan korkan, Tanrının bütün emirlerini kalbinde tutan, kilisenin emirlerine çok dindarca itaat eden, sadaka vermede cömert, duayı ve şarkıyı sürekli uygulayan, tanrının övgüsünü kutlamada daima şevkli " olarak tanımlanır.

859 yılında, Karl Breisgau Kontu yapıldı.[2] 863 yılında onun isyancı büyük kardeşi Karlmann) babalarına karşı isyan etti. Sonraki yıl Kör Ludwig isyanda Karlmann'ı isyanda takip etti ve Karl onunla birleşti. Karlmann'a Bavyera'da yardımcı karllık yetkisi verildi. 865 yılında büyük Ludwig topraklarını onun mirasçıları arasında bölmeye zorlandı. Bavyera Karlmann'a gitti, Saksonya Franconia ile ve Thuringia) Ludwig'e gitti, Alemannia (Swabia ile Rhaetia) Karl'a gitti. Lotharingia daha genç iki kardeş arasında bölünecekti.

875 yılında İmparator II. Ludwig (ayrıca İtalya Kralı'ydı) öldüğünde Batı Fransalı Dazlak Karl yarımadayı istila etti ve kendi kendisine taç giydirerek imparator ilan etti.[3]İlk olarak Ludwig (Alman) ve daha sonra Karlman kendisi Berengar (İtalya) komutası altında İtalyan kuvvetlerini içeren orduları İtalya Krallığına sahip olmak için gönderdiler.[3][4] Bunlar, Dazlak Karl'ın 877 yılında ölümüne kadar başarılı değildiler.

876 yılında Ludwig öldü ve mirası Ries'deki konferans sonrası planlandığı gibi gitti. Gerçi Karl Lotharingian'dan planlandığından daha az pay aldı. Onun imtiyazı, Karl'ın Almanya'daki hükümdarlığı, 876 yılındaki mirasından sonraya tarihlenir.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • MacLean, Simon. Kingship and Politics in the Late Ninth Century: Charles the Fat and the end of the Carolingian Empire. Cambridge University Press: 2003.
 • Leyser, Karl. Communications and Power in Medieval Europe: The Carolingian and Ottonian Centuries. London, 1994.
 • Reuter, Timothy. Germany in the Early Middle Ages, c. 800-1056. Longman, 1991.
 • Reuter, Timothy (trans.) The Annals of Fulda. (Manchester Medieval series, Ninth-Century Histories, Volume II.) Manchester: Manchester University Press, 1992.
 • Duckett, Eleanor. Death and Life in the Tenth Century. University of Michigan Press, 1968.
 • Smith, Julia M. H. Province and Empire: Brittany and the Carolingians. Cambridge University Press: 1992.
 • Annales Fuldenses translated by Timothy Reuter, with commentary (subscription needed).

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ The nickname "the Fat" is a twelfth-century concoction. Charles's actual girth is unknown.
 2. ^ Reuter, 72.
 3. ^ a b AF, 875 (p.77 and n8).
 4. ^ MacLean, 70.
Emperor Charles III
Doğumu: 13 Haziran 839 Ölümü: 13 Ocak 888
Resmî unvanlar
Önce gelen
II. Ludwig
King of Eastern Francia olarak
Alemannia Kralı (II. Ludwig den miras) 876 ve 882 arası
28 Ağustos 87620 Ocak 882
Sonra gelen
Kendisi
Doğu Fransa Kralı olarak
Önce gelen
III. Ludwig
Saksonya Kralı ve Bavyera olarak
Saksonra Kralı ve Bavyera
20 Ocak 882
Önce gelen
Himself
Alemannia Kralı, Saksonya ve Bavyera olarak
Doğu Fransa Kralı
20 Ocak 88217 Kasım 887
Sonra gelen
Karantanyalı Arnulf
Doğu Fransa Kralı olarak
Sonra gelen
Burgundy'li I. Rudolph
Burgundy Kralı olarak
Önce gelen
Bavyeralı Karlmann
İtalya Kralı
879–887
Sonra gelen
I. Berengar
Önce gelen
II. Karl
(Kutsal) Roma İmparatoru
881–888
Sonra gelen
Guy
Önce gelen
II. Karlmann
Batı Fransa Kralı
884–888
Sonra gelen
Odo
Batı Fransa Kralı olarak
Sonra gelen
Akitanyalı II. Ranulf
Akitanya olarak